انحلال دولت اتریش؛ ضربه به راست افراطی در آستانه انتخابات پارلمان اروپا

1398/02/30 - 10:53:00 ق.ظ
انحلال دولت اتریش؛ ضربه به راست افراطی در آستانه انتخابات پارلمان اروپا

به گزارش ایرنا، رهبر حزب راست افراطی "آزادی" اتریش که حزب کوچکتر در دولت ائتلافی این کشور است در پی انتشار یک ویدئوی جنجالی حاکی از ارتباط او با افرادی در روسیه پیش از انتخابات، از مقام خود کناره گیری کرد و صدراعظم اتریش برگزاری انتخابات زودهنگام در ماه سپتامبر (شهریور) را اعلام کرد.
ویدئویی که از عصر جمعه منتشر شد و در روزهای گذشته جنجال و حواشی زیادی در اتریش و اروپا ایجاد کرد، "هاینس کریستین اشتراخه" را درحالی نشان می دهد که به یک زن که گمان می کرده از الیگارش های روسی است قراردادهای دولتی پیشنهاد می کند و انتشار این ویدئو ضربه ای به جنبش راست های افراطی در اروپا پیش از انتخابات پارلمان اروپا در ماه جاری است.
در این فیلم که روزنامه های آلمانی بخشی از آن را منتشر کرده اند، اشتراخه و یکی از همکاران حزبی او در جایی که ظاهرا ویلایی در 'ابیزا' است با یک زن جلسه دارند. این زن می گوید که خواستار سرمایه گذاری چند صد میلیون یورویی در اتریش است.
اشتراخه و همکار حزب او هم پیشنهاد سرمایه گذاری از جمله کسب سهام 50 درصدی از روزنامه بانفوذ 'کرونن زایتونگ' اتریش را در ازای حمایت از اشتراخه و حزب آزادی در انتخابات می دهند. اشتراخه که در آن زمان رهبر حزب اپوزیسیون بود و دولت در اختیار حزب مردم و حزب چپ میانه سوسیال دموکرات اتریش بود، در این ویدئو می گوید که مایل است وضعیت رسانه ها در اتریش را همانند الگوی ویکتور اوربان در مجارستان تغییر دهد. اوربان در مجارستان به سرکوب رسانه ها متهم شده و مورد انتقاد قرار گرفته است.
مجله اشپیگل و روزنامه زدویچه زایتونگ آلمان منبع این ویدئو را افشا نکرده اند اما گفته اند این فیلم بطور مخفیانه در سال 2017 میلادی و پیش از انتخابات پارلمان اتریش ضبط شده است؛ انتخاباتی که منجر به تشکیل دولت ائتلافی دست راستی و ائتلاف کورتس با اشتراخه منجر شد.
"الکساندر فان در بلن" رئیس جمهوری اتریش شنبه شب گفت: این فیلم تصویر شرم آوری نشان می دهد؛ تصویری که نمایانگر کشور ما نیست؛ اتریش اینگونه نیست. "دولت در استان "بورگنلند" یکی از استان های فدرال اتریش نیز روز یکشنبه انتخابات زودهنگام اعلام کرد زیرا اعلام شد که ائتلاف محافظه کارها با حزب آزادی در آن استان نیز منحل خواهد شد.
"سباستین کورتس" صدراعظم اتریش شنبه شب و در پی استعفای اشتراخه رهبر حزب آزادی از مقام معاونت صدراعظمی، دولت این کشور را منحل کرد.
اشتراخه از مخالفان برجسته مهاجرپذیری در اروپا است که ارتباطاتی با "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه دارد. حزب آزادی اتریش را افسرانی از واحد "اس اس" هیتلر پس از جنگ جهانی دوم پایه گذاری کردند. این حزب از 1983 تا کنون چهار بار در دولت حضور داشته اما هربار دولت با یک رسوایی سقوط کرده است. از زمان ورود این حزب به دولت اتریش در دسامبر 2017 تاکنون برخی از اعضای ارشد این حزب اظهارات نژادپرستانه ای بر زبان آورده و نمادهای نازی نشان داده اند. اشتراخه اغلب در مرکز جنجال هایی بوده است.
کورتس صدراعظم اتریش با اشاره به این موارد در واکنش به فیلم تازه منتشر شده گفت: در گذشته وضعیت های زیادی بود که هضم آنها برای من دشوار بود اما پس از انتشار این ویدئو باید صادقانه بگویم که دیگر بس است؛ حزب آزادی در حال ضربه زدن به جایگاه کشور ما است.

** ضربه به ائتلاف ملی گراها و احزاب راست افراطی اروپا
روز شنبه قرار بود اشتراخه در مراسم آغاز به کار ائتلاف ملی گراهای طرفدار اروپا موسوم به "اروپای ملل" در میلان ایتالیا شرکت کند اما در عوض در یک کنفرانس خبری احساسی در وین شرکت کرد و ضمن اعلام استعفا و به رفتار "فاجعه آمیز" و "شرم آور" اذعان کرد. پس از استعفای اشتراخه، "نوربرت هوفر" معاون او مسئولیت حزب آزادی اتریش را بر عهده می گیرد. تصمیم صدراعظم اتریش برای درخواست انتخابات زودهنگام که رئیس جمهور اتریش هم با آن موافقت کرده و قرار است در ماه سپتامبر برگزار شود، به تجربه حکومت مشترک احزاب دست راستی در اروپا پایان می دهد. اشتراخه در 14 سال دوره زعامت حزب آزادی اتریش ارتباطات نزدیکی با سیاستمداران ملی گرا در سرتاسر اروپا ایجاد کرده است.
سقوط اشتراخه از قدرت در پی رسوایی اخیر در آستانه انتخابات پارلمان اروپا در روز 26 ماه مه (یکشنبه پنجم خرداد ماه) بطور گسترده ای در رسانه ها و مطبوعات اروپا پوشش داده شد.
این رسوایی همچنین نگرانی ها در خصوص ارتباطات بین جنبش رو به گسترش ملی گراها در اروپا با روسیه را تشدید کرده است. حزب جبهه ملی "مارین لوپن" رهبر ملی گراهای فرانسه درباره سوء استفاده از اعتبارات عمومی مورد تحقیق قرار گرفته و همچنین به علت دریافت وام از روسیه مورد توجه قرار گرفته است. لوپن گفته که حزب او قادر به دریافت اعتبار از بانک های فرانسه نبوده است.
در ایتالیا، حزب ضدمهاجرتی "لیگ" که "ماتئو سالوینی" رهبری آن را بر عهده دارد با خطر ورشکستگی به علت جریمه ای در ارتباط با فساد در گذشته رو به رو است و این در حالی است که سفرهای معاون نخست وزیر ایتالیا به مسکو در کانون موشکافی رسانه ها قرار گرفته است. او گفته به این علت به مسکو سفر کرده که احساس کرده تحریم های غرب علیه روسیه "دیوانگی" است.
در همین حال در آلمان دادستانها در حال تحقیق درباره تامین مالی حزب راست افراطی "آلترناتیو برای آلمان" هستند و اعضای این حزب نیز به علت سفر به مناطق تحت اشغال روسیه در اوکراین مورد انتقاد قرار گرفته اند. برخی از آنها گفته اند که برای نظارت بر انتخابات به اوکراین رفته اند و برخی دیگر نیز گفته اند که سفر آنها شخصی بوده است.
انتخابات هفته آینده پارلمان اروپا به عنوان متر و معیار میزان حمایت مردمی از احزاب افراطی راست و چپ که قدرت گرفته و احزاب سنتی اروپا را به چالش کشیده اند به دقت از سوی ناظران سیاسی رصد خواهد شد.
"آنگلا مرکل" صدراعظم آلمان درباره رسوایی سیاسی در اتریش گفت: ما با گرایش های پوپولیستی که به ارزش های ما بی احترامی می کنند برخورد می کنیم؛ آنها می خواهند ارزش های اروپایی ما را نابود کنند و ما باید با قدرت دربرابر این مساله ایستادگی کنیم.
از سوی دیگر، راست های افراطی از جمله لوپن رهبر حزب جبهه ملی فرانسه انتشار ویدئوی مزبور در این برهه زمانی و پیش از انتخابات اروپایی را سوءظن برانگیز قلمداد می کنند. اشتراخه نیز گفته که این ویدئو بخشی از تلاش سرویس مخفی برای ساقط کردن دولت اتریش بوده اما هیچ شواهد و مدارکی برای این ادعا ارائه نکرده است.
در همین حال یک آژانس محافظت از اطلاعات در آلمان نیز اعلام کرده که رسانه آلمان با انتشار این ویدئو کار اشتباهی کرده و حقوق حریم خصوصی را نقض کرده اند.

**تظاهرات مردمی در اروپا علیه راست های افراطی
در حالی که کمتر از یک هفته به برگزاری انتخابات پارلمان اروپا باقی مانده است، دهها هزار نفر از مردم در شهرهایی در سرتاسر اروپا در روزهای گذشته در مخالفت با برنامه های ملی گرایانه و افراطی تظاهرات کردند. تظاهرکنندگان در انگلستان، لهستان، رومانی ،مجارستان، سوئد، اتریش، اسپانیا، ایتالیا، فرانسه، هلند، دانمارک، بلغارستان و آلمان نگرانی خود را درباره برنامه های احزاب راست افراطی ابراز داشتند. تظاهرات در شهرهای آلمان با شعار "یک اروپا برای همه، صدای شما علیه ملی گرایی" برگزار شد.
"روکسانا مایفنر" یک تظاهرکننده در فرانکفورت به یورونیوز گفته است: فعالیت این همه احزاب راستگرا در آلمان و سرتاسر اروپا هشدار دهنده است؛ ما باید از تاریخ درس بگیریم و در مسئولیت داریم در انتخابات دربرابر اینها بایستیم.
در همین حال اوایل این هفته در شهر میلان ایتالیا همایش سراسری احزاب ملی گرای اروپایی پیش از انتخابات پارلمان اروپا برگزار شد؛ همایشی که اشتراخه رهبر راست افراطی اتریش در آن غایب بود.
ماتئو سالوینی رهبر حزب لیگ و وزیر کشور ایتالیا در مرکز صحنه قرار داشت. با حضور احزابی از 11 کشور دیگر ، این همایش نمایش قدرتی از سوی راست افراطی اروپا بود هر چند برخی از این افراد از جمله سالوینی با توصیف "راست افراطی" مخالف هستند و می گویند: افراطی کسانی هستند که 20 سال به نام فقر حکومت کرده اند و ما باید این اروپا را تغییر دهیم.
سالوینی معتقد است که ائتلاف جدید او از احزاب راستگرا در انتخابات پیش رو که از پنجشنبه تا یکشنبه برگزار می شود شمار بی سابقه ای از کرسی ها را در پارلمان اروپا به دست خواهند آورد.
همزمان با تجمع و همایش راستهای افراطی و هواداران آنها، مخالفان نیز در همان میدان در شهر میلان تجمع کردند و شعار "فاشیست ها باید میلان را ترک کنند" سر دادند.
شبکه جهانی "بی بی سی" نیز در همین ارتباط گزارش داد که سایر احزاب پوپولیست اروپا گام های بعدی حزب آزادی اتریش را به دقت زیر نظر دارند. این رسوایی احتمالا ضربه ای به تلاش های سالوینی در ایتالیا برای ایجاد ائتلافی از احزاب ملی گرای اروپایی خواهد بود.

** تاثیر رسوایی حزب آزادی اتریش بر نتیجه انتخابات اروپایی
شهروندان اتحادیه اروپا بین روزهای 23 تا 26 می (پنجشنبه تا یکشنبه آینده) پارلمان جدید اروپایی را انتخاب می کنند. رای دهندگان در هر یک از 28 کشور عضو این اتحادیه به احزاب ملی خود رای می دهند و نمایندگان منتخب این احزاب سپس گروههای مخحتلفی حول خطوط سیاسی و ایدئولوژیک برای همکاری در پارلمان آینده را تشکیل خواهند داد.
به نوشته روزنامه انگلیسی "فایننشال تایمز"، سه روز مانده به آغاز این انتخابات، نظرسنجی ها حاکی از آن است که احزاب راست میانه و چپ میانه (سوسیال دموکرات ها) احتمالا بزرگترین گروه ها در پارلمان اروپا باقی خواهند ماند، انتظار می رود که برای اولین بار اکثریت خود را از دست بدهند. همچنین انتظار می رود احزاب بدبین و منتقد اتحادیه اروپا که در حال حاضر در سه گروه تقسیم شده اند، سهم بیشتری از کرسی ها به دست آورند.
برخی از این احزاب قصد دارند یک گروه جدید با نام ائتلاف اروپایی مردم و کشورها پس از انتخابات تشکیل بدهند. در پی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بنا بر جدول زمانی کنونی قرار است که تعداد کرسی های پارلمان اروپا از 751 به 705 کرسی کاهش یابد.
نظرسنجی که بتازگی در روزنامه "بیلد" آلمان منتشر شد پیش بینی کرد که احزاب راست افراطی شمار کرسی های خود در پارلمان اروپا را دوبرابر خواهند کرد. این نظرسنجی که اسفند ماه گذشته در شش کشور انجام شد پیش بینی کرد که گروه راست افراطی "اروپای ملل و آزادی" (ENF) احتمالا 67 کرسی به دست خواهد آورد.
اکنون با ضربه سیاسی وارد شده به احزاب راست افراطی در پی رسوایی و انحلال دولت در اتریش باید منتظر ماند و دید آیا راست های افراطی موفق به تقویت حضور خود در پارلمان اتحادیه اروپا خواهند بود یا شمار کمتری از رای دهندگان به این احزاب گرایش خواهند یافت.
اروپام**1078**2040

انتهای پیام /*