هدف آمریکا تضعیف موقعیت ایران در منطقه است

1397/03/15 - 01:51:00 ب.ظ
هدف آمریکا تضعیف موقعیت ایران در منطقه است

«سیمون باغداساروف» که سالها عضو کمیسیون امور بین المللی دومای روسیه بوده است، روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا تصریح کرد: مطرح کردن موضوعات دیگر بویژه برنامه موشکی ایران و مرتبط کردن آن با توافق هسته ای حاکی از راهبرد تضعیف ایران و کاهش توانمندی های دفاعی و امنیتی این کشور توسط آمریکاست.
وی ادامه داد: خروج آمریکا از برجام هیچ ارتباطی با برنامه هسته ای ایران ندارد و واشنگتن نیز این واقعیت را پنهان نمی کند، ترامپ با این اقدام (خروج از برجام) برای کمک به متحدان آمریکا در منطقه شامل عربستان سعودی و اسراییل تلاش کرد.
کارشناس روس تصریح کرد: آمریکا برای تقویت موقعیت عربستان سعودی و اسراییل در منطقه از برجام خارج شد؛ تل آویو و ریاض، برای منزوی کردن ایران در منطقه با یکدیگر پیمان دوستی بسته اند و همکاری می کنند و این اقدامات را ترامپ در راستای منافع آمریکا می بیند.
نماینده پیشین دومای روسیه گفت: آمریکا برای پیشبرد اهداف خود در خاورمیانه سعی دارد برجام را از بین ببرد و این اقدام بخشی از نقشه و استراتژی آمریکا در خاورمیانه است؛ ترامپ سیاست های آمریکا را بر تشنج آفرینی در جهان متمرکز کرده است و سیاست خارجی واشنگتن در این راستا حرکت می کند.
وی افزود: در واقع سناریوی خروج از برجام برای اجرای طرح خاورمیانه بزرگ اجرا می شود که در دوره حکومت جورج بوش پسر طراحی شده است، هدف نهایی این طرح کنترل آمریکا بر خاورمیانه و منابع انرژی غنی این منطقه است.
رییس مرکز مطالعات خاورمیانه و آسیای مرکزی در روسیه تصریح کرد: در استراتژی امنیت ملی آمریکا، روسیه و ایران به عنوان تهدید مطرح شده اند و دلیل آن نیز اقدامات این دو کشور است که مانع اجرای طرح های واشنگتن در منطقه شده است.

**ناکامی تروریست ها در سوریه شکست بزرگی برای آمریکا بود
نماینده پیشین دومای روسیه خاطرنشان کرد: ارتش سوریه با حمایت ایران و روسیه ضربات مرگباری بر بدنه تروریست ها وارد کرد؛ تقریبا همه گروه های تروریستی فعال در سوریه از داعش گرفته تا جیش الاسلام و ارتش آزاد از خارج بویژه آمریکا و متحدان منطقه ای آن شامل عربستان سعودی حمایت می شوند.
وی گفت: آمریکا و متحدانش میلیاردها دلار برای مسلح کردن تروریست های ضدسوری هزینه کردند و هدر رفتن این مبالغ برای کاخ سفید بسیار سنگین و ناراحت کننده است.
باغداساروف با اشاره به ناکامی های آمریکا در عراق و سوریه و نتیجه نگرفتن از بمباران یمن اظهار داشت: کاخ سفید برای جبران این شکست ها از برجام خارج شد.
وی افزود: آمریکا به خوبی می داند که ایران به دنبال سلاح هسته ای نیست و خروج از برجام دلایل ژئوپلیتیکی دارد.
به گفته عضو پیشین کمیسیون امور بین المللی دومای روسیه اگر وضعیت خاورمیانه مطابق نقشه های آمریکا پیش می رفت به احتمال زیاد ترامپ از برجام خارج نمی شد اما وی در شرایط کنونی تنها راه برای بازداشتن ایران از ایفای نقش ثبات بخش در خاورمیانه را خروج از توافق هسته ای و اعمال فشار بر این کشور می داند.
اروپام*391* 1346 *شبس*1613*

انتهای پیام /*