رییس جمهوری ایران درباره شرایط شبه جنگی هشدار داد

1397/08/15 - 08:48:00 ق.ظ
رییس جمهوری ایران درباره شرایط شبه جنگی هشدار داد

به گزارش ایرنا، روزنامه انگلیسی زبان "تایمز او ایندیا" نوشت: رییس جمهوری ایران در ارتباط با آغاز یک وضعیت جنگی با آغاز تحریم ها اخطار داد.
ایران روز دوشنبه با برگزاری رزمایش های هوایی به استقبال تحریم های آمریکا رفت. تحریم های آمریکا امتیازات داده شده به ایران پس از امضای توافق هسته ای یا برجام در سال 2015 را لغو می کند. ایران همچنان به توافق هسته ای متعهد باقی مانده است اگرچه اخیرا برخی از مقامات این کشور تهدید کرده اند که تهران می تواند به سرعت غنی سازی اورانیوم خود را افزایش دهد.
تحریم های آمریکا به خصوص بخش نفتی ایران را هدف قرار می دهد. بخش نفتی منبع درآمد اصلی ایران محسوب می شود.
حسن روحانی رییس جمهوری ایران گفت: امروز ایران قادر است نفت خود را بفروشد و به این کار ادامه خواهد داد. ما در یک حالت جنگی قرار داریم، ما در یک جنگ اقتصادی قرار گرفته ایم. ما در مقابل یک دشمن زورگو خواهیم ایستاد.
روزنامه "هندو نیز در گزارشی با اشاره به سخنان رییس جمهوری ایران نوشت: حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز دوشنبه در نشستی با مدیران ارشد وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: تحریم‌های ظالمانه آمریکا را با افتخار دور می‌زنیم.
روحانی برجام را «پیروزی سیاسی» ایران خواند و گفت که اکنون کشورها و سازمان‌های بین المللی «در کنار ایران» قرار دارند و آمریکا «منزوی شده است.
رئیس جمهوری ایران در بخشی از سخنانش گفت که در جریان سفر به نیویورک «رهبران 4 کشور بزرگ واسطه شدند» تا وی با رئیس جمهوری آمریکا دیدار کند. وی افزود: «این موضوع واسطه نمی خواهد. ما برای حرف زدن مشکلی نداریم به شرطی که طرف ما برای حرف، قول و عهد خودش ارزش قائل باشد.» آقای روحانی ادامه داد: «باید تفهیم کنیم آمریکایی‌ها با زبان زور و فشار با ملت ایران حرف نزنند.
این روزنامه با اشاره به سخنان بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران نوشت: سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در ارتباط با تحریم های ایران گفت: بسیاری از کشور از اروپا گرفته تا چین با این تحریم ها مخالفت کرده اند. ایرانی ها تحریم های شدید تری را تجربه کرده اند و تحریم های آمریکا امری جدید برای مردم ایران نیست.
روزنامه "اکونومیک تایمز" نیز با اشاره به بخشی از سخنان روحانی که گفته بود :«اینکه امروز آمریکا ناچار می شود به زبان خودش 8 کشور را در خرید نفت استثنا کند... این پیروزی ما نیست؟ این عقب نشینی آمریکا نیست؟‌ اینکه آمریکایی ها به صراحت اعلام کردند که ما نمی‌گذاریم اقتصاد ایران فعال باشد و رشد بکند، حال اینکه صادرات ما در همین مدت 7 ماه گذشته امسال نسبت به صادرات 7 ماه پارسال بیشتر است این به معنای موفقیت ایران نیست؟ اینکه جمهوری اسلامی ایران امروز می تواند نفت خودش را بفروشد و خواهد فروخت و حتی اگر این هشت کشور را استثنا نمی کردند باز ما نفت مان را می فروختیم." نوشت: وی درباره برجام نیز تاکشد کرد که «توطئه آمریکا این است که ایران را به جایی برساند که بگوید ما به برجام دیگر متعهد نیستیم. روحانی در ادامه افزود: «این توطئه اخیری است که آمریکا طراحی کرده و به اعتقاد من هرگز موفق نخواهد بود.
روحانی در سخنان خود همچنین خواهان تعهد آمریکا به تعهدات خود شد تا شرایط برای مذاکره و گفت و گو آماده شود.
رییس جمهوری ایران گفت: شما به تعهدات خود عمل کنید آنگاه صحبت خواهیم کرد، ما برای حرف زدن مشکل نداریم، طرف ما اگر طرفی باشد که برای حرف و قول و عهد و پیمان خود ارزش قائل باشد حرف زدن که مشکل ندارد.
این روزنامه در ادامه خاطرنشان کرد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، پیشتر گفته بود حاضر است بدون پیش‌شرط با مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی ایران به مذاکره بنشیند. ترامپ دو روز پیش گفت: زمانی خواهد رسید که مقام‌های جمهوری اسلامی بسیار باهوش می‌شوند و بازمی‌گردند که مذاکره کنند. برای توافقی واقعی و منصفانه و توافقی که به شکوفایی‌شان منجر شود؛ ما خواهان شکوفایی آنها هستیم.
دولت آمریکا خواستار توافقی جامع‌تر از «برجام» با ایران است که مسائل مختلف از برنامه اتمی تا برنامه موشکی و فعالیت‌های تهران در منطقه را دربرگیرد. مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، 12 شرط را برای دستیابی به توافق تازه با ایران مطرح کرده‌است.
اما آیت الله علی خامنه ای رهبر عالی جمهوری اسلامی تا کنون چند بار مخالفت خود را با گفت‌وگو با آمریکا اعلام کرده‌است.
آساق**267**1424

انتهای پیام /*