نیویورک پست:چالش جدیددنیای مجازی برای نوجوانان؛موادشوینده بخور!

1396/10/24 - 10:39:00 ق.ظ
نیویورک پست:چالش جدیددنیای مجازی برای نوجوانان؛موادشوینده بخور!

به گزارش روزیکشنبه، این روزنامه آمریکایی افزود:چالش "خوردن کپسول های شوینده ژله ای " که به تازگی به دنیای مجازی حمله ور شده است، به شدت سلامتی نوجوانان را تهدید می کند.
نوجوانان با انتشار فیلم های خود از جویدن کپسول های کوچک و رنگارنگ مواد شوینده در فضای مجازی، سایرین را به پذیرفتن این چالش ترغیب می کنند. در برخی از این ویدیوها، کاربران این کپسول ها را پخته و سپس می بلعند.
اگرچه این کپسول ها حاوی مواد شیمیایی و مسمومیت زایی از جمله اتانول، پلیمر و هیدروژن پروکسید(آب اکسیژنه)هستندامااین چالش همچنان از سوی نوجونان متوقف نشده است.
ظاهرا این چالش برای اولین بار تحت عنوان یک شوخی در نشریه فکاهی (The Onion) ظاهر شد، سال 2017 نیز وبسایت کالج هیومر(college humor) ویدیویی طنزآمیز در رابطه با خوردن این کپسول ها منتشر کرد. به عقیده این وبسایت این کپسول ها بسیار هوس انگیز و خوشمزه به نظر می آیند.
این روزنامه در تارنمای خود و به نقل از دکتر آلفرد آلگواس جونیور از مرکز اطلاعات سموم فلوریدا ادامه داد:بلعیدن هر مقدار از این مواد شوینده می تواند به اسهال و استفراغ و در موارد شدید، به مرگ منجر شود.
شرکت تاید (Tide) که در زمینه تولید مواد شوینده فعالیت می کند در بیانیه ای اعلام کرد: حتی با هدف شوخی نباید از این کپسول ها به عنوان وسیله بازی استفاده کرد.سلامتی شوخی بردار نیست.
این شرکت توصیه کرد در صورت بلعیدن این کپسول ها، خوردن آب و شیر از اقدامات اولیه بوده و می بایست بی درنگ با مرکز فوریت های پزشکی تماس گرفته شود.
تاکنون بلعیده شدن این کپسول ها 10 نفر را به کام مرگ فرستاده است که 2 نفر از آن ها کودک و 8 نفر دیگر بزرگسال مبتلا به زوال عقل(معلولیت ذهنی) گزارش بوده اند.
اروپام**3991**1590
انتشاردهنده: محمد حسن دوستارگان

انتهای پیام /*