جشنواره «دوستی با تالاب» در مهاباد به کار خود پایان داد

1398/02/29 - 11:59:00 ق.ظ
جشنواره «دوستی با تالاب» در مهاباد به کار خود پایان داد

به گزارش ایرنا علیرضا سیدقریشی روز یکشنبه در مراسم اختتامیه جشنواره «دوستی با تالاب» در مهاباد افزود: حفظ محیط زیست در گرو مشارکت مردم و افزایش سطح دانش و آگاهی جامعه است و ارایه آموزش های مرتبط در مدرسه ها بر همین اساس برای سازمان حفاظت محیط زیست کشور اهمیت ویژه ای دارد.
وی ادامه داد: افزایش نگرانی ها از وضعیت محیط زیست و هشدارهای مکرر کارشناسان این حوزه، نیاز به دانش افزایی و آگاهی بخشی در زمینه محیط زیست در سطح نظام آموزش و پرورش را دو چندان کرده است تا از این طریق و با ایجاد نگرش زیست محیطی در مسیر توسعه پایدار گام برداشته شود.
قریشی تاکید کرد: حفظ محیط زیست باید به یک دغدغه همگانی تبدیل شود و همه مردم در قبال حفاظت و حراست از محیط احساس احساس مسوولیت کنند.
رییس اداره محیط زیست مهاباد نیز گفت: تلاش برای تغییر نگرش و دیدگاه دست اندرکاران، ذینفعان و جوامع محلی در راستای همکاری و مشارکت هر چه بیشتر یکی از ضروری ترین موارد در فرآیند حفاظت و احیای تالاب ها است.
فاروق سخنور اظهار داشت: حفاظت از محیط زیست تنها از راه فیزیکی و استقرار محیط بانان امکان پذیر نیست و نیاز است از طریق فرهنگ سازی و مشارکت مردم و جوامع محلی طبیعت خود را حفظ کنیم.
وی با اشاره به برگزاری جشنوار دوستی با تالاب در بین دانش آموزان مهابادی افزود: نهادینه کردن فرهنگ حفاظت از تالاب برای دانش آموزان به عنوان حافظان آینده تالاب و محیط زیست از اهمیت بالایی برخوردار است.
سخنور یادآور شد: در این جشنواره 500 اثر از 150 دانش آموز در بخش های نقاشی، خاطره نویسی، داستان و شعر با موضوع تالاب به دبیرخانه ارسال شد.
به گزارش ایرنا در ادامه این جلسه از 13 دانش آموز که آثار آنها به عنوان آثار برگزیده جشنواره «دوستی با تالاب» انتخاب شده بود تقدیر و جوایز نقدی اهدا شد.
مهاباد با داشتن تالاب های بین المللی «کانی برازان» و «قوپی باباعلی» و نیز تالاب های دایمی «حسن خان» و تالاب های فصلی دیگری از جمله «گروس»، «داشخانه» و «قره قشلاق» یکی از مناطق مهم تالابی در آذربایجان غربی به شمار می رود.
تالاب بین المللی کانی برازان مهاباد با وسعتی افزون بر 910 هکتار یکی از مهمترین تالاب های اقماری جنوب دریاچه ارومیه و با ارزش ترین زیستگاه های انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر و بومی در شمال غرب کشور به شمار می رود.
9903/6185/7129

انتهای پیام /*