حمله موشکی یمنی ها به عمق راهبردی عربستان حامل پیام جدی است

1398/02/29 - 06:01:00 ق.ظ
حمله موشکی یمنی ها به عمق راهبردی عربستان حامل پیام جدی است

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، در تازه ترین جنایت علیه مردم یمن، جنگنده های ائتلاف حمله به یمن روز پنجشنبه گذشته( 26 اردیبهشت ماه) برخی مناطق مسکونی صنعاء را هدف قرار دادند که در جریان آن بیش از 70 یمنی کشته و زخمی شدند. این جنایت سعودی ها در حالی به وقوع پیوست که 24اردیبهشت ماه گروه مردمی انصارالله یمن با هفت فروند پهپاد «قاصف k 2» تاسیسات حیاتی نفتی عربستان واقع در منطقه ینبع در ساحل دریای سرخ هدف قرار دادند. این گسترده‌ترین عملیات هوایی یگان‌های پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن از زمان آغاز تجاوز به این کشور در ششم فروردین ماه 1394 است.
به گزارش شبکه خبری «المسیره» یمن، «محمد عبدالسلام» رئیس هیات مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن و سخنگوی جنبش مردمی انصارالله جنایت اخیر ائتلاف حمله به یمن در به خاک و خون کشیدم مردم این کشور دلیلی بر شکست نظامی و سیاسی نیروهای متجاوز و ناتوانی آنها در برابر عملیات ارتش و کمیته های مردمی به شمار آورد و حمله پهپادی یمنی ها به تاسیسات نفتی عربستان را اقدامی قلمداد کرد که گاو شیرده ترامپ را هدف قرار داده است.

** نتایج ناگوار حمله یمنی ها به عمق عربستان
روزنامه «البناء» لبنان در گزارشی به قلم «هشام الهبیشان» نوشت: بدون تردید تصمیم سازان جنگ علیه یمن هنوز هم در نتیجه حمله ارتش و کمیته های مردمی یمن به تاسیسات حیاتی عربستان سعودی در شوک به سر می برند. زمان، نتایج و پیامدهای این حمله، ضربه بزرگی به ائتلاف حمله به یمن است. اکنون پس از سپری شدن بیش از 4 سال از ماجراجویی سعودی ها در حمله به یمن پیامدها و نتایج خطرناک این جنگ نظام سعودی را هدف قرار داده است و حمله انصارالله به تاسیسات نفتی عربستان و اثرگذاری این حمله بر افکار عمومی این کشور از جمله پیامدهای این جنگ است.
"افکار عمومی عربستان در نتیجه این حمله ها به واقعیت شکست نظام سعودی و ائتلاف آن در جنگ یمن پی برده است. یمنی ها با حمله های خود به تاسیسات حیاتی عربستان همه را شگفت زده کرده اند. این موضوع نشان داده است که یمنی ها به ماهیت حمله های عربستان و آمریکا پی برده اند و در ایجاد یک راهبرد برای عکس العمل موفق شده اند. در نتیجه این حمله و شوکه شدن مردم عربستان اکنون در داخل عربستان یک رویکرد کلی در حال شکل گیری است که مخالف ادامه جنگ است. اکنون بیشتر مردم عربستان از حجم زیان ها و خطرات این جنگ برای عربستان اطلاع دارند."
روزنامه الکترونیکی «رای الیوم» نیز نوشت: جنبش مردمی انصارالله پس از سپری شدن 4 سال از حمله سعودی ها و محاصره یمن اکنون زمام امور را به دست گرفته است و پی در پی شگفتی می آفریند. نخستین شگفتی این جنبش موشک باران ریاض و شهرهای جده، طائف، جازان و خمیس مشیط با بیش از 120 موشک بالستیک بود. این حمله های به انصارالله روحیه داده است. اکنون نیز این گروه با موشک باران مراکز نفتی راهبردی عربستان نگرانی بسیاری را در داخل و خارج برانگیخت و در بازارهای نفتی آشوب و بلوایی به وجود آورد.

**پیام های حمله موشکی انصارالله به عمق عربستان
شبکه خبری «الجزیره» قطر نیز گزارش داد: گروه مردمی انصارالله یمن این بار مرزهای عربستان را هدف قرار ندادند، بلکه عمق 800 کیلومتری عربستان و خطوط نفتی را که شریان زندگی عربستان است، هدف قرار دادند. موفقیت پهپادهای کمیته مردمی عربستان در پیمودن این مسافت بدون هیچ گونه مانعی سوالات بسیاری را درباره مفید بودن قراردادهای تسلیحاتی عربستان با آمریکا مطرح کرده است. عربستان پیش از این از آمریکا سامانه دفاعی پیشرفته خریداری کرده است. بر اساس گزارش مرکز بررسی قراردهای تسلیحاتی در «استکهلم» عربستان بزرگترین خریدار اسلحه در دنیا است و حجم صادرات آمریکا به ریاض طی سال های 2009 تا 2016 به 65 میلیارد دلار رسیده است. در سفر سال 2017 میلادی ترامپ به عربستان دو طرف اعلام کردند که تفاهمنامه ای به ارزش 110 میلیارد دلار میان دو کشور امضا شده است. با توجه به چنین مسائلی شگفت آور است که سرزمین های عربستان تا این حد ضربه پذیر باشند. این موضوع نه تنها نشان می دهد عربستان از قدرت بازدارندگی برخوردار نیست، بلکه این موضوع نشان می دهد که عمق عربستان از هرگونه حمله های مسلحانه ای از جانب انصارالله در امان نیست.
شبکه خبری الجزیره افزود: «استفان راجرز» عضو شورای مشاورین ستاد ترامپ تلاش کرد میان حمله های انصارالله به تاسیسات نفتی عربستان و تنش میان ایران و آمریکا ارتباط برقرار کند. وی مدعی شد ایران خواسته است با تحریک انصارالله به حمله، این پیام را به عربستان و دیگر کشورها برساند که از طریق همپیمانان خود می تواند عمق این کشورها را هدف قرار دهد. این در شرایطی است که «محمد البخیتی» یکی از فرماندهان انصارالله با رد این موضوع گفت انصارالله برای انتقام از عربستان دست به حمله زده و این حمله های هیچ ارتباطی به تنش ایران و آمریکا ندارد. پیام این حمله ها آشکار بود و انصارالله با آن نشان دادند که می تواند انتقام بگیرد. انصارالله خواهان صلح هستند اما همزمان مرد جنگ هم هستند و اگر عربستان به جنگ علیه یمن وارد نمی شد انصارالله این کشور را هدف قرار نمی دادند.
روزنامه رای الیوم نیز نوشت: حمله موشکی یمن به عربستان به آمریکا و همپیمانان آن نشان داد که ایران نیازی به بستن تنگه هرمز و استفاده از موشک های خود برای هدف گیری نفت کش ها ندارد. بلکه گروه هایی هستند که این ماموریت را انجام دهند و جریان دریانوردی را تعطیل کنند.
تارنمای العهد لبنان هم عنوان کرد: با وجود اینکه بیش از 5 سال از حمله ائتلاف عربستانی آمریکا به یمن سپری می شود بازهم ارتش و کمیته های مردمی یمن گزینه های بسیاری در اختیار دارد. عملیات گسترده پهپادهای یمن در حمله به تاسیسات عربستان بیانگر این موضوع است. عملیات پهپادهای یمن علیه اهداف نفتی وابسته به شرکت آرامکو در عمق عربستان اقدام تازه ای نیست. اما این عملیات از نظر تعداد پهپادها و بی نظیر بودن آن دارای اهمیت است. این عملیات نشان می دهد که یگان های رزمی وابسته به ارتش و کمیته های مردمی یمن در توسعه واحدهای تسلیحاتی مهارت بالایی به دست آورده اند. استفاده همزمان از 7 پهپاد نشان می دهد که یمن دارای اتاق عملیاتی پیشرفته و مدرن است و بر روی یاوگویی دشمنان مبنی بر اینکه سلاح های یمن را نابود کرده اند خط بطلان می کشد. این عملیات نشان داد که عربستان در جلوگیری از حمله یمنی ها به عمق خود شکست خورده است.
العهد نیز نوشت: عملیات گروه مردمی انصارالله در عمق سعودی نشان داد اجرایی سازی بندهای توافقنامه سوئد از سوی انصارالله به معنی ضعف این گروه و چشم پوشی آن از آزار دادن عربستان در عمق راهبردی آن نیست. بلکه این عملیات این پیام قوی را در بر داشت که ائتلاف حمله به یمن به عنوان حامی طرف مقابل توافقنامه سوئد هم باید به بندهای این توافق و در راس آن بند مربوط به عقب نشینی از حومه استان الحدیده و بندرهای آن پایبند باشد. این عملیات نشان داد است ارتش و کمیته های مردمی یمن گزینه های بسیاری برای مقابله با دشمنان دارد. این در حالی است که دشمنان یمن دیگر گزینه ای در اختیار ندارند و پس از این حمله با التماس از واشنگتن و جامعه بین الملل خواسته اند که از خطوط نفتی آنها حمایت کنند و بهانه آنها هم این بود که هدف قرار دادن خطوط نفتی نه تنها به ریاض بلکه به سراسر جهان لطمه وارد می کند. این عملیات نشان از شکست و عجز و ناتوانی سعودی ها دارد و گفتمان ترامپ را برای همگان ثابت کرد که عربستان بدون حمایت آمریکا نمی تواند، دوام بیاورد.
پژوهش**9278**1552

انتهای پیام /*