درخواست لغو مصونیت قضایی 25 نماینده احزاب مخالف ترکیه

1398/02/31 - 09:37:00 ق.ظ
درخواست لغو مصونیت قضایی 25 نماینده احزاب مخالف ترکیه

به گزارش روز سه شنبه روزنامه ینی بیرلیک، مراجع قضایی ترکیه در پرونده های تشکیل شده خواستار لغو مصونیت کمال قلیچداراوغلو رهبر حزب جمهوری خواه خلق و پروین بولدان و سزایی تملی رهبران مشترک حزب کردی دموکراتیک خلق ها شده اند.
بر اساس این گزارش، تاکنون 608 پرونده قضایی از سوی دادستان های ترکیه برای لغو مصونیت قضایی تعدادی از نماینده مجلس این کشور تشکیل و به پارلمان ترکیه ابلاغ شده است.
مراجع قضایی ترکیه در پرونده های تشکیل شده، خواستار لغو مصونیت 18 نماینده حزب دموکراتیک خلق ها، چهار نماینده حزب جمهوری خواه خلق، یک نماینده حزب نیک و 2 نماینده دیگر شده اند.
بر اساس قانون، رییس مجلس ترکیه پس از بررسی، این پرونده ها را به کمیسیون عدالت و قانون اساسی این کشور برای اخذ رای و طرح در صحن علنی پارلمان تحویل داده است.
به گزارش ایرنا، نمایندگان مجلس ترکیه در دوره نمایندگی از مصونیت قضایی برخوردار هستند ولی مجلس ترکیه می تواند در صورت ارائه پرونده از سوی مراجع قضایی، در رای گیری داخلی مصونیت قضایی منتخبان مردم را لغو کند تا راه برای پیگرد قضایی آنها باز شود.
همه نمایندگانی که در گزارش اخیر لغو مصونیت قضایی آنها درخواست شده، از جمله اعضای احزاب و منتقدان جدی حزب حاکم عدالت و توسعه و مقامات کنونی ترکیه هستند.
بر اساس قوانین ترکیه، مجلس این کشور بر اساس گزارش تهیه شده تشکیل جلسه داده و درخواست لغو مصونیت این نمایندگان را به رای خواهد گذاشت و در صورت تصویب، راه برای پیگرد قضایی و بررسی پرونده های تشکیل شده علیه این 25 نماینده در دادگاه باز خواهد شد.
پس از برگزاری بیست و هفتمین دوره مجلس ملی ترکیه در جریان انتخابات سوم تیرماه سال گذشته، تعداد کرسی های پارلمان ترکیه از 550 عدد به 600 کرسی افزایش یافت.
حزب حاکم عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان رییس جمهوری کنونی 295 کرسی در پارلمان ترکیه کسب کرده و با همگامی حزب حرکت ملی با 49 کرسی، اکثریت را در نهاد قانون گذاری ترکیه در اختیار دارد.
حزب جمهوری خواه خلق ترکیه به رهبری کمال قلیچدار اوغلو به عنوان قدیمی ترین حزب حاضر در مجلس ترکیه و منتقد جدی حزب حاکم هم اکنون 146 کرسی مجلس را در اختیار دارد.
همچنین حزب کُردی دموکراتیک خلق های ترکیه به رهبری مشترک سزایی تملی و پروین بولدان 67 نماینده در مجلس ترکیه دارد.
حدود 2.5 سال پیش با لغو مصونیت سیاسی تعدادی از نمایندگان مجلس ترکیه در پی شرایط به وجود آمده پس از کودتای نافرجام، فیگن یوکسک داغ و صلاح الدین دمیرتاش رهبران سابق حزب دموکراتیک خلق ها در مجلس ترکیه دستگیر شده و روانه زندان شدند که هم اکنون در بازداشت موقت به سر می برند.
علاوه بر این در دوره قبل مجلس ترکیه، با لغو مصونیت قضایی تعدادی از نمایندگان، 11 نفر از نمایندگان حزب دموکراتیک خلق های ترکیه از مجلس این کشور اخراج شدند و حق نمایندگی آنها لغو و سلب شد.
خاورم/1905**1144

انتهای پیام /*