رئیس جمهوری موریتانی: چالش های امنیتی مانع توسعه آفریقا است

1397/04/10 - 12:20:00 ب.ظ
رئیس جمهوری موریتانی: چالش های امنیتی مانع  توسعه آفریقا است

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی موریتانی «وما» ، عبدالعزیز که کشورش میزبان نشست سران آفریقا در نواکشوت پایتخت موریتانی است، افزود، چالش های امنیتی بزرگی مانند تروریسم، تندروی ، تجارت مواد مخدر و تعدد کانون های تنش و درگیری از جمله موانع اصلی پیش روی توسعه پایدار در قاره افریقا است.
وی ادامه داد، رهبران افریقا باید با رویکردی جمعی برای از پیش رو برداشتن این چالش ها همکاری و با هم هماهنگی کنند زیرا موفقیت در برابر چالش های مزبور در گرو همکاری همه کشورها و خاموش کردن آتش نزاع ها در کانون های بحران و تنش است و همه باید در جهت رفع مشکلات اقتصادی و اجتماعی تلاش کنند که باعث می شود تا جوانان به سمت تندروی و گروه های منحرف پیش بروند.
رئیس جمهوری موریتانی در ادامه با تاکید بر این که این نشست برای مردم موریتانی اهمیت خاصی دارد زیرا نخستین بار است که آن ها میزبان نشست سران آفریقا هستند، گفت، موریتانی پیوسته در زمینه تبادل فرهنگی و تجاری میان کشورهای آفریقایی نقشی مهم داشته است و اکنون نیز بر گسترش روابط خود با کشورهای آفریقایی و تقویت صلح و امنیت و ثبات در منطقه ساحل و صحرا تمرکز و تلاش می کند تا نقش مثبتی در حل درگیری های منطقه داشته باشد.
عبدالعزیز با اشاره به این که شعار سال جاری نشست سران اتحادیه افریقا" پیروزی در مبارزه با فساد، روشی پایدار برای ایجاد تغییر و تحول در آفریقا" است ، گفت، همه می دانند که مبارزه با فساد و پیروزی در آن، شرط اصلی توسعه کشورها و رفاه و آسایش مردم است و کشورهایی که در این مبارزه پیروز بوده اند، نتایج بسیار عالی و مثبتی در توسعه اقتصادی و اجتماعی و پیشرفت در عرصه فناوری داشته اند.
وی در پایان گفت ، موریتانی نیز طی 9 سال اخیر مبارزه بی امانی را با فساد آغاز کرده است و با اجرای برنامه های مختلف موفق شده تا حد زیادی مانع ادامه و توسعه آن شود .
سی و یکمین نشست سران کشورهای آفریقایی امروز (یکشنبه) با شرکت 22 رئیس جمهوری و شماری از نمایندگان روسای جمهوری این کشورها در «نواکشوت» پایتخت موریتانی آغاز به کار کرد.
قرار است در این نشست مسایلی مانند اصلاحات در نهادهای وابسته به اتحادیه آفریقا، منطقه تجارت آزاد قاره، مبارزه با فساد، مبارزه با تروریسم ، راه های برون رفت از بحران های منطقه ای و مقابله با خشونت به ویژه در مناطق پرآشوب در مرکز این قاره مورد بررسی قرار گیرد.
بحران در لیبی و فراهم کردن شرایط برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و مجلس در این کشور ، یکی دیگر از مسایلی است که رهبران آفریقایی در این نشست در مورد آن بحث و تبادل نظر می کنند.
علاوه بر این، همسایگان لیبی نیز در نشستی جداگانه به بررسی آخرین تحولات این کشور به ویژه پس از تحولات اخیر در میادین نفتی و راه های حل بحران لیبی می پردازند.
سازمان وحدت آفریقا سال 1963 در اتیوپی و با عضویت 30 کشور با هدف پایان دادن به استعمار در این قاره و مبارزه با عقب ماندگی اقتصادی و همچنین در جهت تقویت پایه های همبستگی در آفریقا پا به عرصه وجود گذاشت .
در سال 2002 میلادی در نشست «دوربان» در آفریقای جنوبی، سازمان وحدت آفریقا تغییر نام داد و اتحادیه آفریقا تشکیل شد و پس از آن نهادهای مختلف این اتحادیه مانند کمیساریای اتحادیه، پارلمان اتحادیه و شورای صلح و امنیت آن تشکیل شد.
اتحادیه آفریقا اکنون 55 عضو دارد.
خاورم **2041*1436*

انتهای پیام /*