تحولات رسانه، محور نشست شورای همکاری شانگهای

1398/03/01 - 10:48:00 ق.ظ
تحولات رسانه، محور نشست شورای همکاری شانگهای

وزرای خارجه کشورهای عضو شورای همکاری شانگهای که برای مشارکت در این نشست به بیشکک سفر کرده اند امروز با «سورنبای جینبکف» رئیس جمهوری قرقیزستان نیز دیدار داشتند.
در این دیدار «چنگیز حیدربیک اف» وزیر امور خارجه قرقیزستان، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه، «بیبوت اتامکولاف» وزیر امور خارجه قزاقستان، «سراج الدین مهر الدین» وزیر امور خارجه تاجیکستان، «عبدالعزیز کامل اف» وزیر امور خارجه ازبکستان، «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین، «سوشما سواراج» وزیر امور خارجه هند، «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان، «ولادیمیر ناراف» دبیر کل سازمان شانگهای، «جمعه خان گیاس اف» رئیس کمیته اجرایی مؤسسه ضد تروریستی سازمان شانگهای حضور دارند.
علاوه بر این شهر بیشکک قرقیزستان قرار است در جمعه سوم خرداد میزبان نشست اصلی شورای همکاری شانگهای باشد.
ریاست دوره‌ای این نشست بر عهده رئیس جمهوری قرقیزستان است و از روسای کشورهای عضو به همراه رسانه‌های برجسته و کارشناسان رسانه‌ای برای حضور در این نشست دعوت به عمل آمده است.
بر اساس بیانیه وزارت فرهنگ و اطلاعات جمهوری قرقیزستان، موضوع اصلی این نشست «نقش رسانه در تحولات شورای همکاری شانگهای» است.
شرکت کنندگان این نشست در مورد روند فعلی توسعه رسانه‌ها و رویکردهای مشترک برای توسعه فضای اطلاعات مشترک سازمان همکاری شانگهای به بحث و گفت و گو خواهند پرداخت.
بر اساس این گزارش در کنار موضع اصلی انتظار می‌رود دیگر مسائل مانند ارتقاء پویای بنیاد شورای همکاری شانگهای از طریق منابع رسانه‌ای و ایجاد یک راهکار مشترک برای تعامل مؤثر میان رسانه‌های کشورهای عضو به بحث پرداخته شود.
سازمان همکاری شانگهای در حال حاضر دارای هشت عضو رسمی شامل روسیه، چین، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، هند و پاکستان است و ایران، مغولستان، افغانستان و بلاروس اعضای ناظر این سازمان را تشکیل می‌دهند.
سازمان مذکور سازمانی میان دولتی است که برای همکاری‌های چند جانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی در سال 2001 میلادی توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان با هدف برقرار کردن موازنه در برابر نفوذ آمریکا و ناتو در منطقه، پایه‌گذاری شد.
«سوشما سواراج» وزیر خارجه هند نیز که امروز چهارشنبه به شهر بیشکک رسید ، در بدو ورود گفت، هند مصمم است تا همکاری مداوم و پایداری با کشورهای عضو شورای همکاری شانگهای داشته باشد.
این مقام هندی همچنین گفت، حضور هند در مسیر حمل و نقل بین‌المللی شمال - جنوب، بندر چابهار، توافقنامه عشق آباد و بزرگراه سه طرفه، هند، میانمار و تایلند بیانگر تعهد دهلی به ارتباطات منطقه‌ای است.
«شاه محمود قریشی» وزیر خارجه پاکستان که برای حضور در نشست شورای همکاری شانگهای به بیشکک سفر کرده است قبل از ترک اسلام آباد گفت که اسلام آباد نسبت به تحولات اخیر منطقه‌ای مربوط به تنش‌های تهران و واشنگتن نگران است.
وی اظهار داشت: هیات پاکستانی در حاشیه نشست شانگهای با وزرای خارجه چین و روسیه به ‌عنوان دو عضو گروه 1+5 درباره تحولات مربوط به پرونده برجام رایزنی خواهد کرد.
قریشی افزوده قرار است در صورت سفر وزیر خارجه ایران به اسلام آباد، دولت پاکستان مواضع دقیق و روشن خود را درباره تحولات اخیر در منطقه بیان کند.
وزیر امور خارجه پاکستان یکشنبه گذشته در جریان سفر رسمی به کویت نیز با ابراز نگرانی از تشدید تنش‌ها میان ایران و آمریکا گفته بود که این کشور خواهان صلح و ثبات در منطقه است و برای این هدف آماده کمک به تنش زدایی است.
آساق**9473**1104**

انتهای پیام /*