اندونزی برحمایت خود از برجام تاکید کرد

1398/02/28 - 05:04:00 ق.ظ
اندونزی برحمایت خود از برجام تاکید کرد

به گزارش روز شنبه ایرنا، هشتمین نشست کمیته مشورتی دو جانبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اندونزی به ریاست محمود فرازنده دستیار ویژه وزیر امورخارجه ایران در امورآسیا اقیانوسیه و "دسرا پرچایا" معاون وزیر خارجه اندونزی در امور آسیا پاسفیک و آفریقا در جاکارتا پایتخت اندونزی برگزار شد.
دو طرف، در این نشست زمینه های همکاری دوجانبه از جمله در بخش های علمی و فرهنگی ، سیاسی ، امنیتی – دفاعی و اقتصادی را مرور کرده و نقشه راه همکاری ها برای سال جاری ترسیم شد.
طرفین ضمن تاکید بر وجود زمینه های فراوان همکاری میان دو کشور در بخش های مختلف ، از اقدامات و تحولات صورت گرفته در روابط و همکاری ها استقبال و بر لزوم استفاده از هه ظرفیت ها برای افزایش مناسبات و همکاری ها بویژه همکاری های تجاری و اقتصادی و نیز یافتن مکانیسمی برای تبادلات مالی و پولی تاکید کردند.
علاوه بر موضوعات دو جانبه همکاری های منطقه ای و بین المللی مورد تمرکز دو طرف قرار گرفتن از جمله همکاری در قالب سازمان همکاری اسلامی ، کشورهای عضو حاشیه اقیانوس هند، اتحادیه جنوب شرق اسیا ( آسه آن ) و موضوعات سازمان ملل .
براساس گزارش سفارت جمهوری اسلامی ایران در اندونزی ، تحولات مربوط به برجام از جمله خروج آمریکا و برقراری تحریم های یکجانبه جدید،. تصمیم اخیر ایران بعد از یکسال صبر و اجرای تعهدات خود ، تلاش آمریکا برای به صفر رساندن صدور نفت ایران ، قراردادن نام سپاه پاسداران در لیست تروریست و تحولات جاری منطقه خلیج فارس از جمله مواردی بودند که دراین نشسست مورد بررسی و تبادل نظر قرارگرفت.
اندونزی حمایت خود را از برجام اعلام و بیان داشت باید برای حفظ برجام تلاش کرد و نباید اجازه دهیم تحریم های یک جانبه روابط اندونزی و ایران را تحت تاثیر قرار دهد.
از دیگر موضوعات مورد بحث وضعیت خاورمیانه و فلسطین بود که دو طرف حمایت خود را از مردم فلسطین اعلام کردند و اقدمات رژیم اشغالگر قدس و نقض حقوق بشر دراین سرزمین را محکوم کردند.
در زمنیه اقتصادی نیز تجار و بخش خصوصی اندونزی، همانند بخش خصوصی دیگر کشورها، علاقه خود را به برقراری ارتباط و انجام تجارت با ایران و دسترسی به بازار بزرگ این کشور را مطرح کردند.
آساق**1599**1663**

انتهای پیام /*