خدایا! در این روز توفیق همراهی نیکان را نصیبم فرما

1398/03/01 - 09:31:00 ق.ظ
خدایا! در این روز توفیق همراهی نیکان را نصیبم فرما

روز شانزدهم ماه مبارک رمضان به این دعا مزین است:
اللهمّ وَفّقْنی فیهِ لِموافَقَةِ الابْرارِ وجَنّبْنی فیهِ مُرافَقَةِ الاشْرار واوِنی فیهِ بِرَحْمَتِکَ الی دارِ القَرارِ بالهِیّتَکِ یا الَهَ العالَمین.
«خدایا! در این روز توفیق همراهی نیکان را نصیبم فرما و از همراهی با بدان دورم ساز و با رحمتت، در (خانه آرامش) بهشت جاویدان جایم ده، به حق خداوندی‌ات ای خدای جهانیان!»

** اللهمّ وَفّقْنی فیهِ لِموافَقَةِ الابْرارِ
خداوند (عزوجل) در قرآن کریم در مورد ابرار و نیکوکاران 15 صفت به کار برده است که به آن اشاره می‌نماییم:
1- ایمان به خداوند یگانه 2- ایمان به روز قیامت 3- ایمان به فرشتگان 4- ایمان به قرآن 5- ایمان به پیامبران 6- نیت خالص برای رضای خداوند 7- بخشیدن قسمتی از اموال به خویشان 8- کمک به یتیمان 9- کمک به فقیران 10- کمک به رهگذران 11- آزاد نمودن بنده 12- اقامه و برپاداری نماز 13- زکات 14- وفای به عهد 15- صبر در برابر شدائد و سختی‌ها.
اگر بخواهیم هر یک از این صفات را شرح دهیم آنگاه است که رابطه متقابل هر یک از این صفات را نسبت به یکدیگر در می‌یابیم که به نوعی هر یک از این صفات مکمل یکدیگرند.
نیکوکار کسی است که به خدای عالم و روز قیامت و فرشتگان و کتاب آسمانی و پیغمبران ایمان آورده و دارایی خود را در راه دوستی خدا به خویشان، یتیمان، فقیران، رهگذران و گدایان بدهد، هم برای آزاد کردن بندگان صرف کند، نماز به پا دارد، زکات مال به مستحقان برساند، با هر که عهد بسته به موقع خود وفا کند، در کارزار و سختی‌ها صبور و شکیبا باشد و به وقت رنج و تعصب صبر پیشه کند.
کسانی که بدین اوصاف آراسته‌اند، آنان به حقیقت راست‌گویان عالم و پرهیزگارانند ‌که ما نیز از خداوند در این روز می‌خواهیم که ما را از کسانی که پیروی از راه ابرار و نیکان واقعی می‌کنند و صفات آنان در قرآن آمده است، قرار دهد.

**«و جنبنی فیه مرافقه الاشرار»
هر انسانی اگر در انجام عملی از شیطان پیروی نماید به یقین شر آن عمل گریبان گیر او خواهد شد، چرا که شیطان انسان‌ها را امر به کارهای زشت و ناپسند می‌نماید.

**«و اونی فیه برحمتک الی دارالقرار بالهیتک یا اله العالمین»
لازمه اینکه انسان بتواند به دارالقرار (محل آرامش) یعنی بهشت برین دست یابد این است که صفات ذکرشده برای ابرار را دارا باشد و خود را از صفات، حرکات و رذیله اشرار که همه آن‌ها نشات گرفته از شیطان رجیم و رانده شده از درگاه حق است، دور سازد.
ما نیز در این روز از خداوند به حق خداوندیش درخواست می‌نماییم که ما را در دارالقرار یعنی بهشت برینش جای دهد و ما را از عذاب و آتش دوزخ در امان بدارد.
فراهنگ**3009** 9053

انتهای پیام /*