پروژه های اجرایی تهران از این پس پنج بعدی طراحی می شود

1398/02/04 - 07:25:00 ق.ظ
پروژه های اجرایی تهران از این پس پنج بعدی طراحی می شود

پرویز قوامی نژاد روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: استفاده از نرم افزار BIM برای طراحی پروژه های عمرانی و اجرایی در کشورهای توسعه یافته اجباری است و بناست به صورت آزمایشی در استان تهران نیز اجرا شود.
وی یادآورشد: اجرای پروژه های عمرانی سال گذشته با مصوبه شورای فنی استان ساماندهی و به دست دستگاه هایی تخصصی سپرده شد.
قوامی نژاد اظهار داشت: مشکل پروژه های عمرانی در زمان اجرای آنها به دست دستگاه های غیر تخصصی بود که عمر مفید آنها به 20 تا 25 سال می رساند.
معاون نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: با گزارش های ارائه شده در شورای فنی استان، مصوب شد که این پروژه ها به دستگاه های تخصصی راه و شهرسازی و نوسازی و تجهیز مدارس واگذار شود.
وی خاطرنشان کرد: تهران نخستین استانی بود که وضعیت اجرای پروژه های عمرانی را ساماندهی و در نخستین گام اجرای آنها را به دستگاه های تخصصی واگذار کرد.
قوامی نژاد ادامه داد: در اقدام بعدی با همکاری دانشگاه های صنعتی شریف و علم و صنعت تفاهم نامه ای امضا و بر اساس مصوبه شورای فنی استفاده از نرم افزار BIM «مدل سازی اطلاعات ساختمانی» برای طراحی پنج بعدی پروژه های عمرانی الزامی شد.
معاون نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: در این نرم افزار علاوه بر طراحی سه بعدی پروژه های عمرانی، زمان و هزینه مورد نیاز برای اجرای آنها اعلام می شود و مدیران می توانند بر اساس آن زمانبندی، برای رفع مشکلات احتمالی پیش روی پروژه ها اقدام کنند.
وی تصریح کرد: پیش از این به طور معمول پروژه ها طراحی و برای واگذاری به پیمانکار به مناقصه گذاشته و در حین اجرا مشکلات پیش رو مشخص می شد.
قوامی نژاد اضافه کرد: در برخی پروژه ها طراحی آنها نیاز به اصلاح داشت و اصلاح آن زمان اجرا را طولانی می کرد و در هزینه های نهایی نیز تاثیرگذار بود.
معاون نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: اکنون در کنار بهره گیری از این نرم افزار، آموزش نیروهای فنی و اجرایی دستگاه ها را نیز در دست اجرا داریم.
وی با بیان اینکه این نرم افزار به صورت آزمایشی ابتدا در استان تهران مورد استفاده قرار می گیرد، تاکید کرد: نتایج آن قابل اجرا در سایر استان هاست و برای تعمیم و اجباری کردن اجرای آن در کل کشور زمانبندی پنج ساله پیش بینی شده است.
قوامی نژاد گفت: میانگین اجرای پروژه های عمرانی در این استان به 9 سال می رسد و اغلب مشکلات از جمله تامین اعتبار و مسائل حقوقی مانع از اجرای به موقع آنها می شود.
وی از برگزاری دومین کنفرانس بین المللی مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) با مشارکت سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران خبر داد و اظهارداشت: با هدف تدوین دستورالعمل BIM، برگزاری همایش ها، نشست ها و کنفرانس های متعدد می تواند به فرهنگ سازی استفاده از این فناوری در کشور کمک کند.
معاون نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: به همین منظور دومین کنفرانس BIM ایران با شعار « هوشمندانه طراحی کنیم، آگاهانه بسازیم» با حمایت سازمان برنامه و بودجه کشور، سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تربیت مدرس به عنوان یک همکار راهبردی سازمان مدیریت در تاریخ 10 و 11 اردیبهشت ماه 98 برگزار می شود.
وی ابراز امیدواری کرد با اطلاع رسانی از روند تدوین دستورالعمل و روش اجرای BIM در این کنفرانس، قشر مهندسی کشور و ذینفعان پروژه های عمرانی از برنامه ها و اهداف سازمان مدیریت و برنامه ریزی در راستای کاهش هدر رفت سرمایه های ملی، و انسانی و مدیریت پروژه های عمرانی به روش های نوین آگاهی لازم را کسب کنند.
به گزارش ایرنا، حضور و سخنرانی اساتید مطرح داخلی و خارجی، سخنرانی مدیران سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران، برگزاری پنل تخصصی در خصوص تدوین دستورالعمل اجرایی BIM در پروزه های عمرانی توسط این سازمان، ارائه نمونه های واقعی از پیاده سازی BIM در پروژه های مختلف، برپایی نمایشگاه تخصصی در زمین BIM ، کارگاه ها و مقالات علمی و ارائه سایر دستاوردهای مرتبط با فرآیند BIM از جمله مواردی است که در این کنفرانس ارائه خواهد شد،
علاقه مندان برای ثبت نام می توانند به سایت www.bimconf.com مراجعه کنند.
تهرام/3001//1348

انتهای پیام /*