بروز پدیده ریزگردها در لرستان/ آلودگی هوای پلدختر 60 برابر حد مجاز

1396/11/24 - 07:58:00 ب.ظ
بروز پدیده ریزگردها در لرستان/ آلودگی هوای پلدختر 60 برابر حد مجاز

مهرداد فتحی بیرانوند شامگاه سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: میزان ذرات معلق در هوا در شهرستان پلدختر به 9 هزار میکروگرم بر مترمکعب رسیده است.
وی اظهار کرد: هم اکنون هوای شهرستان های کوهدشت و رومشکان در شرایط بسیار خطرناک و بیش از 51 برابر حد مجاز و شهرستان های دوره چگنی، خرم آباد و سلسله در شرایط خطرناک و بیش از 26 برابر حد مجاز قرار دارند.
وی با بیان اینکه وضعیت کیفی هوای شهرستان های دورود، بروجرد و ازنا و الیگودرز در شرایط ناسالم و سه برابر حد مجاز است، افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 40 روز با پدیده گرد و غبار در لرستان مواجه بوده ایم.

** احتمال خاموشی برق در ساعات اولیه بارش باران در پلدختر
مدیر شرکت توزیع برق پلدختر نیز به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به غالب بودن پدیده ریزگردها و باد شدید در پلدختر، امکان خاموشی در ساعات اولیه بارش باران در این شهرستان وجود دارد.
محمد طاهر متش پور افزود: نشستن گردو خاک روی مقره ها در شبکه های فشار قوی ممکن است با بارش باران به صورت پراکنده و ایجاد جریان غلیظ آب، برق منطقه قطع شود.
وی اظهار کرد: این پدیده موجب خاموشی طولانی نخواهد شد اما ممکن است خاموشی های کوتاه مدت را با باران اولیه به دنبال داشته باشد.
مدیر شرکت توزیع برق پلدختر افزود: این شرکت 25 نفر نیرو شامل سیم بان، کارشناس و تکنسین برق در قالب 10 تیم را برای مقابله با قطعی احتمالی برق در مناطق پلدختر، معمولان، پاعلم و قلعه نصیر مستقر کرده است.
وی گفت: نیروهای شرکت توزیع برق پلدختر در پی پیش بینی هواشناسی مبنی بر بارندگی در ساعات آینده و بروز پدیده ریزگردها در آماده باش کامل قرار دارند.
مدیر شرکت توزیع برق پلدختر از مردم خواست جهت آمادگی برای مواجه شدن با خاموشی احتمالی وسایل روشنایی گازی و غیره را در دسترس خود داشته باشند و در صورت امکان وسایل برقی خود را از مدار خارج کنند.

** گردو غبار مدارس ودانشگاه های پلدختر را تعطیل کرد
فرماندار پلدختر نیز گفت: پدیده ریزگردها مدارس و دانشگاه ها نوبت عصر روز سه شنبه در پلدختر لرستان را تعطیل کرد.
نعمت الله دستیاری افزود: غلظت گرد و غبار همراه با وزش باد شدید و خاک همچنان به سرعت در پلدختر در حال افزایش است.
وی اظهار کرد: به دلیل نامشخص بودن وضعیت هوای فردا در پلدختر تاکنون هیچگونه تصمیمی مبنی بر تعطیلی مدارس روز چهارشنبه در این شهرستان گرفته نشده است.
دستیاری افزود: غلظت بالای ریزگردها و تداوم این پدیده در این شهرستان دید افقی را بسیار کاهش داده و موجب اختلال در زندگی عادی و رفت و آمد شهروندان شده است.
فرماندار پلدختر به شهروندان توصیه کرد که کودکان، سالمندان و بیماران قلبی عروقی، ریوی و تنفسی به دلیل آلودگی هوا ناشی از پراکنده شدن ذرات گرد و غبار معلق در هوا از رفت و آمد غیر ضروری خارج از منزل خودداری کنند.
آلودگی هوا در لرستان از ظهر امروز سه شنبه آغاز شد و مشکلاتی را برای شهروندان به ویژه بیماران قلبی و تنفسی به وجود آورده است.
7272/3022
خبرنگاران: فاطمه مهرابی و مریم نریمانی ** انتشاردهنده: احسان کردی

انتهای پیام /*