تاکید چاووش اوغلو بر مبارزه با افراد وابسته به گولن در وزرات خارجه ترکیه

1398/02/31 - 07:55:00 ق.ظ
تاکید چاووش اوغلو بر مبارزه با افراد وابسته به گولن در وزرات خارجه ترکیه

خبرگزاری آناتولی در روز سه شنبه با اعلام این خبر افزود: مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه که در مکزیک به سر می برد با اشاره به اینکه افراد اخراجی از وزارت خارجه، با تقلب و دستکاری در آزمون های ورودی از سوی اعضای گروه فتح الله گولن به عنوان کارمند پذیرفته شده بودند، اظهار داشت: 95 درصد افراد بازداشتی به دلایل و اتهامات مشابه اخراج و بازداشت شده اند. وزارت امور خارجه در مبارزه با این گروه، راه درست را انتخاب کرده است.
وی با بیان اینکه موج اخراج و بازداشت با هماهنگی گسترده بین دادستانی ترکیه و وزارت امور خارجه صورت گرفت، افزود: اعضای گروه تروریستی فتح الله گولن می بایستی به صورت کامل از سازمان ها و نهادهای دولتی ترکیه پاکسازی شوند. در صورت وجود خائن در داخل سازمان هایمان، وجود سازمان و یا کشور قدرتمند امکان پذیر نیست.
دیروز دوشنبه شبکه خبری اسکای نیوز به نقل از منابع ترکیه ای گزارش داد که مقامات این کشور دستور بازداشت 249 نفر از کارمندان وزارت امور خارجه را به اتهام دست داشتن در کودتای نافرجام 2016 صادر کرده اند.
خبرگزاری رسمی ترکیه اعلام کرد که تاکنون 91 نفر دستگیر و حکم بازداشت بیش از 240نفر از کارمندان وزارت خارجه نیز صادر شده است.
مقامات دولت ترکیه، تعداد افراد مرتبط با گروه فتح الله گولن را بیش از 230 هزار نفر اعلام و بیان کرده اند که این افراد به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کودتای 15 جولای سال 2016 ترکیه نقش داشتند.
ترکیه مدعی است که فتح الله گولن با تشکیل گروهی موسوم به گولن(فتو) و با رخنه در تشکیلات قضایی، نظامی، آموزشی و ارکان دولتی، کودتای 15 جولای(25 تیرماه سال 1395) را سازماندهی کرده است.
در کودتای 15 جولای سال 2016 (25 تیر ماه 1395) ترکیه 249 نفر کشته و 2 هزار و 193 نفر نیز زخمی شدند.
محاکمه عوامل کودتای نافرجام 15 جولای ترکیه در مراجع قضایی ترکیه جریان دارد و در آن فتح الله گولن به عنوان متهم ردیف اول معرفی شده است.
خاورم**9489**1144

انتهای پیام /*