زورآزمایی جدید مکرون و لوپن بر سر انتخابات پارلمان اروپا

1398/02/31 - 03:07:00 ب.ظ
زورآزمایی جدید مکرون و لوپن بر سر انتخابات پارلمان اروپا

به گزارش خبرگزاری رویترز از پاریس، انتخابات پارلمانی اروپا برای انتخاب نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه در آن، در فرانسه، یکبار دیگر امانوئل مکرون و مارین لوپن را در مقابل یکدیگر قرار داده است.
براساس آخرین نظرسنجی ها، دو فهرست ارائه شده ازسوی مکرون و لوپن، از اقبال برابر برخوردار هستند و برای به دست آوردن کرسی های بیشتر در پارلمان اروپا تلاش می کنند.
به نظر می رسد دو رقیب دیرینه، تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا نمایندگانی بیشتری از احزاب خود وارد پارلمان اروپا کنند.
در این میان مارین لوپن که حزب "اجتماع ملی" را رهبری می کند، دست بر روی نقطه ضعف مکرون گذاشته و علت اعتراض های اخیر جلیقه زردها در بسیاری از شهرهای فرانسه را ناکارآمدی و بی کفایتی مکرون و حزبش اعلام کرده است.
لوپن رهبر راستی های افراطی فرانسه معتقد است که اوضاع در مقایسه با انتخابات ریاست جمهوری سال 2017 تغییر کرده است.
وی امیدوار است که از حزب مکرون در انتخابات پارلمانی اروپا پیشی گیرد و حزب رئیس جمهوری فرانسه را به جایگاه دوم سوق دهد.
رئیس جمهوری فرانسه نیز در واکنش به این موضوع، کارنامه نمایندگان حزب "اجتماع ملی" در پارلمان اروپا را هدف رگبار سنگین انتقادات خود قرار داده و آن را مصیبت بار خواند.
احزاب راست افراطی در اروپا نیز که در چند سال اخیر در بسیاری کشورها قدرت فراوان یافته‌اند، اینک با برگزاری گردهمائی‌ها و هماهنگ کردن برنامه‌ها در جستجوی تشکیل یک گروه گسترده در پارلمان اروپا هستند. نزدیکی آنان به ولادیمیر پوتین و حمایت دونالد ترامپ و اطرافیان او از این حزب، نشانه‌های هشداردهنده‌ای در نگاه نیروهای مخالف آنان است که از یادآوری پیاپی آن پرهیز نمی‌کنند.
حضور "استیو بنن" مشاور پیشین دونالد ترامپ در پاریس، در آستانه انتخابات اروپا یکبار دیگر فرصت انتقاد از حزب "اجتماع ملی" را فراهم ساخت. استیو بنان که از جنبش‌های راست افراطی در اروپا حمایت می‌کند، در گذشته در جهت کسب منابع مالی برای حزب مارین لوپن تلاش کرده بود. مارین لوپن صبح امروز هر چند در برابر پرسش روزنامه نگاران، این ارتباط را رد نکرد، اما منکر نقش او در کارزار انتخاباتی حزب خود شد.
حزب "اجتماع ملی" در شعارها و بیانیه‌های مبارزاتی خود از مردم خواسته است با شرکت در انتخابات، علیه مکرون و حزبش رای دهند.
مکرون این انتخابات را که از پنجشنبه هفته جاری آغاز می شود و تا یکشنبه هفته آینده ادامه دارد، مهمترین انتخابات پارلمانی اروپا از زمان اولین انتخابات این پارلمان در سال 1979میلادی دانسته و هشدار داده که اتحادیه اروپا با تهدید موجودیتی مواجه است.
تعداد شرکت کنندگان در انتخابات های پارلمانی اتحادیه اروپا از سال 1979، در هر دوره کاهش یافته و رهبران این اتحادیه امیدوارند که دورنمای خروج انگلیس از اتحادیه و رسوایی راستگرایان اتریشی، رای دهندگان را بسیج کند.
«ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا نیز در همایشی در وین از اروپایی ها خواست در جایی که ارزش جنگیدن دارد، مبارزه کنند.
شبک**اروپام**9041**1392

انتهای پیام /*