هراس اتحادیه اروپا از رخنه «ترامپیسم»

1398/03/01 - 07:37:00 ق.ظ
هراس اتحادیه اروپا از رخنه «ترامپیسم»

23 تا 26 می (دوم تا پنجم خرداد ماه) پارلمان اروپا شاهد انتخابات دیگری است که تا سالیان اخیر، کمتر مقامی از سران این قاره این اوضاع را پیش‌بینی می‌کرد.
انتخابات پارلمان اروپا هر پنج سال یک بار برگزار می شود و در انتخابات پیش رو، طبق آمار اعلام شده از سوی «یورو نیوز»، نزدیک به 400 میلیون نفر در 28 کشور عضو اتحادیه اروپا در این انتخابات می‌توانند رای دهند.
در مجموع 751 نماینده پارلمان اروپا نمایندگی بیش از 512 میلیون نفر از اعضای این اتحادیه را برعهده دارند.
کشور مالت با 6 کرسی کمترین و آلمان با 96 کرسی بیشترین نماینده را در پارلمان اروپا خواهند داشت.
پارلمان اروپا نقش حساسی در قانونگذاری این قاره دارد و اعضای این نهاد با همکاری شورای اروپا وظیفه نظارت بر جهت‌گیری و سیاست‌گذاری‌های کلی در زمینه‌های مختلف مفاد منشور بنیادین اتحادیه اروپا را برعهده دارند.
در انتخابات پیش رو، حضور جریان‌های راست افراطی در کشورهای مختلف اتحادیه اروپا و تلاش آنها برای ورود به پارلمان این تشکل، به نگرانی بزرگ سردمداران این قاره تبدیل شده است.
نگرانی از حضور این تندروها در اتحادیه اروپا سبب شده تا شهروندان این قاره در کشورهای مختلف با شرکت در راهپیمایی، ضمن مخالفت با این جریان‌های نژادپرست پیام خود را به دیگران برای جلوگیری از به قدرت رسیدن آنها اعلام کنند.
روز یکشنبه 29 اردیبهشت ماه کشورهای مختلفی از قاره اروپا با توجه حساسیت انتخابات پارلمان اروپا شاهد راهپیمایی هزاران نفر در مخالفت با احزاب و گروه‌های راست افراطی بود.
یورو نیوز درباره راهپیمایی مردم این کشور در آلمان نوشت: شهروندان آلمانی در این راهپیمایی پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود، «یک اروپا برای همه؛ صدای شما علیه ملی‌گرایان» و ««نه به نفرت، آری به تغییر».
دامنه این راهپیمایی با ساماندهی 70 گروه حامی اتحادیه اروپا، از شهرهای مختلف آلمان همچون کلن، برلین، فرانکفورت، مونیخ و هامبورگ تا بوداپست مجارستان، جنوا ایتالیا، اوترخت هلند، ورشو لهستان و بخارست رومانی کشیده شده بود.
بررسی روند حضور جریان‌ها و احزاب راست افراطی در کشورهای اروپا نشانگر اقبال گام به گام مردم نسبت به آنهاست به طوری که این طیف نژادپرست در سالیان اخیر با طرح شعارهای ملی‌گرایانه و ضدمهاجرتی، توانسته‌اند قشر قابل توجهی از مردم را در انتخابات مجالس کشورشان به سمت خود معطوف کنند.
آخرین نمونه آن را می‌توان به حضور راستگرایان افراطی در انتاخبات اوایل اردیبهشت سال جاری مجلس اسپانیا اشاره کرد که برای نخستین بار از زمان پایان حکومت نظامی در دهه 70 میلادی در اسپانیا، یک حزب راست افراطی (بوکس) با کسب 24 کرسی به مجلس راه یافت و عنوان پنجمین قدرت حزبی در این کشور را به خود اختصاص داد.

** راهبرد تیم ترامپ برای فروپاشی اتحادیه اروپا
تا چند سال پیش، به دلیل دیدگاه‌ها و اقدامات نژادپرستانه جریان‌های راست افراطی، اقبال مردم غرب بویژه در اروپا به این طیف بسیار اندک بود اما در سالیان اخیر عوامل مختلفی سبب شده تا احزاب راست افراطی به صورت علنی تلاش خود را برای حضور در راس قدرت در این قاره افزایش دهند.
خواسته‌های ملی‌گرایانه و ضدمهاجرتی طرفداران راست افراطی سبب شده تا «خروج از اتحادیه اروپا» یکی از خواسته‌ها و شعارهای مهم این جریان در قاره سبز باشد؛ آن هم در حالیکه این گروه‌های افراطی پس از جنگ جهانی دوم به حاشیه رانده شدند.
درباره نقش و برنامه‌های «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برای فروپاشی اتحادیه اروپا از طریق قدرت گرفتن ملی‌گرایان افراطی در این قاره، در چند ماه اخیر گزارش‌های مختلفی منتشر شده است.
به گفته تحلیلگران و ناظران، آنچه که در این سالها سبب اقبال به کاندیداهای راست افراطی در جریان انتخابات پارلمانی چند کشور اروپایی شده، بحث افزایش شمار مهارجران از یک سو و حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید همسو با اعمال سیاست‌های افراط‌گرایانه به بهانه «ملی گرایی» بوده است.
رئیس جمهوری آمریکا با اتخاذ رویکردهای پوپولیستی و شعارهای ملی‌گرایانه، سبب شده تا سفیدپوستان در برخی کشورهای اروپایی با این تاجر کاخ سفید در مخالفت با «جهانی‌سازی» همسو شوند.
ترامپ به شدت به مخالفت با حضور مهاجران در این کشور پرداخته و حتی برای این مساله، تنش‌های زیادی با نمایندگان حزب رقیب در دموکرات‌ها با هدف دیوارکشی با مرز مکزیک در پی داشته است.
رئیس جمهوری آمریکا بارها در سفرهای اروپایی نیز به صراحت بر ملی‌گرایی تاکید کرده و حتی گام‌های زیادی را برای فروپاشی اتحادیه اروپا ترسیم کرده است.
این رویکردها، بارها با واکنش سردمداران اتحادیه اروپا مواجه شده که در تازه‌ترین آن، «برونو لومر» وزیر دارایی فرانسه تصریح کرد که آمریکا نمی‌خواهد اروپا متحد و قوی باشد.
طبق اعلام رسانه‌های غربی، هدایت و فرماندهی بخشی از جریان راست افراطی در اروپا از آمریکا با نظارت «استیو بنن» مشاور و استراتژیست سابق ترامپ صورت می‌گیرد به گونه‌ای که وی سازمانی به نام «جنبش» برای ترویج فاشیسم در اروپا را راه‌اندازی کرده است.
این سازمان به وسیله «مایکل مودریکامن» رهبر حزب مردم بلژیک در ژانویه 2017 ثبت شد.
اکنون حزب مردم بلژیک، احزاب لیگ شمال و حزب برادران ایتالیا عضو این سازمان هستند.
براساس اعلام تلویزیون «بی.اف.ام.تی.وی»، وزیر دارایی فرانسه که به اتخاذ مواضع و سیاست‌های ضد آمریکایی شهرت دارد، درباره سیاست تیم کاخ سفید گفته، آمریکا به رهبری دونالد ترامپ همواره خواستار از هم پاشیدگی، ضعف و دو دستگی اتحادیه اروپا بوده است.
این واکنش لومر به دنبال تمجید استیو بنن از «ماری لوپن» نامزد انتخابات فرانسه و از احزاب راست افراطی این کشور است.
وزیر دارایی فرانسه با انتقاد از یکه‌تازی آمریکا در عرصه بین‌المللی و تهدیدهای واشنگتن علیه کشورهای اروپایی، هشدار داده بود اگر کشورهای اروپایی برای اصلاحات در زمینه افزایش همگرایی اقتصادی کشورهای خود به توافق دست نیابند، منطقه یورو با خطر جدی روبرو خواهد شد.

** کارزارهای تبلیغاتی افراطی‌ها در اروپا
فعالیت گسترده برای تشویق و ترغیب مردم اروپا به این گروه‌های نژادپرست سبب شده تا راست‌گرایان در ایتالیا، مجارستان، اتریش، دانمارک، اسلواکی، آلمان، سوئد، فرانسه، لهستان و بلژیک پیروزی‌های چشمگیری به دست آورند.
حزب ضدمهاجرتی «لیگ» به رهبری «ماتئو سالوینی» معاون نخست وزیر ایتالیا از جمله سردمداران جریان‌های راست افراطی در اروپا است.
سالوینی چندی پیش در میلان ایتالیا میزبان تجمع احزاب افراطی‌ از 11 کشور اروپا از جمله حزب «گردهمایی ملی» فرانسه وابسته با ماری لوپن، حزب ضداسلامی «مردم» هلند به رهبری «خیرت ویلدرز» و حزب «آلترناتیوی برای آلمان» بود.
وی در جمع آنها گفت: در این تجمع هیچ افراط گرا، نژادپرست یا فاشیستی وجود ندارد؛ افراط گرایان همان کسانی‌اند که در 20 سال گذشته بر اروپا حکومت کرده‌اند.
این احزاب راست افراطی خواهان «بازگرداندن اختیارات واگذارشده دولت‌های اروپایی به اتحادیه اروپا»، «محدود کردن جریان مهاجرت» و «جلوگیری از گسترش اسلام در اروپا» هستند با این حال اختلافات زیادی در بخش‌های اجتماعی و اقتصادی دارند.
به جز این کشورها، در انگلیس نیز حزب جدیدی با اقبال مردمی همراه شده که از طرفداران سرسخت خروج از اتحادیه اروپا است.
طبق توافق لندن با بروکسل، انگلیس تا آبان سال جاری برای اجرای برگزیت فرصت گرفته، با این حال قرار شده در انتخابات پارلمانی اروپا شرکت کند.
آخرین نتایج نظرسنجی انجام شده در انگلیس از سوی روزنامه «آبزرور» نیز نشان داده «نایجل فراژ» رهبر حزب جدید «برگزیت» انگلیس توانسته محبوبیت بیشتری نسبت به حزب «محافظه کار» حاکم و حزب مخالف «کارگر» کسب کند.
فراژ در ماه مارس سال جاری میلادی حزب «برگزیت» را تاسیس کرد.
ناموفق بودن انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا سبب شده حزب برگزیت همچنان بر حمایت از طرح خروج انگلیس از اتحادیه اروپا ادامه ‌دهد.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بارها ضمن حمایت از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، وعده‌ داده در صورت نهایی شدن برگزیت، توافق‌های تجاری زیادی با لندن منعقد خواهد کرد.

** فرجام سخن
درحال حاضر با شکاف ایجاد شده در اروپا، احزاب سنتی راست و چپ در یک سو و راستگرایان افراطی، ملی‌گرایان و پوپولیست‌ها و در سوی دیگر قرار گرفته‌اند.
مخالفان اتحادیه اروپا امیدوارند که بتوانند این انتخابات را به نوعی «همه پرسی» در مورد اتحادیه اروپا تبدیل کنند. آنها از افزایش ورود پناهجویان به کشورهای عضو نگرانند. در سوی دیگر، طرفداران اتحادیه اروپا بر لزوم همکاری بین کشورهای عضو برای پذیرش پناهجویان و کنترل مرزها تاکید دارند.
در این میدان نبرد سیاسی که دو طرف برای جلب آرای مردمی تلاش می‌کنند، رسوایی رهبر حزب راست افراطی اتریش و انحلال دولت این کشور، ضربه بزرگی به احزاب ملی‌گرا و پوپولیست اروپایی زده است.
انتشار یک ویدئو از ارتباط «هاینس کریستین اشتراخه» رهبر حزب راست افراطی «آزادی» اتریش که معاونت صدراعظمی را نیز برعهده دارد، با افرادی در روسیه که به آنها قراردادهای دولتی پیشنهاد می‌کند، ضربه بزرگی به جنبش راست‌های افراطی در اروپا پیش از انتخابات پارلمان اروپا است.
پیامدهای این رسوایی تاکنون سبب کناره‌گیری او از معاونت صدراعظمی، استعفای گروهی وزیران وابسته به این حزب در دولت اتریش و اعلام انتخابات زودهنگام در سپتامبر(شهریور) از سوی صدراعظم شده است.
ضمن آنکه این رسوایی دامن «سباستین کورتس» صدراعظم را نیز گرفته و طرح استیضاح او در پارلمان اتریش کلید خورده است.
واکنش مقام‌های اروپایی به این رسوایی احزاب افراط‌گرا در اتریش مختلف بوده است.
«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان در این باره گفته، «با گرایش‌های پوپولیستی که به ارزش‌های ما بی‌احترامی می‌کنند برخورد می‌کنیم؛ آنها می‌خواهند ارزش‌های اروپایی ما را نابود کنند و ما باید با قدرت دربرابر این مساله ایستادگی کنیم.»
با این حال، وضعیت اقبال به این احزاب پوپولیستی به گونه‌ای است که «ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا خواستار دقت عمل مردم این قاره در انتخابات پارلمانی اتحادیه اروپا شده است، زیرا نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد احزاب ملی‌گرا ممکن است پیروز انتخابات باشند.
گزارش یورونیوز از آخرین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد، اتحاد احزاب راست افراطی اروپا با محوریت «لیگ» خواهد توانست در پارلمان آینده اروپا چهارمین فراکسیون قدرتمند را تشکیل دهد.
استیو بنن به روزنامه فرانسوی لوپاریزین گفته: «اگر پوپولیست‌ها در انتخابات پارلمانی اروپا بیش از 30 درصد آرا را به دست آورند تحرکی برای ترامپ در سال 2020 ایجاد می‌کند.»
صدراعظم آلمان با توجه به افزایش دامنه گرایش‌های افراطی و پوپولیستی در کشورهای مختلف از جمله ترامپ در آمریکا هشدار داده اگر راستگرایان افراطی بیش از این قدرت را در دست بگیرند «حقوق اساسی بشر زیرسئوال می‌رود و فساد در سیاست ما نقش بازی خواهد کرد.»
او در پیامی به اروپایی ها تاکید کرد: «ما باید قاطعانه در برابر این مساله به پاخیزیم.»
از: لطیف نکوئی
اروپام ** 2023 ** 1071

انتهای پیام /*