روزنامه اسپانیایی : اروپا برای حفظ برجام باید متحد شود

1397/02/26 - 11:18:00 ب.ظ
روزنامه اسپانیایی : اروپا برای حفظ برجام باید متحد شود

به گزارش ایرنا ، این مقام عالی رتبه آژانس همکاری بین المللی برای توسعه وابسته وزارت امور خارجه اسپانیا است ، با اشاره به انتقال سفارت آمریکا به قدس افزود: این اقدام ترامپ جنبه سموبلیک دارد و ابدا مهمترین چالش اتحادیه اروپا نیستف اما خروج از برجام و برقراری مجدد تحریم ها علیه ایران به مفهوم به چالش کشیدن تعادل در یکی از پر تنش ترین نقاط جهان ( خاورمیانه ) است و نمی توانیم در برابر آن بی تفاوت باقی بمانیم.
وی نوشت : در چارچوب نظم جهانی جدید جایی که روسیه، آمریکا یا چین مواضع صریح خود را در عرصه های اقتصادی و سیاسی اعلام می کنند، اتحادیه اروپا باید تلاش هایش را در راستای داشتن صدایی واحد دو چندان کند.
گارسیا می نویسد: ایران و حفظ قرارداد هسته ای به مفهوم فرصتی عالی برای بازیگری اتحادیه اروپا در قامت نقش اول در این میدان است. در این برهه اروپا باید رهبری مذاکرات، ایجاد پل های اتصال و سازماندهی هیات های چند ملیتی را برعهده بگیرد.
تقویت دیپلماسی اتحادیه اروپا موجب افزایش توانمندی آن در مذاکرات ، سیاست های امنیتی و دیگر زمینه ها می شود. بنابر این اروپا باید به موقع به مسوولیت بین المللی خود پاسخ و واکنشی درخور بدهد و کلیه تلاش ها برای حفظ برجام را همسو و از سرمایه گذاری ها اعضا حمایت کند و عملا نشان دهد که از اندیشه ای متفاوت که ناشی از توافق 28 کشور می باشد برخوردار است و برای تصمیم گیری های خود به هیچکس وابسته نیست.
وی می گوید : دوشنبه روز خوبی برای اروپایی ها نبود و شرکت برخی سفیران اتحادیه اروپا در مراسم انتقال سفارت آمریکا به قدس موجب تفرقه و انشقاق در این اتحادیه محسوب می شود.
وی گفت: بار دیگر اروپا فرصت رفتار متناسب با یک قدرت بزرگ و ارایه موضعی مشترک همچون یک بلوک سیاسی در برابر حرکت تحریک آمیز رئیس جمهوری کشور دیگر یعنی ترامپ را از دست داد.
روز دوشنبه اروپا در برابر جهان به عنوان مجموعه ای ضعیف و فاقد توانایی لازم برای حفظ و دفاع از موضع خود، ظاهر شد.
گارسیا نوشت : وقت آن رسیده است که متوجه شویم قرار گرفتن اتحادیه اروپا در موضع تامین منافع کلیه اعضای خود، جایگاه جهانی معتبری را برای اروپایی ها ایجاد می کند.
وی در پایان گفت : در همین چارچوب، رفتار اتریش، مجارستان، جمهوری چک و رومانی انعکاسی از سستی در اتحادیه اروپاست که باید از ریشه، حل و فصل شود.
شبس *اروپام *5*491** 1917

انتهای پیام /*