جدال اقتصادی اروپا با آمریکا برای حفظ برجام

1397/02/22 - 03:20:00 ب.ظ
جدال اقتصادی اروپا با آمریکا برای حفظ برجام

به گزارش ایرنا، تا یک هفته دیگر که تصمیم اروپا برای مقابله با تحریم های آمریکا علیه ایران مشخص می شود باید منتظر ماند ، اما آنچه تاکنون روشن شده اینکه اروپا نه تنها آمریکا را در خروج از برجام همراهی نکرد بلکه تمام قد برای حفظ این توافق تاکنون ایستاده است.
حالا کار به جایی رسیده که «جورج بوش» پسر، رئیس جمهوری پیشین و جمهوری خواه آمریکا هم که تحمیل چند تریلیون دلار خسارت به اقتصاد آمریکا به بهانه مبارزه با تروریسم در عراق و افغانستان همراه با صدها هزار کشته و مجروح را در کارنامه دارد نسبت به خطر انزوای آمریکا هشدار داده است.
سه شنبه شب هفته گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا کشورش را از برجام خارج و تهدید کرد که همه تحریم های قبلی را بازمی گرداند؛ تصمیمی که نه تنها با استقبال اروپا همراه نشد بلکه سران کشورهای اروپایی اعلام کردند در برجام می مانند و دنبال راهکاری برای حفظ آن هستند.
رایزنی های سیاسی و اقتصادی اروپایی ها این روزها در آمریکا به اوج رسیده و دنبال راهکارهایی هستند تا بتوانند طی فرآیندی مشخض ادامه مناسبات شان را با ایران تضمین کنند و البته جلو مرگ برجام را بگیرند.
اگر اروپا بتواند آمریکا را متقاعد کند تحریم های واشنگتن شامل تحریم های ثانویه نشود، دست اروپا برای حفظ برجام باز خواهد بود اما اگر آمریکا آنطور که تهدید کرده تحریم های هسته ای را به طور کامل بازگرداند و اروپا هم از آن تبعیت کند درعمل چیزی از برجام نمی ماند و این را سران کشورهای اروپایی نیک می دانند.
تحریم های ثانویه آن دسته از تحریم هایی را شامل می شود که آمریکا وضع می کند و اگر شرکت های غیر آمریکایی آن را نادیده بگیرند مشمول تحریم خواهند شد.

**مواضع متفاوت و صریح اروپا
مرور موضع گیری های سران اروپا طی دو سه روزگذشته – پس از خروج ترامپ از برنامه جامع اقدام مشترک- نشان می دهد ارزش اقتصادی تجارت با ایران از یک طرف و مزیت های حفظ برجام در همه عرصه های اقتصادی و غیر اقتصادی از طرف دیگر، تلاش اروپا را برای ادامه حیات برجام توجیه می کند اما آنچه که شاید این روزها برای سران اروپا بیشتر از اینها مهم شده، دفاع از استقلال، حیثیت و اعتبار این قاره است که نمی خواهد با کشوری که با قلدری مدعی رهبری در جهان باشد همراهی کند.

**طعنه موگرینی به آمریکا
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه در کنفرانس وضعیت اتحاد اروپا در فلورانس ایتالیا با طعنه ای آشکار به سیاست های دولت آمریکا گفت: ما نیازمند عقلانیت و گفت و گو هستیم؛ هیچ کشوری آن اندازه بزرگ یا قوی نیست که به تنهایی با جهان مواجه شود.
وی ادامه داد: حال و هوای این دوره و زمانه مبتنی بر جیغ و داد، نابود کردن و از هم گسیختن امور است اما این راه حل مشکلات نیست. هیچ کشوری نمی تواند یکجانبه و به تنهایی توافق هسته ای با ایران را نابود کند زیرا این توافقی دوجانبه نیست بلکه یکی از میراث های جهان به شمار می رود.

**فرانسه: آمریکا ژاندارم جهان نیست
سخنان وزیر اقتصاد فرانسه اما رنگ و بوی دیگری دارد؛ «برونو لوم» روز جمعه گفت که کشورهای اروپایی باید به اقدام دولت آمریکا در مورد برجام اعتراض کنند و همچون دست نشانده واشنگتن عمل نکنند.
به گزارش خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس، وی ضمن ابراز تمایل به ادامه مبادلات تجاری شرکت های اروپایی با ایران یادآور شد: اروپا نباید بپذیرد آمریکا ژاندارم اقتصادی جهان است.
وزیر اقتصاد فرانسه همچنین یک پیشنهاد ارایه داد که اگر عملیاتی شود دیگر مشکل همیشگی اروپا برای چنین مواقعی حل خواهد شد، او پیشنهاد داد نهادی اروپایی تشکیل شود که از قدرت مشابه با قدرت وزارت دادگستری آمریکا برای مجازات شرکت های خارجی به دلیل فعالیت های تجاری شان، برخوردار باشد.

**مکرون:قدرت تجاری بزرگی هستیم
پیش از این امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه نیز روز چهارشنبه در گفت و گویی با خبرگزاری دویچه وله و شبکه خبری آ.ار.د آلمان گفته بود: اکنون اروپا مسئول تضمین چندجانبه گرایی ایجاد شده پس از جنگ جهانی دوم است.
وی درباره اهمیت ارتباط با ایران اظهارداشت: اگرچه عناصری از تنش هست، اما میان ما و ایران روابط بسیار مستحکمی هم وجود دارد.
مکرون تاکید کرد: برنامه هایی نیز در سطح تجاری داریم. قدرت تجاری بسیار قدرتمندی هستیم؛ ایالات متحده هم پیمان ماست اما قواعدی هست که باید به آنها پایبند باشیم. مثل قواعد سازمان تجارت جهانی.
پس ازخروج ترامپ از برجام همچنین کاخ ریاست جمهوری فرانسه (الیزه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که اروپایی ها بویژه فرانسه با رایزنی با دولت آمریکا در سطح اتحادیه اروپا همه تلاش خود را می کنند تا منافع شرکت های خود را در ایران حفظ کنند.
حمایت ازبرجام درفرانسه البته تنهابه مقام های این کشورمحدود نمی شود به طوری که براساس گزارش اسپوتنیک به نقل ازموسسه نظرسنجی 'اودوکسا' (Odoxa)بیش از 76 درصد فرانسوی های شرکت کننده در نظرسنجی این موسسه، خروج آمریکا از توافق برجام را تایید نکرده اند.

**آلمان: آماده جدال با آمریکاییم
وزیر امور خارجه آلمان هم از دیگر مقام های اروپایی بود که در واکنش به ترامپ گفت: تصمیم آمریکا درباره برجام در بلندمدت به روابط فراآتلانتیک ضربه می زند و اگر لازم شود، با آمریکا جدال هم می کنیم.
'هایکو ماس' روز جمعه در گفت و گو با نشریه آلمانی اشپیگل افزود: می توان تغییر در روابط با آمریکا را احساس کرد که این مساله با خروج آمریکا از برجام بیشتر مشخص می شود و ما در ماههای آینده آماده مذاکره و درصورت لزوم حتی مناقشه و جدال بر سر مواضع خود هستیم.
'نیلس آنن' وزیر مشاور در امور خارجی آلمان نیز در انتقاد از واشنگتن تاکید کرد: با تاسف باید بگویم در آمریکا تمایلی برای جدی گرفتن استدلال های متحدان وجود ندارد.
نشریه اقتصادی 'هندلزبلات' آلمان نیز به نقل از 'اولاف شولتس' وزیر دارایی آلمان نقل کرده که در حال رایزنی با همتای آمریکایی خود به منظور کسب معافیت برای شرکت های آلمانی دربرابرتحریم های احتمالی آمریکا و تضمین ادامه همکاری شرکت های آلمانی با ایران است.
به گفته وی، اقتصاد آلمان نباید به علت تحریم های آمریکا دچار زیان شود.
'پتر آلتمایر' وزیر اقتصاد آلمان نیز روز جمعه تاکید کرد که دولت آلمان هر اقدامی بتواند از جمله با ارائه توصیه های حقوقی لازم برای حمایت از شرکت های آلمانی به کار خواهد گرفت.

**مرکل: نمی توانیم به آمریکا متکی باشیم
نقطه اوج موضع گیری مقام های آلمان را شاید بتوان دراظهارات صدراعظم این کشورتفسیر کرد؛ آنگلا مرکل که پیش ازخروج ترامپ از برجام در سفر به آمریکا خیلی تلاش کرد واشنگتن را دراین توافق جهانی نگه دارد اما حرفش مثل رئیس جمهوری فرانسه و نخست وزیر انگلیس در کاخ سفید خریداری نداشت این روزها موضع گیری هایش هم صریح تر شده است.
مرکل روزپنجشنبه درمراسم اعطای جایزه 'شارلمانی' به رئیس جمهوری فرانسه درشهر آخن آلمان با بیان اینکه اروپا دیگر نمی تواند برای محافظت از خود به آمریکا متکی باشد، تاکید کرد: رویکرد روشن ما دفاع از برجام است.
وی تاکید کرد: اروپا باید سرنوشت خود را به دست خودش بگیرد و این وظیفه آینده اروپاست.

**ریشخند به سفیر آمریکا در برلین
واکنش ها علیه آمریکا به مقام های عالی رتبه آلمان محدود نیست؛ طی روزهای گذشته اظهارنظر سفیر جدید واشنگتن در آلمان نیز موجی از اعتراض ها را بین دیپلمات ها و سیاستمداران این کشور همراه داشته است.
'ریچارد گرنل' سفیر تازه کار آمریکا در آلمان با انتشار پیامی توئیتری خواستار توقف کار شرکت های آلمانی با ایران شد که مورد انتقاد شدید و همراه با ریشخند مقامات آلمانی قرار گرفت.
بسیاری از سیاستمداران آلمان این اظهار نظر سفیر جدید آمریکا را مداخله جویانه خواندند. ازجمله، رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ که خطاب به این مقام آمریکایی گفت: آلمانی ها از دستور خوش شان نمی آید!
'آندریا نالس' رهبر حزب سوسیال دمکرات آلمان ادامه داد:این وظیفه من نیست که به افراد بخصوص سفیر آمریکا درس دیپلماسی دهم، اما به نظر می رسد او به مقداری آموزش نیاز دارد.
'امید نوری پور' عضو ایرانی تبار مجلس آلمان از حزب سبز این کشور نیز در انتقاد از اظهار نظر سفیر آمریکا به رادیو 'دویچلندفونک' گفت: همکاری خوب به این معناست که وقتی حتی هنوز خودت را نشان نداده ای، سیاست تهاجمی و بی رحمانه ای علیه منافع امنیتی کشور میزبان اتخاذ نکنی و اقتصاد آلمان را تهدید نکنی.
'ولفگانگ ایشینگر' دیپلمات قدیمی آلمانی نیز توئیت کرد: پس از دوره ای طولانی از کار به عنوان سفیر می گویم که سیاست های کشور خودت را توضیح بده و با کشور میزبان لابی کن اما هرگز به کشور میزبان نگو که چه کار کند، اگر می خواهی دچار مشکل نشوی.
وی افزود: آلمانی ها مشتاق گوش دادن هستند اما از دستور شنیدن خوش شان نمی آید!

**انگلیس: از تهران حمایت می کنیم
مقام های انگلیسی هم همراه با دیگرمقام های فرانسویی و آلمانی سعی کردند حمایتشان را از مناسبات تجاری با ایران و نیز اجرای برجام اعلام و نشان دهند که شکاف بین اروپا و آمریکا در حال افزایش است و اروپا باید از استقلال عملکردش در ارتباط با دیگر کشورها صیانت کند.
وزارت خزانه‌داری انگلیس روز چهارشنبه، یک روز پس از خروج ترامپ از برجام با انتشار بیانیه‌ای از تداوم گسترش مناسبات تجاری با ایران حمایت و اعلام کرد:دولت انگلیس به‌طور کامل از گسترش روابط تجاری خود با تهران حمایت کرده و شرکت‌های انگلیسی را به بهره‌برداری از فرصت‌های اقتصادی ایران تشویق می‌کند.
«بوریس جانسون» وزیر امور خارجه انگلیس نیز در پارلمان این کشور با تاکید بر اینکه لندن تمایلی به خروج ازبرجام ندارد، افزود: ما از طریق همکاری با سایر طرف‌ها اطمینان حاصل می‌کنیم مادامی‌که ایران برنامه هسته‌ای خود را محدود ‌کند، مردم این کشور از مزایای لغو تحریم‌ها در چارچوب برجام بهره‌مند شوند.

**موضع شورای اروپا
به دنبال اعلام خروج آمریکا از برجام شورای اروپا روز پنجشنبه در این زمینه موضع گرفت و اعلام کرد که تعلیق تحریم های ایران ادامه دارد. در بیانیه این شورا آمده است: لغو تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای بخشی مهم از این توافق است و نباید این موضوع فراموش شود.

**اروپا باید تضمین دهد
به دنبال فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر ضرورت ارایه تضمین توسط سران اروپا، رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز در تماس تلفنی برخی مقام های اروپایی تاکید کرد: منافع تهران در برجام باید دقیق تضمین شود.
وی در گفت وگو با صدراعظم آلمان با تاکید بر اینکه 'منافع تهران در برجام باید به طور دقیق، صریح ومشخص تضمین شود' از اتحادیه اروپایی، بویژه آلمان، فرانسه و انگلستان خواست در فرصت محدود، موضع قاطع خود را درباره چگونگی تامین و تضمین منافع ایران در برجام پس از خروج آمریکا از این توافق، اعلام کنند.
روحانی همچنین در تماس تلفنی رئیس جمهوری فرانسه با سخیف برشمردن اقدام رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر اعلام خروج از برجام تاکید کرد: باید منافع ایران در موضوعات و مسائل مهم مرتبط با برجام مانند فروش نفت، روابط بانکی، سرمایه گذاری ها و بیمه به طور روشن و صریح مشخص و تضمین شود.
قرار است طی روزهای آینده سران اروپا با محوریت انگلیس، فرانسه، آلمان و مقام های اتحادیه اروپا در این زمینه نشستی داشته باشند و تصمیم بگیرند.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز پس از سفر به مسکو و چین قرار است به مقر اتحادیه اروپا سفر کند تا مشخص شود طی چند روز آینده اروپا برای حفاظت از کیان و حیثیت خود در مقابل آمریکا چه تصمیم هایی را در عمل برای حفاظت از برجام می گیرد.
اروپام-1008-1590
گزارش از داود میاندهی

انتهای پیام /*