رهبر حزب جمهوری خواه خلق: کودتای واقعی ترکیه بعد از کودتای نافرجام رخ داد

1396/03/29 - 05:00:00 ب.ظ
رهبر حزب جمهوری خواه خلق: کودتای واقعی ترکیه بعد از کودتای نافرجام رخ داد

به گزارش ایرنا، کمال قلیچدار اوغلو روز دوشنبه و در چهارمین روز راهپیمایی عدالت در منطقۀ قهرمان ماراش آنکارا افزود: "اردوغان به خاطر اعلام وضعیت فوق العاده در ترکیه و تصفیۀ گستردۀ مخالفان حزب حاکم عدالت و توسعه به بهانۀ برخورد با عاملان کودتای نافرجام 15 جولای، کودتاچی 20 جولای ترکیه است."
وی بیان کرد: "من پیش از این از کودتاچی 20 جولای سؤالی درباره مفهوم شرافت و اهمیت آن از دیدگاه آنها پرسیدم ولی گویا وی پاسخی نداشت اما می خواهم به او یادآوری کنم که برای هر فرعونی موسایی هست و او هرگز نباید این موضوع را فراموش کند."
وی در واکنش به اظهارات رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دربارۀ راهپیمایی اعتراضی عدالت خواهانۀ حزب جمهوری خواه خلق ترکیه که آن را غیر قانونی خوانده و از احتمال برخورد قانونی با این اقدام سخن گفته بود، اظهار کرد: از این موضوع ترسی نداریم.
قلیچدار اوغلو همچنین گفت: آنها می خواهند با تهدید دادستان ها و قضات ما را از سیستم قضایی بترسانند و ما خوب می دانیم کودتاچیان در این کشور چه کرده اند و از عملکرد آنها در دهه های 1970، 1980 و در سال 2017 چه کرده اند.
وی اضافه کرد: آنها این همه انتقاد می کنند اما نمی توانند ادعا کنند در این کشور عدالت داریم و چرا داریم راهپیمایی می کنیم؟ چون خوب می دانیم که عدالتی وجود ندارد.
به گزارش ایرنا، صدها نفر از معترضان دولت و حزب حاکم ترکیه روز پنجشنبه با تجمع در پایتخت این کشور، راهپیمایی 450 کیلومتری از آنکارا تا استانبول را آغاز کردند.
این معترضان قرار است با پای پیاده و با بر افراشتن پلاکاردهای "عدالت" و "آزادی می خواهیم"، مسیر 450 کیلومتری آنکارا تا شهر استانبول را با پای پیاده طی کنند.
این راهپیمایی در اعتراض به صدور حکم 25 سال زندان برای انیس بربراوغلو نماینده مجلس ترکیه و عضو حزب جمهوری خواه خلق(ج.ح.پ) ترکیه انجام می شود.
کمال قلیچداراوغلو رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه نیز در این راهپیمایی اعتراضی حضور دارد.
به گزارش ایرنا، نمایندگان حزب جمهوری خواه خلق(ج.ح.پ) ترکیه نیز روز چهارشنبه گذشته در پی دستگیری و صدور حکم زندان 25 ساله برای بربراوغلو، روز گذشته جلسه علنی مجلس ترکیه را ترک و خطاب به نمایندگان حزب حاکم عدالت و توسعه اعلام کردند که 'شما را با فاشیسم تان تنها می گذاریم'.
انیس بربراوغلو نماینده مجلس ترکیه و عضو حزب جمهوری خواه خلق ترکیه که به اتهام افشاء و انتشار گزارش های محرمانه مرتبط با ارسال محموله های نظامی از سوی سازمان اطلاعات ملی ترکیه(میت) برای گروه های تروریستی در سوریه، به 25 سال زندان محکوم شده است، در استانبول دستگیر شده و روانه زندان شد.
بر اساس اطلاعات و گزارش ارائه شده توسط بربراوغلو، چند سال قبل و در ایام بحران و جنگ داخلی سوریه، تعدادی از کامیونهای حامل محموله های نظامی ارسالی دولت ترکیه به گروه های معارض سوری، با حکم مراجع قضایی ترکیه متوقف و محموله های آن توقیف شده بود.
حزب جمهوری خواه خلق ترکیه(ج.ح.پ) با 132 کرسی دومین حزب مهم ترکیه و منتقد حزب حاکم عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان و دولت کنونی ترکیه است.
روزنامه جمهوریت ارگان این حزب نیز همواره تحت فشار قضایی قرار داشته و در یکسال گذشته 19 نفر از کارکنان و روزنامه نگاران این روزنامه دستگیر و محاکمه شده اند به طوری که هم اکنون تعدادی از آنها در زندان به سر می برند.
خاورم/1905**انتشار دهنده: حسن فاخری

انتهای پیام /*