ایران به دنبال جنگ نیست اما با انسجام کامل از خود دفاع می کند

1398/03/01 - 08:30:00 ق.ظ
ایران به دنبال جنگ نیست اما با انسجام کامل از خود دفاع می کند

«مهدی هنردوست» در نشستی ویژه با خبرنگاران ارشد و مجریان نام آشنای شبکه های خبری پاکستان در محل سفارتخانه کشورمان در اسلام آباد افزود: جمهوری اسلامی ایران گرچه از توان کامل و لازم جهت دفاع از کشور برخوردار است ولی همانند همیشه تاکید بر اجتناب از هرگونه تنش و لزوم برقراری صلح و ثبات در منطقه دارد‌.
وی تاکید کرد: همگرایی و افزایش تعاملات منطقه ای باعث عدم دخالت های خارجی که طی دهه های متوالی منطقه را با پیامدهای ناگوار مواجه ساخته خواهد شد.
سفیر کشورمان اظهار داشت: ما در کنار سایر کشورهای منطقه قادر به همکاری جمعی برای حل مسائل و برقراری و حمایت از صلح و ثبات پایدار در منطقه خود هستیم.
وی همکاری های منطقه ای را راهکار اصلی برای کمک به رفع چالش ها در منطقه توصیف کرد و افزود: ایران هرگز از درگیری و رویارویی استقبال نخواهد کرد اما مردم ایران به پشتوانه اتحاد و انسجام ملی در برابر رویکرد زورگویانه آمریکایی تسلیم نمی شوند و در مقابل یکجانبه گرایی و سیاست ارعاب و تهدید هیچ گزینه ای جز مقاومت وجود ندارد.
سفیر ایران در پاکستان با اشاره به وضعیت فعلی برجام و پیامدهای منفی که با خروج یکجانبه آمریکا از آن به وجود آمد، گفت: توافق هسته ای با بیش از ده سال مذاکره میان ایران و قدرت های جهانی حاصل شد که یکی از نتایج مثبت آن اعتبار بخشی به کانال های دیپلماتیک، بحث و مذاکره برای یافتن راه حل های مرض الطرفین بود.
وی افزود: آمریکا با خروج غیرقانونی خود از برجام باعث ایجاد ناامیدی جهانی از کاربردی بودن تلاش ها و گفتگوهای دیپلماتیک شد.
مهدی هنردوست گفت: رویکرد قلدرمابانه آمریکایی ها باعث شد تا برجام اجرایی نگردد و این امر یک بی آبرویی در رویکرد آمریکایی ها به توافقات چند جانبه بود و لذا کشوری که هیچگونه ارزشی برای تعهدات خود قائل نیست چگونه انتظار دارد که ایرانیان مذاکره با آنها را بپذیرند.
وی تاکید کرد: توان تکنولوژیکی ایران در تمامی انواع و ابعاد آن یک دستاورد کاملا داخلی و مبتنی بر قابلیت های علمی دانشمندان ایرانی است و هبه و بخشش خارجی نبوده تا کسی خیال پس گرفتن آن را داشته باشد ولی علیرغم تمامی این توانمندیها حاضر به مصالحه و توافق جمعی در غالب برجام شدیم ولی متاسفانه کماکان با عدم صداقت آمریکایی ها روبرو هستیم.
سفیر کشورمان در پاکستان اضافه کرد که بهر حال در پروسه رو به افزایش فشار آمریکایی ها به ایران به علت عدم قبول هژمونی آن کشور در حال حاضر با نمایش نظامی آنها در منطقه نزدیک به ایران رو برو هستیم که علیرغم جار و جنجال بسیار بیشتر به یک جنگ روانی شبیه است تا آرایش جنگ واقعی.
وی اضاف نمود البته آغاز درگیری ساده است اما توقف آن بسیار مشکل خواهد بود و آمریکا به خوبی از این موضوع آگاه است.
مهدی هنردوست در پاسخ به سوالی اظهار داشت: با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی و فتوای تاریخی ایشان، تولید و استفاده از سلاح های هسته ای حرام است و آمریکایی ها خوب می دانند فتوا یعنی چه.
وی تاکید کرد: احتمال بروز جنگ در منطقه بسیار بعید است ولی در میدان تقابل و رویارویی سیاسی عزم و اراده ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران درعدم مصالحه با دشمنان خواهد بود.
هنردوست افزود: رویکرد جنگ طلبانه آمریکا و متحدان منطقه ای این کشور از قبل جنگ های ویران گری را به بار آورده و بحران های بی شماری را بر منطقه تحمیل کرده است.
وی در پاسخ به سوال در خصوص روابط بین جوامع اسلامی گفت: امروز متاسفانه در شرایط خوبی از نظر انسجام و اتحاد کشورهای اسلامی برخوردار نیستیم و همین دامنه گسترده اختلافات زمینه را برای اجرای نیات رژیم صهیونیستی همچون پایتخت اعلام کردن قدس شریف و طمع ضمیمه کردن ارتفاعات جولان در اذهان دشمنان اسلام شکل بگیرد.اسلام هراسی و ایران هراسی بخش دیگری از سناریوی صهیونیستی-غربی است که متاسفانه با همپیمانی برخی از کشورهای منطقه در حال اجرا است. ایران با تمامی قابلیت ها و توانمندی ها و در اختیار داشتن تمامی منابع مورد نیاز علمی صنعتی و انرژی و غیرو حاضر به مشارکت کامل با کشورهای منطقه برای ترسیم و واقعیت بخشیدن به فردایی کاملا روشن و سراسر امید وپیشرفت و برقراری صلح و ثبات و امنیت کامل در منطق می باشد.
سفیر کشورمان با اشاره به مسائل پیش روی اسلام به ویژه تداوم ظلم و ستم علیه ملت مظلوم فلسطین، افزود: جمهوری اسلامی بواسطه اعتقادات اسلامی خود نمی تواند در قبال شرایط اسفناک مردم بی گناه و مظلون فلسطین بی تفاوت باشد.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص رویکرد آمریکا با تروریسم گفت : ما با برخورد دوگانه با پدیده شوم تروریسم مخالفیم. به عقیده ما تروریسم خوب و بد وجود ندارد، ایران قربانی تروریسم است و آمادگی کامل در مشارکت برای محو و ریشه کن کردن این تهدید جهانی هستیم . تروریسم امروز به یک معضل جهانی تبدیل شده و نیاز به راه حل جهانی دارد.
مهدی هنردوست در خصوص احتمال مذاکره میان ایران و آمریکا، افزود: مسئولین نظام به صراحت اعلان کرده اند در شرایط ارعاب و تهدید و گزافه خواهی آمریکا مذاکره نخواهیم کرد.
سفیر کشورمان با اشاره به روابط نزدیک و دوستانه جمهوری اسلامی ایران و پاکستان، گفت: سفر اخیر «عمران خان» نخست وزیر پاکستان به ایران سفر عادی رئیس یک دولت خارجی نبود بلکه این بازدید گویای عمق روابط برادرانه دیرپای میان دو همسایه مسلمان و گویای وجود اراده سیاسی رهبران دو کشور بر حفظ و گسترش مناسبات فی مابین می باشد.
وی در خصوص حوادث مرزی گفت بسیار واضح و روشن است که اینگونه اقدامات غیر انسانی توسط دشمنان روابط دبرادرانه و حسن همجواری ایران و پاکستان حمایت می شود چرا که هر بار دو کشور گامی مشترک در مسیر پیشرفت مناسبات برداشتند دشمنان روابط حادثه ای تروریستی در منطقه مرزی برای دامن زدن به سوء تفاهمات بین دو کشور برادر ایران و پاکستان را رقم زدند.و خوشبختانه با درک مشترک رهبران دو کشور و اتخاذ راهکار مشترک این ترفند دشمنان روابط حسنه دو کشور نیز راه بجایی نخواهد برد.
آساق*272*274**1663**

انتهای پیام /*