پیروزی های بدست آمده در منطقه دستاورد وحدت اسلامی است

1396/09/16 - 03:35:00 ب.ظ
پیروزی های بدست آمده در منطقه دستاورد وحدت اسلامی است

به گزارش خبرنگار معارف ایرنا از مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی حجت الاسلام ابوترابی فرد در نشست کمیسیون انساب نبوی در سومین روز از برپایی سی و یکمین کنفرانس وحدت اسلامی که با موضوع فعال سازی نقش سادات در وحدت جهان اسلام برگزار شد، گفت: اگر وحدت شیعه و سنی در عراق، سوریه و یمن نبود، کشورهای منطقه شرایط دیگری را داشتند.
وی که در هتل آزادی سخن می گفت، تاکید کرد: پیروزهای بدست آمده در این کشورها دستاورد وحدت اسلامی است و همچنین پیروزی ما بر استکبار جهانی آمریکا و اسراییل است.
ابوترابی فرد افزود: اجلاس امروز مقارن با مسائل مهمی است که ضرورت این نشست و اهمیت این گفتگو را در مقابل دیدگان ما به زیباترین شکل ترسیم کرده است. از سوی دیگر پیروزی افتخار آفرین و عزت بخش برادران اهل سنت و شیعه در کشور عراق، سوریه و یمن در برابر گروه های تروریستی و تکفیری و رویارویی کسانی است که با کمال تاسف دست در دستان آغشته به خون اسراییل و آمریکا داده اند .
نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی همچنین پیروزهای حزب الله در جنوب لبنان را مورد توجه قرار داد و گفت: وحدت شیعه و سنی و مسیحیان در لبنان این پیروزی ها را شکل داد.
رئیس کمیسیون انساب نبوی به نقش رهبر معظم انقلاب در انسجام و وحدت اسلامی اشاره کرد و گفت: ایران نماد وحدت اسلامی است. چرا که فرزند پیامبر صلی الله علیه و آله، رهبر فرزانه ایران پرچمدار امت اسلامی است و دستاورد این رهبری، وحدت و انسجام ملی و اسلامی است و باید از این سرمایه دفاع کرد.
وی با اشاره به حرکت مذبوحانه ترامپ در مورد اجرای طرح انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی از تل آویو به بیت المقدس گفت: حرکت ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس امری ناپسند است.
ابوترابی فرد تاکید کرد: اگر با هم نباشیم، آنها بیت المقدس را مورد هدف قرار می دهند. امروز جامعه جهانی می رود که در کنار ملت مظلوم فلسطین قرار بگیرد و امید است راه برای پیروزی فلسطین علیه آمریکا و اسراییل هموار شود.
ه گزارش ایرنا، رییس جمهوری آمریکا عصر چهارشنبه در یک نطق تلویزیونی اعلام کرد «واشنگتن اورشلیم (بیت المقدس) را به عنوان پایتخت اسراییل به رسمیت می شناسد و سفارت آمریکا را از تل آویو به آن شهر منتقل می کند».
به دنبال این تصمیم درگیری ها در سرزمین اشغالی شدت گرفته است.
کنگره آمریکا در 23 اکتبر 1995 این طرح را تصویب کرده بود اما دولت های مختلف آمریکا از آن زمان تاکنون از اجرای این مصوبه کنگره امتناع کرده بودند. اقدام آمریکا در به رسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت رژیم اشغالگر فلسطین، نقض آشکار قطعنامه های بین المللی است.

** امضای تفاهم نامه های چندجانبه برای نشست مشترک میان سادات
محمد ناظمی اردکانی معاون امور اجتماعی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و دبیر کمیسیون انساب نبوی ضمن بررسی محورهای مورد بحث درباره نقش سادات گفت: سه محور اساسی در ارتباط با نقش سادات وجود دارد که محوراول نقش سادات در ساختار اجتماعی به عنوان یک سرمایه اجتماعی محسوب می شود؛ محور دوم نقش تاریخی و راهبردی سادات در ساختن تمدن نوین اسلامی و محور سوم وضعیت سادات در کشورهای اسلامی است.
وی اضافه کرد: تفاهم نامه چند جانبه میان کشورهای اسلامی امضاء شده است و طی آن نشست مشترک میان سادات اهل سنت و شیعه تشکیل شد.
حجت الاسلام و المسلمین سید منذر حکیم رئیس پژوهشکده انساب نبوی در ایران و نائب رئیس کمیسیون انساب نبوی در این نشست گفت: مراکز احادیث نبوی در مورد ارتباط اتباع و سادات در سال 1960 در عراق تاسیس شد و شهر قم نیز در این راستا کارهای مهمی انجام داده است که از مهمترین فعالیت ها می توان به برنامه ریزی برای تاسیس مراکز علمی و تخصصی انساب اهل بیت(ع) اشاره کرد.
وی افزود: این مراکز نیاز به تاییدیه علمای عظام دارد و اخیرا مراجع تقلید همچون آیت الله ناصر مکارم شیرازی و آیت الله حسین وحید خراسانی این مراکز را مورد پشتیبانی قرار داده اند.
سی و یکمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با شعار «وحدت و الزامات تمدن نوین اسلامی» و با حضور 500 میهمان خارجی و داخلی از سه شنبه با سخنرانی حجت الاسلام و المسلین حسن روحانی رئیس جمهوری در سالن اجلاس سران آغاز شد و امشب پس از برگزاری جلسات کمیسیون های تخصصی با صدور بیانیه ای در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما پایان می یابد.
فراهنگ**1003** 1418
خبرنگار: محمدرضا جعفرملک ** ناشر: مریم برزآبادی

انتهای پیام /*