آمریکا باتحریم ایران و روسیه به دنبال بی ثبات کردن منطقه است

1397/05/20 - 08:02:00 ق.ظ
آمریکا باتحریم ایران و روسیه به دنبال بی ثبات کردن منطقه است

«لئونید ساوین» روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: در عصر جدید شاهد هستیم آمریکا بخش عمده سیاست های خود را از راه وضع تحریم های مالی و اقتصادی اجرا می کند.
وی افزود: مقام های آمریکا به اعمال تحریم علیه کشورهای مخالف سیاست های توسعه طلبانه واشنگتن عادت کرده اند و انتظار دارند که همه کشورها مجری اوامر آنها باشند.
کارشناس روس ادامه داد: آمریکا در طول چهار سال بیش از 50 بسته تحریمی علیه روسیه وضع کرده است تا این کشور را از مسیر پیشرفت های اقتصادی و صنعتی بازدارد.
ساوین افزود: بدیهی است تحریم ها برای روسیه زیان بار است اما کشورهای تحریم کننده بر اثر از دست دادن بخش قابل توجهی از بازار روسیه خسارت می بینند.
معاون جنبش بین المللی اوراسیای روسیه خاطرنشان کرد: آنها انتظار داشتند که روسیه تحت فشار تحریم ها از سیاست های مستقل خود و مواضع غیروابسته به آمریکا صرف نظر کند اما شاهد بودیم که دولت روسیه مسیر دیگری را در پیش گرفت.

**عصر یکه تازی آمریکا به پایان رسیده است
سردبیر مجله روسی ژئوپلیتیک گفت: دوره ای که کشورها بدون چون و چرا دستورات صادر شده از کاخ سفید را اجرا می کردند به سر آمده است و مراکز قدرت جدید در عرصه بین المللی وجود دارد.
وی افزود: ایران و روسیه از جمله این قدرت های مستقل هستند که سیاست های خود را با توجه به منافع ملی تنظیم و اجرا می کنند.
کارشناس روس تصریح کرد: عصر نظام تک قطبی جهان که پس از فروپاشی شوروی سابق حدود دو دهه دوام داشت، به پایان رسیده است و آمریکا متوجه شده که همانند سابق نمی تواند یکه تازی کند.

**هدف آمریکا بی ثبات کردن خاورمیانه است
کارشناس روس گفت: هدف اصلی آمریکا بی ثبات کردن خاورمیانه است تا در کشورهای مختلف این منطقه نیروهای خود را مستقر کند.
وی افزود: این هدف از دوره جرج دبیلو بوش تعیین شده و اشغال افغانستان و عراق در راستای تحقق آن صورت گرفت.
ساوین خاطرنشان کرد: اما شرایط منطقه بویژه سیاست های مستقل ایران و مقابله نیروهای مردمی با اشغالگری آمریکا در برخی کشورهای منطقه ازجمله سوریه موجب شد که طرح های نظامی پرهزینه این کشور برای واشنگتن نتیجه ای به همراه نداشته باشد.
ساوین گفت: به همین دلیل آمریکا، ایران و روسیه را دشمن و تهدید اصلی برای خود می داند و برای کاهش توانمندی این کشور و جلوگیری از ایفای نقش ثبات بخش مسکو و تهران بویژه در سوریه تلاش می کند.
اروپام*391* 1346 ** 1908

انتهای پیام /*