پایان ماه عسل مصلحتی سعودی ها در عراق؟

1398/02/28 - 07:36:00 ق.ظ
پایان ماه عسل مصلحتی سعودی ها در عراق؟

با اوج گرفتن تهدیدات و رفتارهای تنش آلود آمریکا در منطقه بویژه علیه ایران و عراق، رسان های وابسته به آل سعود در عربستان و منطقه از طریق تمامی ابزاری های صوتی و تصویری و رسانه های اجتماعی خود رسما با این موج تخریبی همراه شده اند.
بررسی ها نشان می دهد، رسانه های سعودی طی روزهای اخیر یک موج حمله رسانه ای همسو با سیاست های کاخ سفید و برای متزلزل کردن اوضاع عراق و برهم زدن امنیت و ثبات این کشور براه انداخته اند.
رصد این رسانه ها نشان می دهد که شبکه العربیه و روزنامه های الشرق الاوسط، الحیاه، عکاظ و الوطن و همچنین دیگر رسانه های رسمی و غیر رسمی عربستان سعودی، ده ها خبر دروغ علیه الحشد الشعبی، مرجعیت عالی عراق، وضعیت امنیتی، مسلح کردن الحشد و دیگر گروهها توسط ایران منتشر کرده اند.
تهدید گروههای مقاومت عراق برای هدف قرار دادن نیروهای خارجی و دیگر شایعات برای برهم زدن امنیت داخلی، ایجاد بحران در روابط عراق با آمریکا و اروپا و همچنین ایجاد شک و تردید درباره توانمندی های سیاسی و امنیتی دولت عراق از دیگر محورهای این موج تخریبی رسانه های سعودی است.
همچنین نویسندگان معروف جریان ضد مقاومت سعودی امثال عبدالرحمن الراشد، مساری الزایدی، العمیم و دیگر نویسندگان این کشور به رواج مسائل تفرقه انگیز برای تخریب عرصه سیاسی عراق اقدام می کنند.
در همین زمان ارتش سایبری سعودی که زیرنظر دستگاه اطلاعاتی این کشور فعالیت می کند نیز فعالیت های بی سابقه در این راستا در شبکه های اجتماعی از قبیل توییتر کرده اند و با خبرسازی و نشر گسترده آن سعی در تاثیرگذاری بر افکار عمومی عراق و منطقه دارند.
بر این اساس به نظر می رسد ماه عسل ادعایی سعودی ها برای همکاری با عراق بدلیل عدم تغییر سیاست آل سعود در برابر عراق و بار دیگر همراهی با آمریکا و دیگر دشمنان ثبات و امنیت عراق، آغاز نشده پایان یافته است.
پیشتر ناظران مسائل عراق، با اشاره به ماهیت تغییر ناپذیر رژیم آل سعود متاثر از حاکمیت تفکرات تکفیری و تروریستی، تلاش عراق برای عادی سازی روابط با عربستان را در عین حسن نیت بغداد، بی فایده دانسته و در این خصوص بویژه به دو موضوع اشاره کرده بودند.
اعدام 37 زندانی سیاسی عمدتا شیعی در عربستان تنها چند روز پیش از بازگشت عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق از سفر رسمی خود به ریاض و همچنین تعمد رئیس مجلس عربستان برای ذکر نام "عبدالهادی" به جای عبدالمهدی بدلایل عقاید وهابی آنهم در اجلاس رسمی روسای پارلمان های عراق و کشورهای همسایه که اخیرا در بغداد برگزار شد، بسیاری از ناظران عراقی را بر آن داشت تاکید کنند، آل سعود اراده صادقانه برای عادی سای روابط با عراقی ها ندارد و نزدیکی ها اخیر نیز با توصیه و فشار آمریکا و با هدف -به گفته آنها - دور کردن عراق از جبهه ایران و مقاومت در منطقه صورت گرفته است.
اکنون این هجمه گسترده سیاسی و رسانه ای سعودی و اماراتی علیه عراق و هدف قرار دادن ثبات و امنیت آن و همراهی کامل با فشارها و سیاست های تخریبی آمریکا در منطقه و عراق، موید تحلیل های ارائه شده از سوی این ناظران شده است.
از سوی دیگر، در پی افزایش تهدیدات و اقدامات تحریک آمیز مقامات آمریکایی در هفته های اخیر و همچنین جوسازی واشنگتن و برخی کشورهای عربی منطقه بویژه جریان سیاسی و رسانه ای وابسته به سعودی و امارات در خصوص افزایش تهدیدات و ناامنی در عراق، بسیاری از رهبران سیاسی این کشور با صدور بیانیه و همچنین در گفت و گو با ایرنا، نسبت به تبعات آن هشدار داده اند.
همبستگی ایران و عراق در شرایط مختلف، قدرت جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با هر گونه تهدید و تجاوز و همچنین خطرناک بودن پیامدهای اقدامات تحریک آمیز و جنگ طلبانه آمریکا در منطقه برای همه منافع همه کشورها و ضرورت تلاش همه جانبه برای مهار آن از محورهای مورد تاکید این رهبران و شخصیت هاست.
خاورم*10***380**

انتهای پیام /*