خودکفایی در تولید سرنگ با حمایت صندوق پژوهش علم ‌وصنعت

1398/02/31 - 10:46:00 ق.ظ
خودکفایی در تولید سرنگ با حمایت صندوق پژوهش علم ‌وصنعت

اسماعیل خان میرزا روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار کرد: صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه علم و صنعت ایران با همکاری شرکت دانش بنیان فناوران پزشکی رایبد علم و صنعت، در زمینه تولید سرنگ اینفلیتور دو میلیارد تومان سرمایه گذاری می کند.
وی ادامه داد: دو سال به طول انجامید تا مجوز لازم برای تولید این سرنگ از وزارت بهداشت گرفته شود و پس از آن دانشگاه خط تولید این محصول را راه اندازی و سرمایه گذاری های لازم را انجام داد. این مبلغ بالاترین حجم سرمایه گذاری یکپارچه بر روی یک شرکت خطرپذیر (استارتاپی) در کشور است. به گفته خان میرزا، قرارداد همکاری صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه با شرکت فناوران پزشکی رایبد علم و صنعت یکم خرداد ماه سال جاری منعقد می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت عنوان کرد: 10 محقق از اعضای هیات علمی و دانشجویان دکتری در انجام این پروژه تحقیقاتی همکاری داشته اند.
خان میرزا در مورد این سرنگ توضیح داد: سرنگ اینفلیتور، از تجهیزات یک بار مصرف حوزه قلب و عروق است که در عمل آنژیوپلاستی و استنت گذاری (فنر گذاری) در درمان انسداد عروق کرنری بیماران قلبی کاربرد دارد.
وی ادامه داد: سرنگ اینفلیتور مشمول تحریم های ظالمانه علیه ایران بوده و لذا واردات آن به کشور با چالش همراه است. از این محصول سالانه حدود 300 هزار عدد در کشور مصرف می شود و در حال حاضر محصولی کاملا وارداتی است که با احتساب میانگین قیمت 15 برای هر سرنگ، سالانه معادل 4500000 یورو ارز برای خرید این سرنگ از کشور خارج می شود؛ ضمن آنکه به دلیل کیفیت بالای این محصول، قابلیت رقابت با نمونه های خارجی در بازار بین المللی وجود دارد.
خان میرزا در ادامه عنوان کرد: خط تولید سرنگ اینفلیتور در منطقه ویژه اقتصادی مهرشهر کرج راه اندازی شده است و شرکت دانش بنیان فناوران پزشکی رایبد علم و صنعت در سال 120 هزار از این سرنگ را تولید می کند.
وی اظهار کرد: این محصول از سوی بیمارستان‌های شهید رجایی، آتیه ، تهران، شهید چمران و مرکز قلب تایید شده است.
مدیر دفتر توسعه فناوری دانشگاه علم و صنعت تصریح کرد: با توجه به سرمایه گذاری قابل توجه صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه علم و صنعت ایران در شرکت فناوران پزشکی رایبد علم و صنعت، پیش بینی می شود نیاز کشور به این سرنگ با استفاده از توان داخلی به طور کامل برطرف شود.
خان میرزا با اشاره به اقدامات مورد نیاز برای تولید بیشتر محصولات فناورانه، تصریح کرد: نیاز است مسئولان دانشگاه به دستاوردهای پژوهشی محققان اعتماد کنند و با توجه به اعتباری که آنها در بیرون از دانشگاه و جامعه دارند، سرمایه ها را جذب کنند و ریسک محققان برای تجاری سازی را کاهش دهند.
وی ادامه داد: تجاری سازی ایده ها در دانشگاه علم و صنعت حجم مطلوبی دارد و حدود 250 محصول فناورانه در حوزه کامپوزیت، پزشکی، هوا فضا، آب و محیط زیست شناسایی شده است که دانشگاه حمایت های لازم را پیگیری می کند.
مدیر دفتر توسعه فناوری، تجاری سازی و کارآفرینی دانشگاه در پژوهشگاه دانشگاه علم و صنعت اظهار کرد: چرخه تجاری سازی نیاز به حمایت های بیشتر دانشگاه و شرکت های خصوصی دارد، اما حمایت های منسجم در فرآیند تجاری سازی کم رنگ است. اگر محققان کار علمی را انجام دادند بعد از آن می توانند این مسیر را به راحت طی کنند و به تجاری سازی برسند.
وی افزود: مهمترین مانع ورود، استفاده و توسعه از محصولان فناورانه به بازار جو فرهنگ عمومی است که مردم و دولت به استفاده از محصولات داخلی اعتماد نمی کنند.
لازم به ذکر است، شرکت دانش بنیان فناوران پزشکی رایبد علم و صنعت به همت جمعی از دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه علم و صنعت ایران و با هدف بی نیازی کشور به واردات تجهیزات پزشکی، در راستای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی به منظور تولید و ایجاد اشتغال، پایه ریزی شده و تاکنون اقدام به توسعه محصولات مختلفی مانند سرنگ اینفلیتور، تی.آر.بند، دستگاه آووکسی متر و لام مخصوص آن، کیت تشخیص ACT، کیت PTCA (قطعات وای، تورک و نیدل آنژیوگرافی) کرده است.
دانام**9465**1584

انتهای پیام /*