می:از عادی شدن استفاده از تسلیحات شیمیایی جلوگیری کردیم

1397/01/27 - 08:49:00 ب.ظ
می:از عادی شدن استفاده از تسلیحات شیمیایی جلوگیری کردیم

به گزارش ایرنا، «ترزا می» که در جو ملتهب مجلس عوام به سوالات نمایندگانی که از دخالت نظامی انگلیس در سوریه انتقاد دارند سخن می‌گفت، ادعا کرد: بازرسان شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره حملات شیمیایی گذشته در سوریه به این نتیجه رسیده‌اند که دولت این کشور در دو مورد مسئول این اقدام ها بوده است.
وی افزود: ما نیز در ارزیابی‌های خود اطمینان داریم که به ‌احتمال‌ زیاد دولت سوریه مسئول حمله اخیر [در دوما] بوده و رفتار این کشور مؤید آن است که در آینده به استفاده از تسلیحات شیمیایی ادامه می‌دهد.
نخست‌وزیر انگلیس بابیان این ادعا که استفاده از تسلیحات شیمیایی نبایستی به یک اتفاق عادی تبدیل شود، دولت روسیه را به مانع‌ تراشی برای تحقیق در حمله اخیر متهم کرد.
وی بابیان این مطلب ادعا کرد: نمی‌توانستیم منتظر بمانیم و رنج مردم سوریه را نادیده بگیریم.
می اظهار کرد: بگذارید روشن اعلام کنم که ما اقدام [نظامی] کردیم تا از منافع ملی‌مان دفاع کنیم.
وی توضیح داد که جلوگیری از عادی شدن استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه و ایجاد اجماع جهانی مبنی بر عدم استفاده از این نوع تسلیحات به سود منافع ملی انگلیس است.
می دوباره تأکید کرد که انگلیس اجازه نخواهد داد تا استفاده از تسلیحات شیمیایی چه در سوریه و یا هرکجای دیگر به یک اتفاق عادی تبدیل شود.
نخست‌وزیر انگلیس با رد این ادعا که لندن در این عملیات از واشنگتن پیروی کرده یادآور شد که پس از حمله صورت گرفته، با شماری از رهبران کشورهای جهان گفت‌وگو داشته و حمایت آن‌ها را دراین‌باره به دست آورده است.
در ادامه این نشست "می" به سئوالات نمایندگان درباره مشارکت انگلیس در عملیات نظامی علیه سوریه پاسخ داد.
به گزارش ایرنا، آمریکا به همراه متحدانش (انگلیس و فرانسه ) بامداد شنبه گذشته دمشق پایتخت و استان حمص سوریه را هدف حمله موشکی قرارداد.
وزارت دفاع سوریه اعلام کرد: در این حمله آمریکا، انگلیس و فرانسه، 110 موشک به خاک این کشور شلیک کرده است.
رسانه‌های غربی در روزهای گذشته مدعی استفاده دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی در شهر دوما در غوطه شرقی سوریه شد و آمریکا، انگلیس و فرانسه به همین بهانه، دست به اقدام نظامی مشترک علیه سوریه زدند.
نخست‌وزیر انگلیس که بدون کسب موافقت پارلمان دست به چنین اقدامی زده است به‌ شدت از سوی احزاب مخالف تحت‌فشار قرار دارد.
جرمی کوربین رهبر حزب مخالف دولت طی نامه‌ای خطاب به می، با تأکید بر ضرورت حصول راهکار سیاسی در حل بحران سوریه تصریح کرد که این کشور بایستی با کمک ایران و سایر کشورهای درگیر در تحولات سوریه آتش‌بس برقرار کند.
او همچنین خواستار تصویب قانونی شده است که بر اساس آن، دولت انگلیس بدون کسب موافقت پارلمان قادر به اقدام نظامی نباشد. کوربین تصمیم نخست وزیر انگلیس برای حمله به سوریه را عجولانه خوانده و گفته است: ما در انگلیس نیاز به قانونی مانند قدرت‌های جنگی داریم که طبق آن، دولت در برابر آنچه بانام این کشور صورت می‌دهد به پارلمان پاسخ‌گو باشد.
ایان بلکفورد عضو ارشد حزب ملی اسکاتلند نیز طی اظهاراتی از تصمیم نخست‌وزیر انگلیس به‌شدت انتقاد کرده و او را به پیروی از سیاست‌های جنگ‌طلبانه واشنگتن متهم کرده است.
وی یادآور شد که صرف‌نظر از اهمیت کسب موافقت پارلمان برای مشارکت نظامی، تصریح کرد که دولت محافظه‌کار می حتی اکثریت قاطع کرسی‌های پارلمانی را ندارد.
گروه‌های حقوق بشری و ضد جنگ قرار است در برابر پارلمان تجمع کرده و نسبت به مشارکت انگلیس در حمله اخیر نظامی علیه سوریه اعتراض کنند.
اروپام ** هـ ن *شبس*1488 **

انتهای پیام /*