تعویق انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با هدف آرامش

1398/03/01 - 12:15:00 ب.ظ
تعویق انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با هدف آرامش

به گزارش گروه تحلیل،تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، روز سه شنبه 31 اردیبهشت آخرین روز کاری حکومت وحدت ملی در افغانستان بود. در این روز دوره ریاست جمهوری «محمد اشرف‌غنی»، رئیس جمهوری این کشور به پایان ‌رسید. با اعلام نظر کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان مقرر گردید انتخابات در 29تیر ماه برگزار شود.
اکنون رقبای انتخاباتی اشرف غنی اصرار دارند که او باید از قدرت کنار برود. ارگ ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید دادگاه عالی تائید کرده که محمد اشرف‌غنی می‌تواند به کارش تا زمان انتخابات ادامه دهد. این موضوع در این روزها به مسئله داغی در فضای سیاسی-انتخاباتی افغانستان تبدیل شده است.

کارشناسان نسبت به بروز یک بحران و بن بست سیاسی فراگیر در این کشور هشدار می دهند. آنها می گویند که صرف نظر از استدلال ها و مستندات حقوقی و قانونی دوطرف این تقابل، ادامه این رویارویی با توجه به وضعیت شکننده و بی ثبات این کشور از نظر سیاسی ، امنیتی و اقتصادی، هرگز خوش یمن نیست و نمی تواند پیامدها و عواقب خوبی برای کشور افغانستان داشته باشد.
بر اساس گزارشات «زلمی خلیل زاد» نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور صلح افغانستان این ایده را مطرح کرده و خواهان این است تا در این فرصت شرایط به گونه ای فراهم شود که همه گروه ها در دولت آینده افغانستان حضور داشته باشند و به جنگ 17ساله در این کشور پایان دهند.
با توجه به اهمیت موضوع پزوهشگر ایرنا با «پیر محمد ملازهی» کارشناس مسائل افغانستان به گفت و گو پرداخت.
**تعویق در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان
ملازهی در ابتدای این گفت و گو بیان داشت:به تاخیر انداختن انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان به این دلیل بود که در این مدت شرایط مساعد شود و دولت جدیدی بر روی کار آید که طالبان با آن مشکلی نداشته باشند زیرا این گروه نقش زیادی در سیاست افغانستان دارند.
وی افزود:در همین راستا و با فرصت به تاخیر انداختن انتخابات، دولت مرکزی به دنبال این است که مذاکرات بین الافغانی به وجود آورد و شرایط آن هم در کابل پایتخت افغانستان در حال شکل گیری است.
وی همچنین بیان داشت: تصمیمات اشرف غنی و تشکیل لویه جرگه که می بایست از حضور همه نمایندگان اقوام، مذاهب،گروه ها ،سران قبایل و روحانیون تشکیل شود به نظرم اشتباهاتی در این مورد داشته است و باید فضای اعتماد سازی بین طرفین درگیر جنگ در افغانستان شکل گیرد و با شرکت همه گروه ها در این گفت و گوهای صلح محقق نمی شود.
وی همچنین گفت: اشرف غنی در یک مرحله 250نفر را مشخص کرد که در این مذاکرات بین الافغانی شرکت کنند و این موضوع اختلافاتی را بین «عبدالله عبدالله» و اشرف غنی بوجود آورد و طالبان هم حاضر نشدند که مذاکره را بپذیرند و اکنون نیز در حال مذاکره هستند و اشرف غنی مجبور شد بعد از شش ماه که از انتخابات گذشته بود مجلس را افتتاح کند و خیلی از نمایندگان مجلس که انتخاب شدند جزو افرادی هستند که در گروه 250نفر هستند که باید با طالبان مذاکره کنند.
این کارشناس بیان داشت: دولت مرکزی با حمایت زلمی خلیل زاد نماینده ویژه ایالات متحده موفق خواهد شد مذاکرات بین الافغانی را بوجود آورد و در آن صورت آمریکایی ها کنار بروند و امورات کشور را به افغانی ها بسپارند شورای امنیت و سازمان ملل می توانند در این موضوع همانند گذشته دخیل باشند.
وی همچنین یادآور شد: بعد از سقوط طالبان هم یک توافق بین المللی شد و حامد کرزای مورد قبول اکثریت قرار گرفت و سازمان ملل هم در این فکر است که دولتی را بوجود آورد که توازن قدرت هم به لحاظ قومی و هم مذهبی در آن باشد و طالبان گروه های مقابل را بپذیرد و اگر نپذیرند فقط جغرافیای جنگ عوض می شود.
به گفته ملازهی، اگر قرار است صلح واقعی و پایدار در افغانستان بوجود آید، باید همه طرف های درگیر به یک خط از انتظارات خود برسند و این هم از طریق سازمان ملل و یک کنفرانس بین المللی قابل تحقق خواهد بود.
**توازن قدرت راهکار صلح پایدار در افغانستان
این کارشناس مسائل افغانستان در این زمینه بیان داشت: تا توازن قدرت در افغانستان بوجود نیاید خیلی سخت است که صلحی پایدار در این کشور شکل بگیرد زیرا اختلافات درونی در این کشور بسیار عمیق است نیروهای جهادی در یک طیف و از طرف دیگر روحانیون گروه های طالبان ، داعش و القاعده هم در زمینه های مختلف با هم مشکل و اختلاف جدی دارند.
وی همچنین بیان داشت: به نظر می رسد اگر انتخابات را در 31 فروردین عملیاتی می کردند این اختلافات باعث شکست انتخابات می شد در دور گذشته انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان با اختلاف نظر اشرف غنی و عبدالله عبدالله به بن بست سیاسی رسید و «جان کری» وزیر امور خارجه وقت دولت ایالات متحده فرمول دولت وحدت ملی را به آنان تحمیل کرد و این فرمول نتیجه خیلی قوی نداشت و اختلافات زیادی بین عبدالله عبدالله و اشرف غنی دو تیم حاکم به وجود آورد.
به گفته ملازهی، دولت وقت در افغانستان هیچ کدام از آن وعده هایی که داده بودند عملیاتی نکردند و یک دولت ضعیف با اختلافات شدید با همت آمریکایی ها تا امروز ادامه داشت تا به مرحله پایانی خود رسید و چاره ای نداشتند که انتخابات را به تاخیر بیندازند تا طالبان دولت جدید را به رسمیت بشناسد.
وی افزود: با به تاخیر انداختن انتخابات به دنبال این هستند تا تدابیری اتخاذ شود که شاید امکان پذیر باشد طالبان سهمی در قدرت داشته باشد هر چند که طالبان خواهان سهم بیشتری از قدرت در افغانستان است و در این چند ماه فرصت در تعویق انتخابات، دولت جدیدی روی کار بیاید و طالبان با این دولت، نگاه متفاوت تری داشته باشد.
**نقش طالبان در روند صلح افغانستان
به گفته ملازهی، طالبان دو خصلت انحصار طلب دارد یکی خصلت قومی پشتون می باشد که قوم پشتون در چند صد سال گذشته حاکم بودند و در دو مقطع خیلی کم تاجیک ها در قدرت بودند و در تیم کاری اشرف غنی نیز نوعی انحصار طلبی قومی وجود دارد و نمی خواهند قومیت دیگری را در قدرت شریک کنند.
این کارشناس همچنین اظهار داشت: خصلت دیگر گروه طالبان انحصار طلبی ایدئولوژیک است و معتقد هستند باید اسلام مورد نظر خود پیاده کنند و هیچ نوع برداشت دیگری از اسلام را قبول ندارند و این مشکل بزرگی است که اگر بخواهند شریک قدرت شوند و یا طرف های دیگر را در قدرت بپذیرند.
وی همچنین گفت:اما اکنون به نظر می رسد که طالبان به شکل تاکتیکی عمل می کند و استراتژیکی کلی آنان این است که قدرت را به طور کامل در دست گیرند و به شکل تاکتیک با زلمی خلیل زاد در حال انجام مذاکره هستند که بیاید و بخشی از قدرت را در دست گیرد و وارد روند سازو کار دموکراتیک قدرت شود.
وی افزود: زلمی خلیل زاد آنان را قانع کرده است که از طریق نظامی نمی توانند به اهداف خود در افغانستان برسند و نه دولت مرکزی و نه آمریکایی ها و نه شرایط منطقه ای ایجاب می کند که به اهداف خود دست پیدا کنند و طالبان به دنبال این است که شریک قدرت شود و با این امید که برتری و انسجامی بیشتر نسبت به بقیه گروه ها دارد قدرت را در دست گیرد.
وی همچنین اظهار داشت: گروه طالبان اگر در انتخابات افغانستان شرکت کند چه بسا که پیروز شود و قدرت را به طور کامل در دست گیرد و به نظر می رسد استراتژی طالبان تمامی قدرت است و تاکتیک آنان در شرایط کنونی سهم خواهی از قدرت است و در این فضا هم مذاکره می کند و هم فشار نظامی می آورد و در بسیاری از مناطق در افغانستان با دولت مرکزی و آمریکایی ها در گیر جنگ است.
این کارشناس مسائل افغانستان بیان داشت: به تاخیر انداختن انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان باعث می شود تا فرصت بیشتری برای روند صلح در این کشور شکل گیرد.
**پژوهش ر.ت9220**1415

انتهای پیام /*