آمریکا شمال سوریه را به پرورش تروریست ها تبدیل کرده است

1397/07/06 - 01:57:00 ب.ظ
آمریکا شمال سوریه را به پرورش تروریست ها تبدیل کرده است

به گزارش ایرنا، روزنامه ینی شفق روز جمعه با انتشار گزارشی با عنوان "آمریکا 65 هزار ستیزه جوی پ.ک.ک را تغذیه می کند" نوشت: بحران داخلی سوریه به فرصتی برای آمریکایی ها تبدیل شد تا آنها به توسعه نفوذ خود و حمایت از تروریست های منطقه ای بپردازند.
به نوشته این روزنامه نزدیک به حزب حاکم ترکیه، بیش از 65 هزار تروریست در مناطق شمالی سوریه که عملا در کنترل نیروهای پ.ک.ک است، حضور دارند و هزینه زندگی و فعالیت آنها از سوی آمریکا تامین می شود.
به نوشته این رسانه، بر اساس اطلاعات دریافتی از منابع موثق امنیتی ـ اطلاعاتی، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) ماهانه 500 میلیون دلار در حمایت از تروریست های پ.ک.ک در شمال سوریه هزینه می کند.
ینی شفق افزود: آمریکا در شمال و شرق سوریه 20 پایگاه نظامی ایجاد کرده و بسیاری از عناصر پ.ک.ک و تروریست های عضو این گروه تجزیه طلب در این اردوگاه ها تحت آموزش قرار می گیرند و هواپیماهای ترابری پنتاگون نیز به طور مکرر در حال جا به جایی تروریست ها و انتقال تجهیزات نظامی و یا ملزومات زندگی میان اردوگاه های این منطقه هستند.
این روزنامه تاکید کرد: مناطق تحت کنترل پ.ک.ک در شمال سوریه با استراتژی حمایتی آمریکایی ها، به بزرگترین جزیره پرورش تروریست در جهان تبدیل شده است به طوری که امروز به رغم حضور بیش از 65 هزار تروریست در این منطقه، زمینه ها و زیرساخت های لازم برای تشکیل ارتشی با 150 هزار تروریست از سوی واشنگتن در حال پی ریزی است.
عماد سعید رییس سابق شورای نظامی شهر دیرالزور سوریه نیز در گفت و گو با روزنامه ینی شفق نیز مدعی شد که 40 درصد تروریست های حاضر در مناطق تحت کنترل پ.ک.ک در شمال سوریه تبعه خارجی هستند و از 25 کشور جهان به ویژه ایران، ترکیه و عراق به این منطقه با نظارت آمریکایی ها آمده اند.
رسانه های ترکیه بارها گزارش دادند که آمریکایی ها به دنبال ایجاد ارتشی تروریستی در شمال سوریه هستند و برای تامین هزینه های پ.ک.ک و تروریست ها در این منطقه، بسیاری از کشورهای عربی را وادار به حمایت مالی کرده اند.
روزنامه استار اوایل سال جاری میلادی با انتشار گزارشی اعلام کرد که آمریکا با ساماندهی نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه(پ.ک.ک) و حزب اتحاد دموکراتیک سوریه (پ.ی.د) در راستای ایجاد یک ارتش منظم تروریستی موسوم به 'ارتش شمال' در سوریه گام بر می دارد.
استار افزود: بر اساس اطلاعات دریافتی از منابع موثق محلی، کارشناسان سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) و وزارت دفاع آمریکا(پنتاگون) به صورت مشترک آموزش 400 نفر از نیروهای پ.ک.ک و پ.ی.د را بر عهده گرفته و به اتمام رسانده اند تا اولین گام ایالات متحده برای تشکیل یک ارتش تروریستی منظم موسوم به 'ارتش شمال' در سوریه برداشته شود.
مقامات و کارشناسان سیاسی ترک همچنین بارها مدعی شده اند که پ.ک.ک با طراحی استراتژی از سوی آمریکایی ها به منابع مالی زیادی دست یافته است.
ایلنور چویک مشاور ارشد اردوغان ماه گذشته میلادی در یادداشتی با عنوان "آمریکا اکنون عرب ها را به فربه کردن پ.ک.ک سوق می دهد" در روزنامه ینی بیرلیک نوشت: دولت آمریکا، کشورهای عربی را مجبور به حمایت مالی از نیروهای حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) و حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) در شمال سوریه می کند.
روزنامه استار در گزارشی با عنوان 'ترامپ برای پ.ک.ک حامی مالی پیدا کرد' نوشت: دولت آمریکا به بهانه مبارزه و نابودی گروه ترورستی داعش وارد خاورمیانه شد و با ایجاد ویرانی های فراوان، امروز کنترل بعضی از مناطق شمال سوریه را در اختیار نیروهای حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) قرار داده و حامیان مالی نیز برای تامین هزینه های تروریست ها پیدا کرده است.
به نوشته این رسانه، نیروهای به اصطلاح دموکراتیک سوریه متشکل از نیروهای پ.ک.ک و یگان های مدافع خلق(ی.پ.گ) است و آمریکایی ها منابع مالی فراوانی را به بهانه بازسازی رقه به سمت آنها روانه خواهند کرد که این منابع از کشورهای ثروتمند خاورمیانه یعنی عربستان سعودی و امارات متحده عربی تامین خواهد شد.
خاورم/1905*شبس*1613

انتهای پیام /*