مجسمه استادان موسیقی مقامی خراسان در قوچان رونمایی شد

1398/03/03 - 04:29:00 ق.ظ
مجسمه استادان موسیقی مقامی خراسان در قوچان رونمایی شد

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در این مراسم گفت: موسیقی مقامی شمال خراسان یکی از اولین آثاری است که از سال 88 در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسید.
مرجان اکبری افزود: علاوه بر اینکه باید در زمینه حفظ ، احیا و معرفی آثار ناملموس قدم برداریم ثبت این آثار در اولویت کاری میراث فرهنگی قرار دارد که در این راستا ثبت 20 اثر ناملموس مربوط به شمال خراسان به ویژه کردهای قوچان در دست اقدام است.
وی با اشاره وجود 45 اثر ثبتی و بیش از 100 اثر شناسایی ‌شده در حوزه میراث فرهنگی قوچان اظهار داشت: این شهرستان به ‌عنوان یکی از شهرهای پرجمعیت استان دارای فرهنگ و هویت خاصی است و استادانی همچون مرحوم "محمد حسین یگانه" و مرحوم "حاج قربان سلیمانی" در هنر موسیقی مقامی در این شهر فعالیت داشتند.
وی گفت: تاکنون 10 اثر تاریخی در شهر قوچان ثبت ‌شده که می ‌تواند به 10 کانون فرهنگی هویتی تبدیل شود.
اکبری افزود: در طرح تفصیلی ویژه این شهر که توسط اداره راه و شهرسازی تنظیم و به شهرداری ابلاغ شده برای احیای تمام آثار تاریخی برنامه ‌ریزی‌شده است اما این طرح تاکنون توسط شهرداری اجرا نشده است.
رئیس گروه موزه‌ های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: استان خراسان رضوی با 81 موزه فعال پس از استان تهران بیشترین تعداد موزه در کشور را دارد.
محمدرضا پهلوان با بیان اینکه آینده سنت ‌ها در موزه خلاصه می ‌شود و موسیقی مقامی یکی از مهم ‌ترین موارد در موزه ‌ها خواهد بود افزود: ساخت مجسمه هشت شخصیت در این استان از سال گذشته آغاز شد که امروز شاهد رونمایی از مجسمه دو تن از آنان در قوچان هستیم و این نشان از اهمیت موسیقی مقامی در این شهر دارد.
وی اظهار داشت: این مجسمه ‌ها از جنس مومی واکسی هستند که توسط استاد مرحوم "یوسف نظری" ساخته شده و برای هر مجسمه حدود 150 میلیون ریال هزینه شده است.
وی گفت: رویکرد ما در استان به سوی تخصصی شدن موزه ‌هاست بطوریکه درگذشته موزه ‌ها به دو قسمت باستان ‌شناسی و مردم‌ شناسی تقسیم می‌ شد اما از سال گذشته موزه ‌های تخصصی و خانه موزه بیشتر مدنظر قرار گرفته که در این راستا 11 موزه تخصصی همچون موزه موسیقی تربت‌ جام، موزه ابریشم تربت ‌حیدریه و موزه آب گناباد در حال ایجاد است.
پهلوان افزود: برای ایجاد موزه عکاسی و سینما نیز از سال قبل مذاکراتی با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان انجام ‌شده و در این زمینه اعلام آمادگی کرده‌ ایم.
مرحوم حاج قربان سلیمانی از معدود استادان موسیقی مقامی کشور بود که از دوران کودکی به آموختن ساز و آواز پرداخت. وی به سه زبان ترکی، کردی و فارسی آواز می ‌خواند و در بسیاری از جشنواره ‌های داخلی و خارجی به اجرای موسیقی پرداخت و مقام ‌های برتر داخلی و خارجی را از آن خود کرد و در 12دوره متوالی نیز جزو داوران اصلی جشنواره موسیقی مقامی کشور بود.
زنده‌ یاد محمدحسین یگانه نیز از دیگر استادان موسیقی مقامی کشور و از نام ‌آوران دوتار اهل قوچان بود که در خوانندگی به سه زبان ترکی، کردی و فارسی مسلط بود و علاوه بر نوازندگی به شبیه ‌خوانی، نقالی و شاهنامه ‌خوانی نیز می ‌پرداخت.
7501 / 6053

انتهای پیام /*