دیده بان حقوق بشر: صدای آزادیخواهی لرزه بر اندام مقامات سعودی انداخت

1398/03/03 - 01:07:00 ق.ظ
دیده بان حقوق بشر: صدای آزادیخواهی لرزه بر اندام مقامات سعودی انداخت

به گزارش تارنمای شبکه تلویزیونی الجزیره قطر، در نشست کمیته حقوق بشری «تام لانتوس» (Tom Lantos) با عنوان «دفاع از حقوق زن در عربستان» برخی افراد در خصوص نقض حقوق بشر درعربستان شهادت دادند و گزارش های رسمی نیز در این زمینه قرائت شد.
ویتسون در این جلسه تصریح کرد: ضرب و جرح، شکنجه با شوک برقی و شلاق از جمله مواردی است که دستگاه حاکمه سعودی علیه زندانیان زن انجام می دهد.
مدیر خاورمیانه و آفریقای دیده بان حقوق بشر با انتقاد شدید از مقامات امریکا در حمایت تمام قد از مسئولان سعودی افزود: این کاخ سفید است که مانع مجازات حکومت عربستان (به خاطر نقض قوانین حقوق بشری) می شود.
در همین حال «ولید الهذلول» برادر فعال حقوق بشری سعودی نیز گفت که خواهرش «لجین» با نظارت مسئولان عربستانی و در راس آن «سعود القحطانی» مشاور پیشین «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در بازداشتگاه های مخفی، مورد شکنجه و آزار و اذیت جنسی قرار گرفته است.
خبرهای منتشره حاکی است که لجین الهذلول و دیگر فعالان سیاسی در دوره بازداشت در سلول انفرادی مورد شکنجه و آزار قرار گرفته اند.
الهذلول که پیشتر خواستار لغو ممنوعیت رانندگی زنان و پایان دادن به قیومت مردان در عربستان شده بود، دو بار بازداشت شده بود.
الهذلول ادامه داد: اینک نمی دانیم که وی (القحطانی) کجاست و آیا واقعا به خاطر این مساله در بازجویی است یا خیر، اما وی کاملا در شکنجه زندانیان دست دارد.
از سوی دیگر، «صفا الأحمد» روزنامه نگار زن سعودی گفت: حکومت ریاض از واژه تروریسم برای تمامی کسانی استفاده می کند که با سیاست های حکومت مخالفت می کنند.
الأحمد اضافه کرد: دولتمردان سعودی از تروریسم برای بستن دهان مخالفان و ارعاب آنها بهره می گیرند.
«امیمه نجار» وبلاگ نویس سعودی هم در این باره اظهار کرد: القحطانی مشاور پیشین ولیعهد سعودی در شکنجه زندانیان نقش دارد.
در همین حال، « جیم مک‌گاورن» (Jim McGovern) نماینده حزب دمکرات ایالات «ماساچوست» و «رو خانا»( Ro Khanna) از ایالت کالیفرنیا خواستار مجازات عربستان از سوی آمریکا و جامعه جهانی شدند.
به باور کارشناسان، بازداشت ده ها فعال سیاسی و تحصیلکرده و علمای سعودی در عربستان در چند سال گذشته در چارچوب حذف مخالفان صورت می گیرد.
شبس**9363** 1613

انتهای پیام /*