هند آمادگی خود را برای مشارکت در بازسازی سوریه اعلام کرد

1398/03/02 - 10:16:00 ق.ظ
هند آمادگی خود را برای مشارکت در بازسازی سوریه اعلام کرد

به گزارش نشریه " تایمز او ایندیا"، «تی اس تیرومورتی» مشاور وزیر امور خارجه هند در سفر به سوریه در دیدار با مقامات دمشق ؛ ضمن اعلام آمادگی دهلی نو برای بازسازی سوریه ؛ بر موضع هند مبنی بر حمایت از حاکمیت و اتحاد سوریه تاکید کرده است.
سوریه همچنان با تروریسم نشات گرفته از گروه هایی مانند داعش و القاعده مبارزه می کند و دهلی نو علاقه مند به دسترسی به اطلاعات سازمان های اطلاعاتی سوریه است که درمورد مبارزه با تروریست های بین المللی فعالیت می کنند.
دولت سوریه موافقت کرده است که یک مکانیسم برای همکاری امنیتی با دهلی نو ایجاد کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه هند گفت: دهلی نو هم اکنون یک خط اعتباری به ارزش 240 میلیون دلار برای بازسازی نیروگاه تیشرین و همچنین ارتقاء مرکز آموزش تکنولوژی اطلاعات به سوریه ارائه کرده است.
دولت هند همچنین سالانه از 400 دانشجوی سوری برای تحصیل در دانشگاه های هند حمایت مالی می کند.
از سوی دیگر هند به دنبال بدست آوردن پروژه های بزرگ بازسازی در بخش های مسکن، انرژی، صنایع نساجی و مواد غذایی در سوریه است.
براساس گزارشی که سال 2017 از سوی سازمان ملل منتشر شد، هزینه بازسازی سوریه 388 میلیارد دلار است.
به گفته بثینه شعبان مشاور رئیس‌جمهور سوریه، این کشور در اثر بحرانی که طی 8 سال گذشته پشت سر گذاشته عملا به 30 سال قبل بازگشته است. زیرساخت‌های اساسی همچون شبکه‌های آب و فاضلاب، نیروگاه‌های برق، بیمارستان‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها، واحدهای مسکونی و حتی در برخی نقاط چاه‌های نفت و گاز هم تخریب شده‌اند.
براساس اعلام سازمان ملل، فرایند بازسازی سوریه در نهایت باید زمینه را برای بازگشت 12 میلیون شهروند سوری به خانه‌هایشان فراهم کند؛ شهروندانی که نزدیک به 1 میلیون نفر از روانه اروپا شده اند و نزدیک به 8 میلیون در کشورهای همسایه سوریه از جمله ترکیه، اردن و لبنان آواره شده و باقی‌مانده آنها نیز به مناطق امن‌تر در داخل سوریه فرار کرده‌اند.
آساق**267** 1546

انتهای پیام /*