افزایش قاچاق پناهجویان روهینگیا در بنگلادش

1398/02/27 - 07:05:00 ق.ظ
افزایش قاچاق پناهجویان روهینگیا در بنگلادش

پایگاه خبری اسپوتنیک امروز(جمعه) در گزارشی افزود: پلیس بنگلادش روز گذشته(پنجشنبه) 34 مسلمان روهینگیا که به سوی مالزی در حرکت بودند را از دست سوداگران انسان نجات داده است.
روز چهارشنبه پلیس بنگلادش در عملیاتی دیگر توانست 69 مسلمان روهینگیا را از چنگال قاچاقچیان انسان نجات دهند.
هفته گذشته نیز 23 دختر جوان روهینگیا که قرار بود به مالزی انتقال داده شوند توسط ارتش بنگلادش نجات یافتند.
این در حالیست که به گفته پلیس بنگلادش، در عملیات نجات 103 مسلمان روهینگیا که قرار بود از طریق دریا به مالزی انتقال یابند، دو قاچاقچی انسان کشته شدند.
یک مقام پلیس گفت: این حادثه در منطقه تکناف واقع در جنوب شرق بنگلادش اتفاق افتاد. قاچاقچیان پس از شناسایی، به سوی پلیس تیراندازی کردند که پلیس در دفاع از خود آنها را هدف قرار داد.
این اولین بار در چهار سال گذشته است که قاچاقچیان در درگیری با پلیس در بنگلادش کشته می شوند.
بر اساس گزارش های منتشر شده در طول ماه های نوامبر تا آوریل که آب دریا در شرایط آرام تری قرار دارد، هزاران مسلمان روهینگیا با استفاده از قایق به مالزی منتقل می شوند.
در طول چند سال گذشته، اقدامات بوداییان افراطی علیه مسلمانان روهینگیایی در میانمار و روانه شدن سیل مهاجران به بنگلادش، سبب رونق بازار قاچاقچیان انسان برای انتقال روهینگیا به کشورهای آسیای جنوب شرقی به امید یک زندگی بهتر شده است.
از هر 10 مهاجر تازه وارد روهینگیا در اردوگاه های مهاجران، 6 نفر کودک هستند که این امر یک فرصت مناسب برای قاچاقچیان انسان فراهم کرده است.
هزاران کودک روهینگیا در میان جنگ و ناآرامی از خانواده های خود جدا شده اند و در اردوگاه های مهاجران بی سرپرست هستند.
سوداگران انسان، از هر یک از این پناهجویان فقیر برای انتقال آنها به جنوب شرق آسیا سه هزار دلار دریافت می کنند و در مواردی با تحت فشار قراردادن خانواده ها از آنها پول بیشتری طلب می کنند.
بسیاری از مردم میانمار روهینگیایی‌ها را مهاجرینی غیرقانونی می‌دانند و از این رو این مردمان از تبعیض‌هایی که علیه‌شان صورت می گیرد در رنج هستند.
دولت میانمار با روهینگیایی‌ها همانند مردمانی فاقد ملّیت و بی‌خانمان برخورد می‌کند و به آنها تابعیت نمی‌دهد. روهینگیایی‌ها با محدودیت‌های سفت و سختی از جمله محدودیت در جابجایی، دسترسی به امکانات پزشکی و آموزشی مواجه هستند.
به گفته مقامات بنگلادشی از ماه اوت (مرداد) سال 2017 نزدیک به 700 هزار مسلمان روهینگیا وارد بنگلادش شده اند درحالیکه پیش از این حدود 400 هزار نفر از مسلمانان روهینگیا در مناطق مختلف بنگلادش زندگی می کردند.
اکنون بیش از 900 هزار مسلمان روهینگیا در اردوگاه های مهاجران در منطقه "کاگس بازار" بنگلادش حضور دارند.
همچنین نزدیک به 688 هزار نفر از این تعداد پس از آغاز دور جدید خشونت ها در میانمار در اواخر ماه اوت سال گذشته به بنگلادش آمده اند.
آساق ** 267 ** 1071

انتهای پیام /*