اختلافات بر سر برگزیت و پیشنهاد تازه ترزا می

1398/03/01 - 07:04:00 ب.ظ
اختلافات بر سر برگزیت و پیشنهاد تازه ترزا می

ترزا می، نخست‌ وزیر این کشور با اذعان به بن بست در طرح خروج این کشور از اتحادیه اروپا، پیشنهاد تازه‌ای ارائه کرده است که احتمال برگزاری همه‌پرسی دوم درباره برگزیت هم در آن در نظر گرفته شده است.
ترزا می در یک سخنرانی در لندن گفت به نمایندگان پارلمان آخرین فرصت را برای تصویب لایحه توافقنامه خروج داده است.
نخست‌ وزیر بریتانیا در این لایحه جدید تغییرات بیشتری را گنجانده است، اما به نظر می رسد نمایندگان پارلمان همچنان مخالف توافق خروج از برگزیت هستند. در این لایحه جدید تضمین‌هایی در خصوص وضعیت مرزی ایرلند شمالی، اتحادیه گمرکی اروپا، همکاری‌های زیست‌محیطی و قوانین کار ارائه شده است. او از نمایندگان پارلمان بریتانیا خواست که از لایحه او که در آن برگزاری همه‌پرسی دوم نیز گنجانده شده است، حمایت کنند.
تا کنون توافق ترزا می با اتحادیه اروپا در مورد برگزیت سه بار توسط پارلمان بریتانیا رد شده است. او قرار است لایحه مربوط به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را که تصویب آن قبل از اجرای برگزیت الزامی است اوایل ماه ژوئن در پارلمان به رای بگذارد.
جناح‌های سیاسی مختلف به دلایل متفاوتی علیه توافقنامه نخست وزیر بریتانیا با اتحادیه اروپا رأی داده‌اند. حزب کارگر و نیز نمایندگان طرفدار ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا معتقدند خروج طبق این توافقنامه برای اقتصاد بریتانیا مضر است.
ازسوی دیگر، هواداران سرسخت برگزیت معتقد بودند توافقنامه به دست آمده توسط دولت کنترل کامل همه امور را به بریتانیا برنمی‌گرداند و مخصوصاً نگران آن هستند که بخش مربوط به مرز ایرلند شمالی، باعث شود بریتانیا تا ابد در قید و بندهای اتحادیه اروپا بماند.
ترزا می هشدار داده که اگر نمایندگان مجلس این بار هم لایحه او را رد کنند، خروج بر اساس مذاکره نقش برآب خواهد شد و ممکن است برگزیت متوقف شود و گفت که بن‌بست برگزیت تاثیری مخرب بر کل کشور گذاشته و روند پیشرفت در همه زمینه‌ها را متوقف کرده است او بزرگترین مشکل امروز بریتانیا را سیاست آن دانسته و گفته است که ما می‌توانیم این موضوع را درست کنیم.
او در بخش دیگری از سخنان خود گفته که با اعتقاد کامل به نمایندگان پارلمان و احزاب می‌گویم من مصالحه کرده‌ام و الان از شما می‌خواهم که مصالحه کنید. مردم مسیر روشنی را پیش روی ما قرار داده‌اند، مردمی که قرار است ما آنها را نمایندگی کنیم. پس به من کمک کنید تا راهی پیدا کنم که بتوانم به این خواست مردم احترام گذاشته، کشور و سیاست را در مسیر تحقق آینده‌ای بهتر که همه ما خواهان آن هستیم، قرار دهیم.
روز 17 مه 2019/ 27 اردیبهشت 1398 دو حزب محافظه‌کار و کارگر که احزاب اصلی بریتانیا هستند مذاکراتی برای پیدا کردن راهی برای خروج از بن بست ایجاده شده انجام دادند مذاکراتی که بدون دستیابی به نتیجه پایان یافت.
جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر گفت که بعد از شش هفته مذاکره با حزب حاکم محافظه‌کار راه حلی برای اختلافات پیدا نشده است. او در نامه‌ای به نمایندگان پارلمان گفت این مذاکرات به دلیل افزایش ضعف و بی ثباتی دولت نمی‌توانسته ادامه یابد.
سه سال پس از همه پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا که حدود 52 درصد به آن رای مثبت دادند هنوز آینده این تصمیم سرنوشت ساز روشن نیست. آخرین مهلت تعیین شده از سوی اتحادیه اروپا برای اجرای برگزیت که قرار بود اواخر مارس امسال اجرا شود، روز 31 اکتبر است.
9229

انتهای پیام /*