ابزاری برای شایسته سنجی نامزدهای مجلس نداریم

1397/10/15 - 08:32:00 ق.ظ
ابزاری برای شایسته سنجی نامزدهای مجلس نداریم

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، «عباسعلی کدخدایی» امروز - شنبه - در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره عملکرد برخی نمایندگان که موجب هجمه به مجلس شده و این که چگونه باید به نمایندگان مجلس نظارت شود، افزود: شورای نگهبان بیش از 6 هزار نفر نامزد برای 290 کرسی را تایید می کند، قطعا افراد شایسته دیگری نیز می توانند از میان این نامزدها انتخاب شوند.
وی ادامه داد: فقط معیار تایید شورای نگهبان نیست و در ادامه این مردم هستند که آن 290 نفر را از میان 6 هزار نفر انتخاب می کنند.
وی اضافه کرد: شورای نگهبان بررسی حداقل شرایط که در قانون انتخابات آمده است را در مورد نامزدها بررسی می کنند برای مثال می توان به مدرک کارشناسی ارشد نامزدها اشاره کرد ولی علاوه بر تایید شورای نگهبان مکانیزم دیگر، رای مردم است که این دو در کنار هم باعث انتخاب افراد می شود.
سخنگوی شورای نگهبان همچنین گفت: ابزاری برای شایسته سنجی در هیچ کجا نداریم که این مشکل باید حل شود و باید ابزاری برای شایسته سنجی داشته باشیم.
کدخدایی یادآور شد: استانی شدن انتخابات که در مجلس در حال بررسی است و هر آنچه قانونگذار تعیین تکلیف کند ما آماده اجرای آن هستیم.
وی افزود: بعد از ابلاغ سیاست های انتخابات از مجلس این انتظار داشتیم که قانون انتخابات را اصلاح کند زیرا قانون انتخابات کنونی نواقص زیادی دارد.
سخنگوی شورای نگهبان از مجلس خواست در زمان باقی مانده قانون انتخابات را هر چه سریع تر اصلاح کند.
کدخدایی در پاسخ به این سوال که نمایندگان در مورد استانی شدن انتخابات تایید شورای نگهبان را گرفته اند، گفت: ما پیشاپیش به هیچ کس قول نداده و نمی دهیم و صرفا بحث کارشناسی بوده است.
وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد این که به دلیل گستردگی بودجه شرکت های دولتی، مجلس به جزییات این موضوع ورود نمی کند آیا امسال شورای نگهبان به جزییات بودجه شرکت های دولتی ورود می کند، اظهار داشت: در چند سال گذشته مرتبا شورای نگهبان این ایراد را داشت، امسال مجلس همت بیشتری را برای درج اینگونه بودجه ها که چندان آشکار نیستند، دارد؛ امیدواریم نمایندگان بتوانند امسال بودجه شفاف تری را برای سال 98 تصویب کنند.
این خبر در حال تکمیل است.
سیام*9121*1058**1336

انتهای پیام /*