آمار دقیقی از اسناد تاریخی ایران در خارج از کشور نداریم

1398/02/30 - 03:56:00 ق.ظ
آمار دقیقی از اسناد تاریخی ایران در خارج از کشور نداریم

اشرف بروجردی روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا در اصفهان در پاسخ به این پرسش که آیا آماری از اسناد ایرانی در خارج کشور وجود دارد؟ اظهارداشت: در دهه های گذشته بسیاری از اسناد و مدارک کشورمان از ایران خارج شده و در کشورهای دیگر نگهداری می شود و برخی از آن ها را با رایزنی پس گرفته ایم، اما در مجموع اطلاعات و آمار دقیقی از آن ها نداریم.
وی ادامه داد: برای مثال بسیاری از اسناد تاریخی مرتبط با گمرک در کشور بلژیک نگهداری می شود و هنوز برای تحویل آن ها به ایران رضایت ندادند، اما قول همکاری دادند که در این زمنیه همکاری کنند و تاکنون ضمن برپایی نمایشگاهی مرتبط در ایران، نسخه های دیجیتال اسناد و مدارک یاد شده در اختیار ما قرار گرفته است.
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اظهارداشت: در سال 96 شماری از اسناد و نسخه ها از کشور اتریش به ایران انتقال یافت و در انگلیس اسنادی در ارتباط با سال های قبل از انقلاب و کودتا وجود دارد که برای تحویل گرفتن آن ها تلاش شده است.
وی اضافه کرد: کتابخانه کنگره آمریکا با وجود تحریم ها همکاری مستمری با ایران دارد و یک نسخه از کتاب، مجلات و اسناد منتشر شده خود را بصورت ماهانه برای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ارسال می کند.
بروجردی با بیان اینکه آماری از اسناد در دست مردم در داخل کشور موجود نیست، گفت: باید این دغدغه بین ایرانیان بوجود آید که بهترین مکان برای این داشته های تاریخی و ارزشمند سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران است، زیرا ضمن حفاظت از آن ها می توان از فواید آن بهره برد.
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در پاسخ به اینکه آیا در سیل اخیر و در حوادث مشابه در یکی دو سال گذشته آسیبی به اسناد در آن شهرها وارد شد؟ گفت: در این زمینه در حال ارزیابی هستیم و به جمع بندی نرسیده ایم.
وی ادامه داد: متاسفانه در آتش سوزی سال 96 در انبار وزارت نیرو بسیاری از اسناد از بین رفت و از آن مجموعه درخواست شده است حداقل نسخه دیجیتال آن ها را در صورت وجود در اختیار سازمان قرار دهند.
بروجردی درباره مرکز اسناد و کتابخانه ملی اصفهان گفت: امیدواریم با همکاری بیشتر مسوولان شهری اصفهان این مجموعه بتواند شرایط بهتری پیدا کرده و پیشرفت کند.
مرکز استاد و کتابخانه ملی اصفهان در مساحتی بالغ بر یکهزار و 800 مترمربع و با هزینه ای بالغ بر 2 میلیارد ریال در خیابان بهارستان غربی اصفهان تجهیز و افتتاح شد.
سالن مطالعه با ظرفیت یکصد نفر، بخش های مختلف حفظ اسناد، آمفی تئاتر، سالن چند منظوره از جمله بخش های این مرکز به شمار می رود.
در این مراسم همچنین از یک مجموعه سند کامل از نقش فرش سبک ترنج کلاسیک اصفهان متعلق به استاد شادروان رحمت الله شادمان رونمایی مربوط ب سال 1350 و 17 هزار نسخه کتاب از سوی شادروان دکتر حسین تویسرکانی چهره فعال در حوزه آسیب شناسی اجتماعی و ادبی به این مرکز اهدا شد.
6020/6026/

انتهای پیام /*