ایران از خلاء اطلاع رسانی صحیح در مدیریت بحران رنج می برد

1397/08/07 - 03:18:00 ق.ظ
ایران از خلاء اطلاع رسانی صحیح در مدیریت بحران رنج می برد

به گزارش ایرنا، دکتر بهروز مقدسی شامگاه یکشنبه در حاشیه کارگاره آموزشی درس آموخته های سونامی ژاپن در جمع شماری از مدیران و کارشناسان جمعیت هلال احمر زنجان افزود: کشورهای دیگر برای اطلاع رسانی از حوادث از زمان آغار بکار سیستم های هشدار دهنده مردم را در جریان امور قرار می دهند و بصورت آنلاین اطلاعات صحیح و دقیق را در اختیار آنها قرار می دهند که حتی این کار در صورت نیاز به مدت چند روز نیز ادامه می یابد.
وی اظهار داشت: یکی از معضلات کنونی کشورمان ارتباط سیستم مدیریت بحران با رسانه ها به ویژه رسانه ملی است که در کشوری مانند ژاپن پس از وقوع سونامی این رسانه دولتی به عنوان بزرگترین پرچمدار مدیریت بحران در حادثه نقش آفرینی می کرد و لحظه به لحظه اطلاع رسانی و آموزش های لازم را به مردم ارائه می داد.
مقدسی بابیان اینکه متاسفانه این خلاء در ایران بسیار پررنگ تر دیده می شود، بیان کرد: مسئولان و مدیریت بحران کشورمان این موضوع را بپذیرند که ایران کشوری آسیب پذیر بوده و بنابراین نقاط ضعف حوادث احتمالی را شناسایی و از شعار زدگی اجتناب کنند.
این مدرس بین المللی مدیریت بحران ادامه داد: براین اساس هنوز یک برنامه مدون، علمی و حتی با تجربه برای پاسخگویی به حوادث احتمالی در کشور وجود ندارد و بی برنامگی ها موجب شده همه متولیان، در بروز حوادث دستپاچه عمل کنند.
وی اضافه کرد: این نقش را باید مدیران و مسئولان ردیف اول کشور بر عهده بگیرند که برای مخاطرات و حوادث احتمالی کشور برنامه جامعی داشته باشند و علاوه بر آن از ظرفیت های بالای کارشناسان متبحر استفاده کنند.
مقدسی خاطرنشان کرد: علت اینکه بسیاری از کشورها در سیستم مدیریت بحران موفق عمل و حوادث را بهتر مدیریت می کنند، به 2 اصل مهم توجه ویژه ای دارند.
وی اظهار داشت: اول اینکه امدادگر واقعی در حوادث مردم هستند که باید آموزش های لازم به آنها ارائه شود و در این میان نجاتگر مکمل های آموزش های همگانی است.
این مدرس بین المللی ادامه داد: دیگر اینکه باید تلاش شود که اعتماد بین مردم و دولت افزایش یابد که تحقق این مهم در پیشبرد کارها در زمان بحران بسیار اثر گذار است.
مقدسی تاکید کرد: آموزش همگانی و اعتماد عمومی نباید در کشورمان به فراموشی سپرده شود در صورت تحقق این مهم می توان گام های مهمی در مدیریت بحران برداشت.
9646/6085

انتهای پیام /*