خوی مقام اول کشوری ساماندهی موقافات را کسب کرد

1397/08/15 - 03:52:00 ق.ظ
خوی مقام اول کشوری ساماندهی موقافات را کسب کرد

به گزارش ایرنا جبرئیل ابراهیم پور عصر روز دوشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به طرح های عمرانی این اداره اظهار کرد: از درآمد موقوفاتی که موارد هزینه درآمد آنها توسط واقفان طرح های عمرانی یا آبیاری و زراعت ذکر شده، طرح احداث آب بند پشت میدان خشکبار با هزینه یک میلیارد و یکصد میلیون ریال توسط اوقاف احداث شد.
وی از اجرای طرح هایی برای بهره وری بهتر موقوفات خبر داد و افزود: طرح های تجاری شیخ نوایی، مرحومه غفارزادگان در کوچه امیر و میدان امام حسین از جمله پروژه هایی است که برای بهره وری بهتر موقوفات شهرستان احداث شده است.
وی اضافه کرد: طرح مجتمع تجاری، فرهنگی و توریستی و همچنین کشت گیاهان گلخانه ای در موقوفه آیت الله میرزا ابراهیم واقع در روبروی پایانه مسافربری خوی و پروژه تجاری خدماتی کوچه صابونچیلار در موقوفه باباخان هم برای اجرا آماده می شوند.
وی افزود: درآمد به دست آمده از این طرح ها صرف امور خیریه قید شده توسط واقفان شده و برای بیش از 2 هزار نفر اشتغالزایی می شود.
ابراهیم پور با تاکید بر اینکه ثبت موقوفه در سامانه اداره اوقاف به هیچ وجه برای تصاحب موقوفه توسط این اداره نیست، گفت: برخی واقفان اداره اوقاف را متولی مورد وقف می کنند و برخی دیگر متولیانی انتخاب می کنند.
وی با اشاره به اینکه تمام این موقوفات باید در سامانه اداره اوقاف ثبت و شناسنامه دار شوند تا در طول زمان از بین نروند، افزود: اوقاف در امور متولیان دخالت نمی کند اما بخش حقوقی این اداره از آن صیانت می کند تا در طول زمان مورد وقفی از بین نرود و یا تصاحب عدوانی نگردد.
وی با بیان اینکه متولی امامزاده ها در شهرستان ها از طرف ولی فقیه به اداره اوقاف محول شده، اضافه کرد: درآمد امامزاده ها همچون امامزاده بهلول در شهرستان خوی از قبیل غبارروبی و نذورات و گورستان این امامزاده با حضور نمایندگان اوقاف، هیات امنا و ادارات مرتبط به صورت کامل صورت جلسه می شود.
وی افزود: مبالغ دریافت شده با صورتجلسه در سامانه ثبت و بخشی از آنها برای اجرای برنامه های فرهنگی و مذهبی در همان امامزاده و بخشی برای مدیریت و تعمیر و نگهداری و همچنین خشی برای کارهای عمرانی و توسعه تعیین شده است.
وی ادامه داد: مبالغ باید در بخش های یاد شده مصرف شده و مبالغی که برای توسعه و عمران تعیین شده برای توسعه این امامزاده هزینه شود.
رییس اداره اوقاف و امور خیریه خوی گفت: موقوفه های شهرستان زیاد و موارد ذکر شده برای هزینه درآمد موقوفه ها بقدری متنوع است که با مدیریت موقوفات این شهرستان، می توان در حوزه های مختلف نیازهای بسیاری از اقشار محروم و آسیب پذیر را برطرف کرد.
وی گفت: طرح هایی همچون مهر تحصیلی برای تهیه کیف و کتاب و لوازم تحریر، طرح دست های مهربانی برای کمک به نیازمندان و همچنین کمک های درمانی و تهیه جهیزیه همه ساله توسط اداره اوقاف خوی با همکاری خیران و سایر اداره ها اجرا می شود.
به گزارش ایرنا آذربایجان غربی افزون بر 6 هزار موقوفه و 36 هزار رقبه دارد که حدود 10 درصد موقوفات و 17 درصد رقبات استان در خوی است.
3214/7129

انتهای پیام /*