تالاب های نقده اکوسیستم کم نظیر برای پرندگان بومی و مهاجر

1398/02/31 - 08:22:00 ق.ظ
تالاب های نقده اکوسیستم کم نظیر برای پرندگان بومی و مهاجر

اکبر محمدیان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: نقده با برخورداری 12 تالاب فصلی و نیم فصلی و پنج تالاب دائمی، بستر مناسبی برای مهاجرت پرندگان آبزی و کنار آبزی محسوب می‌شود.
وی بیان کرد: بیش از 10 هزار قطعه پرنده بومی و مهاجر همه ساله به تالاب های نقده مهاجرت می‌کنند و این روند از 6 ماهه دوم سال تا فروردین ماه سال بعد هم ادامه می یابد.
وی در خصوص گونه های پرندگان در تالاب های نقده اضافه کرد: بیش از 140 نوع پرنده آبزی در تالاب های آذربایجان غربی و نقده مشاهده شده است که از مهمترین گونه های موجود در تالاب های نقده می توان به اردک های تاج دار، اردک سرحنایی، اردک سرسبز، اردک سر سفید، اردک مرمری انواع حواصیل های سفید، ارغوانی، خاکستری، انواع کاکایی ها، مرغابی، چنگر، کشیم بزرگ و کوچک و غیره اشاره کرد.
اکبر محمدی اضافه کرد: انواع پرندگان آبزی نظیر فلامینگو، قو، اردک سرسفید و انواع مرغابی ها از شمال و جنوب کره زمین برای زمستان گذرانی و جوجه آوری به این مناطق سفر می کنند. 
به گزارش ایرنا نقده با بیش از 17 تالاب فصلی نیم فصلی و دائمی پناهگاه مناسبی برای حیوانات وحشی محسوب می‌شود؛ از میان این تعداد پنج تالاب در قالب سه سایت در کنوانسیون رامسر به عنوان زیستگاه جهانی شناخته می شود.
تالاب های بین المللی و فصلی نقده با پوشش گیاهی و نیزاری و شرایط مساعد زیست محیطی، همواره به عنوان یکی از مراکز مهم مهاجرت، تخمگذاری و جوجه آوری پرندگان آبزی و کنار آبزی در جهان به شمار می رود.
9918/3072

انتهای پیام /*