اختلاف نظر اعضای شورای امنیت درباره میانمار

1396/11/24 - 08:00:00 ب.ظ
اختلاف نظر اعضای شورای امنیت درباره میانمار

به گزارش خبرنگار ایرنا، پس از آن که دستیار دبیرکل سازمان ملل متحد و کمیساریای عالی پناهندگان گزارش های خود را از وضعیت انسانی در میانمار و شرایط آوارگان آن که به کشورها همسایه پناه برده اند، ارائه دادند، نمایندگان عضو در شورای امنیت به بیان نظرات خود پرداختند.

**انگلیس
جاناتان آلن معاون نمایندگی انگلیس در سازمان ملل گفت: وزیر خارجه انگلیس، بوریس جانسون در سفرش شخصا شاهد ترس و وحشت حاکم بر مسلمانان روهینگا بود. آنها باید بتوانند داوطلبانه و در اوج احترام به خانه های خود برگردند.
وی افزود: گزارش های زیادی از تجاوز جنسی و خشونت به این آوارگان وجود دارد که ماموران امنیتی میانمار مسئول آنها بوده اند. بنگلادش و میانمار باید با سازمان ملل و تلاش های آن همکاری کنند.
نماینده انگلیس در سازمان ملل متحد اظهار کرد: فقط کمیسیون عالی حقوق بشر است که صلاحیت مدیریت موضوع آوارگان را دارد و همگی باید با آنها همکاری کنند.
آلن به موضوع بازداشت خبرنگاران رویترز هم اشاره کرد و گفت: انگلیس با درخواست آزادی دو خبرنگار رویترز، از دولت میانمار می خواهد با کمیته حقیقت یاب سازمان ملل همکاری کامل داشته باشد.
وی تاکید کرد: دولت میانمار باید راه مشخصی برای مسلمانان روهینگیا باز کند که بتوانند حق شهروندی داشته باشند و از امتیازات اجتماعی و امنیتی برخوردار باشند.

**فرانسه
فرانسوا دلاتره نماینده فرانسه در سازمان ملل متحد هم با انتقاد از جنایات انسانی علیه مسلمانان میانمار از دولت آن کشور خواست با فعالیت های سازمان ملل همکاری کند و اجازه دهد که گزارشگر ویژه این سازمان و کمیته حقیقت یاب آزادی عمل داشته باشند.
وی افزود: فرانسه نیز خواستار اخذ تمهیدات لازم برای بازگشت داوطلبانه و محترمانه آوارگان است.
شهروندی کامل، تساوی در برخورداری از تسهیلات، حق تحصیل و حق رفت و آمد آزاد برای مسلمانان روهینگیا از مواردی است که فرانسه خواستار آن شد.

**چین
نماینده چین در سازمان ملل متحد اما اظهار نظری متفاوت داشت و گفت: دولت های میانمار و بنگلادش تلاش های خوبی در استان راخین کرده اند که باید ادامه پیدا کند.
وی افزود: چین یک راه حل سه بخشی به دولت های میانمار و بنگلادش پیشنهاد کرده که از هر دو طرف، مورد استقبال واقع شده است. مشکل میانمار، ریشه های تاریخی، قومی و فرهنگی دارد و یک شبه حل نخواهد شد.

**امریکا
نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد هم در سخنان خود اظهار کرد: به علت مانع تراشی های دولت میانمار، اخبار به سختی از میانمار بیرون می آید اما انچه به بیرون درز می کند وحشتناک است.
وی افزود: پنج گور دسته جمعی در میانمار پیدا شده و دولت میانمار در حال انکار آنها است. دولت میانمار ادعا می کند که دارد با تروریست ها می جنگد و این در حالی است که ما چهره های سوخته شده با اسید و قطعات بدن جدا شده را می بینیم.
نماینده آمریکا ادامه داد: جنایت قتل و دفن 10 مرد و پسر مسلمان روهینگیایی اخیرا منتشر شد و اینها در حالی دفن شدند که برخی هنوز زنده بوده اند.
هیلی تاکید کرد: دولت میانمار پاکسازی قومی در این کشور را انکار می کند، در حالی که تمامی این جنایات در حال وقوع است. اگر هر گونه علاقه ای به انسانیت در مسئولین میانمار باقی مانده است باید همین الان اقدام کرده و با نمایندگان سازمان ملل همکاری کنند.
وی همچنین خواستار آزادی خبرنگاران و فعالیت آزادانه آن ها شد و افزود: من از دبیر کل می خواهم به سرعت یک نماینده ویژه برای میانمار در نظر بگیرد. ما از دولت بنگلادش و مردم آنها تشکر می کنیم که تا به حال آواره ها را راه داده اند.
نماینده آمریکا اضافه کرد: کشتار باید خاتمه یابد تا آوارگان بتوانند اعتماد کنند و به سرزمینشان برگردند. تنها دولت میانمار است که قدرت و وظیفه اخلاقی این کار را دارد و باید در این مورد اقدام کند.
هیلی تاکید کرد: تا زمانی که نیروی نظامی و دولت میانمار زندگی را برای روهینگیا به حکم اعدام تبدیل می کند، هیچ امیدی به این بازگشت ها نیست. شورای امنیت باید نیروی نظامی و آن سان سوچی را مسئول دانسته و هیچ بهانه ای را از آنها نپذیرد.

**روسیه
دیمیتری پولیانسکی معاون اول نمایندگی دائم فدراسیون روسیه در سازمان ملل هم در این نشست به بیان نظرات خود پرداخت و موضوع میانمار را موضوعی چند وجهی دانست که با برچسب زنی و گزارش های رسانه ای و تعیین متهمان بر اساس گزارش های رسانه ای حل نمی شود.
وی افزود: باید دقت شود که موضوع میانمار حداقل در حال حاضر در حال کنترل است و تلاش های خوبی برای رسیدگی به موضوع انجام شده است.
سفیر روسیه در سازمان ملل متحد ادامه داد: مسئولان میانمار در حال اقدام برای بازسازی شهرها هستند و بیش از 300 خانه اخیرا برای آوارگان ساخته شده است. ما می دانیم که تلاش های مشاوران سازمان ملل که زیر نظر نخست وزیر سابق تایلند انجام شده، ارزشمند بوده است.
پولیانسکی اضافه کرد: لازم است دقت کنیم که بازگشت آوارگان، موضوعی دوجانبه بین میانمار و بنگلادش است و باید در آن چارچوب پیگیری شود. آنچه جامعه بین المللی می تواند انجام دهد کمک به بنگلادش برای حمایت از این آوارگان است.
وی تاکید کرد: پذیرفتنی نیست که برخی در این فرآیند با تحریک آوارگان، مانع تلاش های رهبران اصلی این موضع شوند.
اروپام*1429
ناشر:محسن طاهرزاده

انتهای پیام /*