دستگیری مقام های فاسد روس همچنان ادامه دارد

1398/02/31 - 11:38:00 ق.ظ
دستگیری مقام های فاسد روس همچنان ادامه دارد

رسانه های روسی از جمله شبکه رن.تی.وی مسکو روز سه شنبه گزارش دادند که سرگئی سیداش معاون امور خدمات خانگی (آب و برق و گاز و غیره) استاندار استان روستوف دستگیر شد.
ماموران امنیتی همزمان با دستگیری سیداش، خانه و محل کار وی را بازرسی کردند و در جریان جستجو مقادیری پول، اشیاء گرانبها شامل تزئینات طلا و جواهرات و چندین تابلو ضبط شد.
بر اساس این گزارش، فقط کلکسیون ساعت های گرانبهای سیداش هفت و نیم میلیون روبل (حدود 116 هزار دلار) ارزش دارد.
دستگیری سیداش در رابطه با اختلاس و حیف و میل بودجه دولت در ساخت ورزشگاه روستوف آرنا است که سال گذشته به بهره برداری رسید.
بر اساس اطلاعات منتشر شده، در این ورزشگاه از شن بی کیفیت استفاده شده و مابه التفاوت این نوع شن با شن مرغوب که در اسناد رسمی قید شده است 223 میلیون روبل (حدود 3 میلیون و 500 هزار دلار) برآورد شده است.
در زمان حاضر دو نفر از جمله وزیر شهرسازی دولت محلی استان روستوف نیز در رابطه با اختلاس در ساخت ورزشگاه این شهر بازداشت شده اند.
در سال های اخیر چندین مقام روسیه در چارچوب مبارزه با فساد مالی دستگیر شدند.
آخرین مورد دستگیری مقام های فاسد روس 9 اردیبهشت ماه جاری رخ داد که در جریان آن وزیر اقتصاد و توسعه سرزمینی جمهوری داغستان (در منطقه قفقاز شمالی) دستگیر شد.
عثمان خاسبولاتف وزیر اقتصاد و توسعه سرزمینی داغستان به جرم اختلاس 20 میلیون روبلی (معادل 300هزار دلار) در سفارش های دولتی دستگیر شد.
آلکسی اولیوکایف وزیر توسعه اقتصادی روسیه از دیگر مقامات روس است که به اتهام گرفتن غیرقانونی دو میلیون دلار دستگیر شده است.
چندی پیش نیز رئیس کمیته مبارزه با فساد مالی وزارت کشور روسیه پس از کشف 220 میلیون دلار وجه نقد دارای بسته بندی بانک های آمریکایی به صورت نو در خانه یکی از بستگان خود بازداشت شد.
مقام بازداشت شده سرهنگ دیمیتری زاخارچنکو 38 ساله نام دارد که بنا به اطلاعات انتشار یافته افزون بر پول های کشف شده، 300 میلیون دلار نیز در بانک های سوئیس دارد.
روزنامه کامرسانت در باره پرونده او نوشته بود: ماموران پول های نقد را در خانه خواهر متهم کشف کردند که در نایلون های ویژه بسته بندی پس از چاپ در آمریکا، قرار داشت.
پیش از آن نیز حدود 900 هزار دلار پول نقد از محل سکونت آندره بلیانینوف رییس وقت سازمان فدرال گمرکات روسیه کشف شد و سبب استعفای فوری این مقام چند ساعت پس از انتشار خبر و تصویر وی شد.
همچنین در یک اقدام ضد فساد، استاندار وقت منطقه کروف روسیه هنگام دریافت 400 هزار یورو که رشوه نقدی محسوب می شود، بازداشت و پس از مدت کوتاهی چهره وی داخل سلول در رسانه ها منتشر شد.
پیش از وی نیز استاندار ساخالین به جرم ارتکاب به فساد مالی محکوم به مصادره تمامی اموال شد که بازتاب گسترده ای در روسیه داشت.
بازداشت شهردار ولادی وستوک با اتهام های مشابه، دستگیری میخاییل آبیزوف وزیر سابق امور شفافیت دولت روسیه که گفته می شد مشاور پوتین نیز بود از دیگر مصادیق برخورد شدید دستگاه امنیتی روسیه با گسترش فساد در میان مسئولان است.
پوتین در دور جدید ریاست جمهوری شش ساله خود به مردم روسیه وعده داده است که به شدت با فساد در هر سطحی برخورد کند هر چند مخالفان، بسیاری از گروه های فساد در روسیه را دسته هایی می دانند که تلاش دارند با حامی پوتین نشان دادن خود به اقدامات تبهکارانه ادامه دهند.
در همین راستا در چند وقت گذشته یک وزیر کابینه دولت روسیه و دو استاندار به جرم فساد مالی دستگیر و زندانی شده اند.
چند ماه پیش نیز رئوف آراشوکوف یک سناتور شورای فدراسیون (مجلس سنای روسیه) به جرم تشکیل یک گروه تبهکاری و قتل دو نفر در صحن شورای فدراسیون روسیه در حالی توسط نیروهای امنیتی محاصره و دستگیر شد که خود را برای سخنرانی آماده می کرد.
همزمان با دستگیری او، پدر و دو نفر از بستگانش به اتهام تبهکاری و فساد مالی در سن پترزبورگ دستگیر شدند و تحقیقات پیرامون این پرونده نیز ادامه دارد.
اروپام**391*1346**

انتهای پیام /*