طرح جامع دریاچه اوان بازنگری شود

1398/02/26 - 06:54:00 ق.ظ
طرح جامع دریاچه اوان بازنگری شود

به گزارش ایرنا، علی فرخزاد روز پنجشنبه در نشست بررسی مسایل، مشکلات و مدیریت دریاچه اوان، افزود: در سه سال گذشته که مدیریت این مجموعه به تعاونی دهیاری ها واگذار شده در واقع شاهد هیچ تغییری در خصوص مساله مدیریت آن نبوده ایم.
وی با اشاره به اینکه باید مساله این دریاچه از نگاه ملی توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دیده شود، ادامه داد: تا زمانی که این کار محقق نشده باید امور این دریاچه توسط همان شرکت تعاونی دهیاری ها ادامه پیدا کند و هزینه های کامل و ریز این مجموعه نیز ماهانه به کارگروه اعلام شود.
فرخزاد یادآور شد: با توجه به مشکل اقامت گردشگران در محوطه این دریاچه، تلاش در خصوص احداث و گسترش خانه های بوم گردی با ارایه تسهیلات از سوی میراث فرهنگی در روستای اوان و سایر روستاهای پیرامون مورد پیگیری قرار گیرد.
به گفته این مسئول عمرانی، تهیه طرح هادی روستاهای اطراف این مجموعه گردشگری نیز باید در اولویت برنامه های بنیاد مسکن قرار گیرد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین با اشاره به حوادث مربوط به غرق شدگی های این دریاچه در سال های گذشته، افزود: در این رابطه باید کمیته ای تشکیل و موضوع پیشگیری از وقوع چنین حوادثی به عمل آید.

**واگذاری دریاچه اوان براساس تشریفات ماده 27 از مرکز در حال پیگیری است
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین نیز در این نشست اظهار داشت: کار واگذاری دریاچه اوان براساس تشریفات ماده 27 از سوی تهران در حال پیگیری است و به زودی نیز به استان ابلاغ می گردد.
علیرضا خزائلی اضافه کرد: با توجه به مشکلات موجود این مجموعه و برگزاری نشست ها و کارگروه های مختلف، به نظر می رسد هیچگاه نتوانیم برای مدیریت یکپارچه و واحد آن به یک جمع بندی برسیم.
وی با اشاره به مطالعات صورت گرفته در خصوص این دریاچه در سال 81 و 82 که مورد تایید دستگاه های مختلف از جمله محیط زیست و شورای برنامه ریزی استان نیز قرار گرفته، اظهار داشت: سال گذشته نیز بازخوانی همان مطالعات جهت به روز کردن مسایل پیرامونی آن انجام و نتیجه آن نیز تا یک ماه آینده اعلام می شود.
خزایلی در ادامه به حریم اول و دوم 250 متری این مجموعه اشاره و یادآور شد: با توجه به اینکه از نظر محیط زیست حفاظت از آن برعهده این اداره بوده لذا به لحاظ اینکه هرگونه ساخت و ساز در حریم اول ممنوع می باشد، سرمایه گذاران نیز راغب به سرمایه گذاری در این منطقه نیستند.
دریاچه اوان که در منطقه الموت و در 75 کیلومتری قزوین قرار داد در سال 89 در فهرست میراث طبیعی کشور ثبت شده است
6012/8054

انتهای پیام /*