پاکستان و هند در مسیر تنش زدایی

1398/03/01 - 05:49:00 ب.ظ
پاکستان و هند در مسیر تنش زدایی

رسانه های پاکستانی چهارشنبه شب اعلام کردند: «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه این کشور که برای شرکت در نشست شورای وزیران سازمان همکاری شانگهای به شهر «بیشکک» پایتخت قرقیزستان سفر کرده بود، ساعاتی پیش با همتای هندی خود دیدار غیررسمی انجام داد.
براساس این گزارش، قریشی طی گفت وگو با «سوشما سواراج» وزیر امور خارجه هند گفت که اسلام آباد همواره برای ازسرگیری مذاکرات با دهلی نو آماده است.
وی بر تعهد دولت پاکستان برای حل اختلافات دیرینه با کشور همسایه هند از طریق مذاکرات و گفت وگوهای معنادار تاکید کرد.
شاه محمود قریشی یادآورشد که «عمران خان» نخست وزیر پاکستان در اولین سخنرانی خود پس از پیروزی در انتخابات ضمن ابلاغ پیام صلح و دوسته به همسایه شرقی خود متعهد شد که اگر هند یک قدم به سمت پاکستان بردارد ما دو قدم برای بهبود روابط با دهلی نو برمی داریم.
وزارت امور خارجه پاکستان نیز ساعاتی پیش اعلام کرد: قریشی و سواراج در دیداری برنامه ریزی نشده، درباره موضوعات مورد علاقه بحث و تبادل نظر کردند.
این نخستین دیدار هر چند غیررسمی میان مقام های ارشد دولت های پاکستان و هند تقریبا پس از گذشت 3 ماه از نبرد نظامی میان دو کشور پس از حمله تروریستی به نیروهای هندی در منطقه کشمیر در 25 بهمن سال گذشته، محسوب می شود.
از سال 1947 که پاکستان به استقلال دست یافت تاکنون سایه تنش های سیاسی، دعواهای اطلاعاتی و ناآرامی های مرزی میان این کشور و هند هیچ گاه از فضای روابط دو همسایه کنار نرفته و با وجود رفت و آمدهای نسبتا زیاد مقام های عالی دو کشور این دو قدرت اتمی جنوب آسیا هنوز نتوانسته اند راهی برای حل تنش هایی که حدود هفت دهه است ادامه دارد، پیدا کنند.
عملیات هوایی هند در خاک پاکستان در اسفندماه گذشته، سرنگونی دو فروند جنگنده هندی توسط پاکستان و تشدید درگیری ها میان نیروهای مستقر دو کشور در مرزهای زمینی از جمله تنش های های سیاسی-نظامی اخیر میان اسلام آباد و دهلی نو به شمار می رود.
شبد**آساق*274**1010

انتهای پیام /*