ترکیه: پایگاه های نظارتی خود در ادلب را تخلیه نخواهیم کرد

1398/03/01 - 12:56:00 ب.ظ
ترکیه: پایگاه های نظارتی خود در ادلب را تخلیه نخواهیم کرد

به گزارش خبرگزاری رویترز، «خلوصی اکار» وزیر دفاع ترکیه روز گذشته (سه شنبه) نیز گفته بود که نیروهای مسلح ترکیه از پایگاه های خود در سوریه عقب نشینی نخواهند کرد.
وی همچنین مدعی شد که ارتش سوریه با حملات خود به ادلب باعث ایجاد اخلال در وضعیت منطقه و مهاجرت 300 هزار نفر به ترکیه شده است.
دو روز پیش نیز وزیر دفاع ترکیه در تماس تلفنی با "سرگئی شویگو" همتای روس خود، درباره تحولات ادلب سوریه، تدابیر مربوط به کاهش تنش در منطقه و تقویت امنیت همکاری منطقه ای به تبادل نظر پرداخته بود.
طرفین همچنین در این تماس تلفنی، بر اجرای توافق سوچی درباره مناطق کاهش تنش در ادلب تاکید کردند.
شنبه گذشته هم وزیر خارجه ترکیه از توافق رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود بر سر ایجاد یک کارگروه در شمال غرب سوریه برای هماهنگی در امور ادلب خبر داده بود.
خبرگزاری آناتولی هم گزارش داد که پس از آغاز عملیات ارتش سوریه برای بازپس گیری ادلب حداقل سه حمله به نزدیکی یک پایگاه نظارتی ترکیه در این استان شمالی سوریه انجام شده است.
ترکیه هم اکنون بدون هماهنگی با سوریه 12 پایگاه نظارتی در استان ادلب ایجاد کرده است.
ارتش و دولت سوریه از اواسط سال گذشته (1397) عزم خود را برای آزاد سازی استان ادلب جزم کرده بودند، ولی به دلیل مخالفت های روس ها و ترک ها این موضوع از دستور کار خارج شد تا این که در هجدهم اردیبهشت بالاخره عملیات آزادسازی ادلب به عنوان آخرین پایگاه گروه های تروریستی توسط ارتش سوریه آغاز شد.
سرانجام نیروهای سوری از روز شنبه 21 اردیبهشت موفق شدند تا در جریان عملیات خود بخش هایی از شمال و شمال غرب استان حماه و جنوب غرب استان ادلب را از اشغال گروه های تروریستی آزاد کنند.
«ولادیمیر پوتین» و «رجب طیب اردوغان» روسای جمهوری روسیه و ترکیه 17 سپتامبر 2018 (26 شهریور 1397) در شهر «سوچی» روسیه درباره ادلب به توافقی دست یافتند که براساس آن مقرر شد تا 15 اکتبر (23 مهر 1397) منطقه عاری از سلاح تا عمق 15 تا 20 کیلومتری در خطوط تماس نیروهای دولت سوریه و عناصر مخالف در ادلب ایجاد شود و مقامات نظامی ترک و روس بر این روند نظارت داشته باشند.
منابع نزدیک به ارتش سوریه می گویند که این توافق به دلیل ناتوانی ترکیه در انجام تعهد خود به طور کامل اجرا نشد و گروه های تروریستی به صورت روزانه به نقض این توافق اقدام می کنند و علاوه بر حمله به مواضع ارتش، غیرنظامیان را نیز در مناطق مختلف هدف قرار می دهند.
خاورم*9469*1275

انتهای پیام /*