هند با موفقیت یک ماهواره به فضا پرتاب کرد

1398/03/01 - 07:23:00 ق.ظ
هند با موفقیت یک ماهواره به فضا پرتاب کرد

روزنامه " تایمز او ایندیا" به نقل از کی سیوان رییس سازمان تحقیقات هوا و فضای هند(ایسرو) اعلام کرد ماهواره "ریسات 2 بی" به وزن 600 کیلوگرم توسط موشک پی اس ال وی- سی 64 از مرکز فضایی ساتیس بهاوان واقع در جزیره سریهاریکوتا به فضا پرتاب شد.
وی افزود: 15 دقیقه پس از پرواز، موشک "پی اس ال وی" با موفقیت ماهواره مورد نظر را در مدار زمین قرار داد.
به گفته مقامات هندی این ماهواره تاپنج سال آینده خدماتی در زمینه کشاورزی، جنگل داری و مدیریت بلایای طبیعی ارائه خواهد داد.
این ماهواره همچنین می تواند در زمینه نظامی نیز مورد استفاده قرار گیرد. دوربین های نصب شده بر روی آن می توانند حتی در هوای ابری، اشیاء کوچک پنهان شده بر روی زمین را شناسایی کنند.
این چهل و هشتمین پرتاب موفقیت آمیز موشک پی اس ال وی هند محسوب می شود.
سازمان تحقیقات هوا و فضای هند(ایسرو) ماه گذشته نیز با موفقیت یک ماهواره اطلاعاتی به همراه 28 ماهواره متعلق به کشور های خارجی را با استفاده از موشک بومی پی اس ال وی در مدار زمین قرار داد.
سازمان تحقیقات فضایی هند( ایسرو) به دنبال توسعه تکنولوژی بومی برای استفاده دوباره از موشک های استفاده شده این سازمان است.
سازمان تحقیقات هوا و فضای هند(ایسرو) سال گذشته با ثبت رکود بی سابقه پرتاب 104 ماهواره با یک موشک به فضا از جزیره کوچک 'سریهاریکوتا' در جنوب هند با پشت سر گذاشتن رقبای بزرگی همچون روسیه و آمریکا، تاریخ ساز شد.
جزیره کوچک 'سریهاریکوتا' درصنعت فضایی هند ،حکم دماغه 'کاناورال' در ایالت فلوریدای امریکا را دارد که تاکنون موشک های فضایی و ماهواره های بسیاری از این جزیره به فضا پرتاب شده است.
سکوی پرتاب موشک جزیره 'سریهاریکوتا' تاکنون با پرتاب بیش از 200 ماهواره از کشورهای مختلف ،میزبان برنامه های جاه طلبانه فضایی هند است.
هزینه های پرتاب از این سکو به حدی پایین است که حتی رقیبان قدر هند هم قادر به رقابت با این هزینه ها نیستند؛ برای مثال این کشور قادر است کاوشگر مریخ خود را با هزینه ای به مراتب پایین تر از بودجه ای که هالیوود به ساخت فیلم های فضایی تخصیص می دهد، به سیاره سرخ ارسال کند.
در بیشتر سفرهای فضایی و پرتاب فضاپیماها از مبدا هند از راکت خوش سابقه پی اس ال وی ( Polar Satellite Launch Vehicle) استفاده می شود.
آساق**267**1600

انتهای پیام /*