محمدی: موسسات قرآنی در عرصه های هنری ضعف دارند

1397/02/14 - 08:50:00 ق.ظ
محمدی: موسسات قرآنی در عرصه های هنری ضعف دارند

حسن محمدی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تاکنون شاهد فعالیت موسسه ای در این زمینه نبوده ام و در واقع هیچ موسسه ای به شکل جدی در حوزه فیلم ورود نداشته است؛ چون چنین فعالیت هایی نیازمند حمایت است و در واقع در این حوزه دچار فقر هستیم.
به گزارش ایرنا، محمدی در حالی این مطلب را بیان کرد که بیش از دو هزار و 300 موسسه قرآنی زیر نظر اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده و دو هزار و 500 موسسه قرآنی نیز زیر نظر اتحادیه موسسات قرآنی مردم نهاد تشکیل شده است که به شکلی وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی است.
وی همچنین با اشاره به نتایج ادغام موسسات قرآنی مردم‌نهاد گفت: پیشنهادهایی از مدتها پیش برای ارزیابی کلی موسسات قرآنی و مردمی ارائه شده بود که از جمله آنها می توان به طبقه بندی و درجه بندی این موسسات اشاره کرد تا برنامه ریزی ها نیز بر اساس ظرفیت ها صورت گیرد.
وی افزود: این درجه بندی، کارکردهای متعددی دارد که یکی از آنها شناسایی موسسات غیرفعال یا موسسات کاغذی است، ولی نکته مهم تر اینکه ظرفیت فعلی فضای قرآنی و ظرفیت های بالقوه و بالفعل را در حوزه مردمی شناسایی کنیم، البته سال گذشته نیز برنامه ای از سوی اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور تدوین و ارائه کردیم که این برنامه نیازمند حمایت مالی از سوی دستگاه هاست.
محمدی در خصوص کارکردهای کنونی موسسات قرآنی مردمی خاطرنشان کرد: 70 درصد از این موسسات به کارهای آموزشی مانند حفظ، روخوانی، تجوید، قرائت و تفسیر مشغولند، 20 درصد از موسسات هم بیش از هر فعالیتی به کارهای تبلیغی و ترویجی می پردازند و کمتر از هشت درصد از آنها به امور پژوهشی در حوزه های محتوایی فعالیت می کنند.
وی افزود: در موسساتی که به کارهای تبلیغی و ترویجی مشغولند، برخی فعالیت های هنری مانند امور نمایشگاهی و رسانه ای و یا ساخت تابلوهای قرآنی در اولویت است که این موسسسات در شهرستان ها و تهران فعالیت دارند و برخی نیز در قالب گروه های تواشیح و نمایشنامه نویسی فعالیت می کنند.

**مجمع عمومی اتحادیه مدغم تا پایان خرداد شکل تشکیل می شود
مدیرعامل اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور گفت: با توجه به زمان بندی صورت گرفته برای فرایند ادغام موسسات قرآنی، قرار شد ادغام اتحادیه ها در استان ها یک به یک انجام و بر اساس ادغام اتحادیه های استانی، فرایند تشکیل مجمع عمومی کشوری تکمیل شود.
وی افزود: قرار بود تا پایان سال 96 تمام اتحادیه های استانی ادغام شود، ولی به دلیل برخی موانع قانونی مانند نرسیدن به حد نصاب قانونی در مجمع عمومی استان تهران این انتخابات به تعویق افتاد و یک مجمع دیگر برای تکمیل فرایند مجمع تشکیل شد و بعد از تشکیل مجمع استان تهران، مجمع کشوری شکل خواهد گرفت.
نماینده مردمی در شورای توسعه فرهنگ قرآنی اضافه کرد: مجمع عمومی اتحادیه موسسات قرآنی استان تهران در 31 فروردین به عنوان آخرین اتحادیه استانی تشکیل شد و با توجه به زمان بندی صورت گرفته، قرار است 31 خرداد مجمع عمومی کشوری متشکل از نمایندگان استانی شکل بگیرد و مجمع عمومی کشوری به سرانجام برسد.
وی افزود: البته مجمع اتحادیه استان تهران در 29 مهر 96 برگزار شد ولی چون این مجمع به حد نصاب نرسید، هفته گذشته مجمعی دیگر برگزار شد و هیات مدیره اتحادیه مدغم استان تهران انتخاب شدند.
محمدی تشکیل اتحادیه موسسات قرآنی مدغم را گامی در راستای ایجاد یک اتحادیه قوی، مستقل و متحد ارزیابی کرد که موجب تقویت جایگاه مردمی فعالیت های قرآنی در سطح کشور خواهد شد.
وی درباره آمار موسسات قرآنی گفت: آمار کلی این موسسات با توجه به تشکیل هیات رسیدگی به موسسات قرآن و عترت کشور، حدود سه هزار موسسه است که کمتر از دو هزار موسسه نیز در نوبت ثبت و فرایند کارهای قانونی است و اگر اتحادیه مدغم شکل بگیرد تقریبا پنج هزار موسسه کامل خواهیم داشت.
به گزارش ایرنا با شکل گیری اتحادیه واحد موسسات قرآنی که ساز و کار آن از سال گذشته آغاز شده است، همه این موسسات در قالب یک اتحادیه واحد و منسجم فعالیت خواهند کرد.
فراهنگ**1003**1055 ** 1776

انتهای پیام /*