مدیران در برخورد با تصرفات غیرقانونی، جزیره ای عمل نکنند

1396/05/22 - 01:49:00 ب.ظ
مدیران در برخورد با تصرفات غیرقانونی، جزیره ای عمل نکنند

بشیر مقدمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تعامل بین دستگاه های دولتی و هم پوشانی حوزه های یکدیگر، مانع از دست اندازی به زمین های ملی، بستر رودخانه ها، حفر چاه غیر مجاز و تغییر کاربری زمین ها خواهد شد.
مقدمی تصریح کرد: طبق قانون هر گونه تغییر کاربری زمین ها از جمله زمین با کاربری کشاورزی، منوط به دریافت مجوز از دستگاه های اجرایی است و باید مانع از افزایش تغییر کاربری بی ضابطه این زمین ها شد.
معاون دادگستری کل استان زنجان افزود: کادر حفاظت ادارات برای جلوگیری از تصرفات، به اندازه ای نیست که اجازه نظارت همه جانبه را به دولت بدهد، بنابراین هم پوشانی حوزه های همکار، کمک حال موثری در این زمینه به شمار می رود.
وی خاطرنشان کرد: با وجود اخطارهای دولت در زنجان و سایر نقاط کشور، ساخت و ساز غیرقانونی در حریم رودخانه با بروز حوادث طبیعی، همچنان قربانی می گیرد.
مقدمی افزود: نباید اجازه داد عده ای سودجو با تغییر کاربری، تجاوز به بستر رودخانه ها، تصرف منابع طبیعی و ساخت باغ شهرها، چهره طبیعت را تخریب کرده و باعث آسیب های جبران ناپذیر به محیط زیست شوند.
معاون دادگستری کل استان زنجان با اشاره به بحران آب در استان و سطح کشور، گفت: با توجه به رفتار مردم در مصرف بی رویه و اسراف آب شیرین، به نظر می رسد مردم هنوز کمبود آب را باور نکرده اند.
وی اظهار کرد: این موضوع در حالی است که کمبود آب یک بحران جدی برای استان به شمار می رود و رسانه ها با اطلاع رسانی مطلوب، مردم را از این بحران مطلع سازند.
مقدمی خاطرنشان کرد: دولت باید به شدت با جابجایی چاه های عمیق با مجوز و بی مجوز خشک شده برخورد کند، چرا که باعث هدر رفت دوچندان آب خواهد شد و شرایط را بحرانی تر خواهد کرد.
وی افزود: نگاه و شناخت صحیح از مسائل و اتفاق های اجتماعی جامعه، باعث تصمیم گیری مناسب در راستای کاهش جرایم اجتماعی از جمله موضوع تصرفات غیرقانونی می شود.
به گفته مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان زنجان، میزان بارندگی های این استان از مهر سال گذشته تا 13 مرداد امسال 26.49 درصد کاهش یافته است.
به گزارش ایرنا، منفی بودن بارندگی ها نسبت به سال 95 و بلندمدت همه مصرف کنندگان را به مصرف بهینه آب آشامیدنی ملزم می کند.
منابع آب سد تهم برای تامین آب آشامیدنی شهری زنجان، محیط زیست و بخش کشاورزی منطقه مورد استفاده قرار می گیرد که باید نسبت به ورودی و خروجی این سد توجه جدی صورت گیرد.
92 درصد آب در بخش کشاورزی 2 درصد صنعت و 6 درصد نیز برای آشامیدن مورد استفاده قرار می گیرد.
بر اساس گزارش ها سهم اشتغال در بخش کشاورزی با این حجم مصرف 18 درصد، صنعت 32 درصد و خدمات 50 درصد است.
نرم مصرف آب در دنیا برای کشاورزی 70 درصد، صنعت 20 تا 25 درصد و مابقی برای آشامیدن است.
در سال‌های اخیر پنج مورد از هفت محدوده دشت استان دچار بحران کم آبی شده اند.
به گفته متولیان آب استان، در بین این دشت‌ها، ابهر به دلیل وجود صنایع مختلف در وضعیت بسیار بدتری نسبت به دیگر محدوده‌های استان قرار دارد.
برخی از کارشناسان، حفر چاه‌های غیر مجاز و مصرف بی رویه آب در بخش کشاورزی را از عوامل عمده بحرانی شدن مشکل کم آبی در استان می‌دانند.
6085/3216
خبرنگار: سجاد کریمی *** انتشار دهنده: رویا رفیعی

انتهای پیام /*