رفع بیکاری خواست نمایندگان کردستان از وزیر صنعت بود

1397/04/28 - 02:30:00 ب.ظ
رفع بیکاری خواست نمایندگان کردستان از وزیر صنعت بود

به گزارش خبرنگار ایرنا، نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی روز پنجشنبه در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان کردستان که با حضور محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد خواستار رفع مشکل بیکاری، ایجاد اشتغال جدید و حمایت بیشتر بانک ها از سرمایه گذاران شدند.
نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: وضعیت اشتغال در کردستان تاسف بار است و باید در اولین فرصت برای این امر چاره اندیشی شود
محسن بیگلری افزود: لازم است کردستان در واگذاری تسهیلات بانکی ویژه دیده شود تا واحدهای تولیدی تمایل برای سرمایه گذاری در این استان داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه دسترسی به بازار اقلیم کردستان فرصت مناسبی برای ایجاد اشتغال و تولید باشد اضافه کرد: منطقه آزاد بانه و مریوان و بازارچه های مرزی سیرانبند بانه و سیف سقز می تواند پتانسیل خوبی برای بهبود اقتصادی می تواند موثر باشد.
بیگلری گفت: خط انتقال پتروشیمی که از کرمانشاه به استان آذربایجان غربی رسیده از استان کردسستان عبور می کند و جا دارد در مناطق مختلف استان واحد پتروشیمی در این مسیر راه اندازی شود.
نماینده مردم سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان به حاشیه شهرها لازم است اشتغالزایی جدید در روستاهای استان انجام شود.
سیدمهدی فرشادان اظهار داشت: در اشتغال روستایی بانک های عامل در استان کردستان بسیار بد عمل می کنند و با سلیقه ای عمل تیشه به ریشه طرح اشتغال روستایی زده اند.
وی با اشاره به اینکه 2 بانک با 2 شیوه نامه متفاوت اقدام می کنند اضافه کرد: بانک ها به خاطر چک برگشتی در برخی واحدهای صنعتی اجازه سرمایه گذاری نمی دهند و بانک ها باید از خدا بترسند اگر از مسئولان ترس ندارند.
فرشادان گفت: لازم است 5 درصد از تولیدات پتروشمی استانبه صورت الزام اور به واحدهای صنعتی استان که مواد اولیه انها از فراورده های پتروشیمی است اختصاص یابد.
نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی هم گفت: مطالبه مهم مردم کردستان رفع بیکاری و ایجاد اشتغال جدید است که می تواند با واگذاری تسهیلات بانکی و حمایت از سرمایه گذاران در این راستا عمل کرد.
حمدالله کرمی اظهار داشت: کردستان کلکسیونی از انواع معضلات مختلف از جمله فقر، بیکاری، طلاق و ... است که باید برای این منظور چاره اندیشی شود.
وی اضافه کرد: برای حل مشکل تولید و اشتغال کردستان مشکل فرابخشی است و باید تمام دستگاه ها ددر این زمینه وارد عمل شوند.
به گزارش ایرنا، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت علاوه بر شرکت در کارگروه رفع موانع تولید برای شروع عملیات اجرایی سه طرح زنجیره تولید فولاد شامل کارخانه های تولید گندله آهن شرکت صبا نور در بیجار و شرکت صنایع فولاد کردستان در قروه با سرمایه گذاری داخلی و تولید آهن اسفنجی در شرکت فولاد گستر الماس سقز با سرمایه گذاری خارجی واحدهای صنعتی روز پنجشنبه به استان کردستان سفر کرده است.
این کارخانه ها به ظرفیت تولید سالانه حدود سه میلیون و 400 هزار تن با پیش بینی 21 هزار و 100 میلیارد ریال سرمایه گذاری ارزی و ریالی و فراهم کردن زمینه اشتغال مستقیم یک هزار و 550 نفر در این شهرستان ها احداث و پیش بینی می شود پس از بهره برداری از فروش خام حدود سه میلیون و 400 هزار تن مواد معدنی جلوگیری شود.
کارخانه های تولید گندله آهن شرکت صبانور در بیجار و شرکت صنایع فولاد کردستان در قروه هر کدام با ظرفیت اسمی سالانه یک میلیون تن گندله آهن (مواد اولیه تولید آهن اسفنجی) با پیش بینی 200 شغل مستقیم و سه هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری داخلی در زمینی به مساحت 70 هزار متر مربع با 12 هزار متر مربع زیربنا احداث می شود.
کارخانه تولید آهن اسفنجی شرکت فولاد گستر الماس نیز در شهرستان سقز با سرمایه گذار خارجی ساخته می شود که ظرفیت اسمی تولید کنسانتره آهن، گندله آهن و آهن اسفنجی خام آن سالانه حدود یک میلیون و 400 هزار تن است.
اجرای این طرح در زمینی به مساحت 105 هکتار با 20 هکتار زیر بنا، 15 هزار و 100 میلیارد ریال سرمایه گذاری خارجی انجام و براساس پیش بینی ها برای یک هزار و 150 نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد می کند.
از نظر ذخایر معدنی کردستان دارای 620 میلیون تن ذخایر معدنی است و هم اکنون 384 معدن در این استان با یک هزار و 940 نفر اشتغالزایی دارای پروانه بهره برداری هستند.
ظرفیت اسمی استخراج معادن کردستان سالانه 19 میلیون تن است اما فقط 6 میلیون تن از این میزان استخراج می شود. وجود 18 گونه ماده معدنی در استان از جمله انواع سنگ های تزئینی، پلی متال، طلا و سنگ آهن، باریت و پوکه ظرفیت بسیار خوبی برای توسعه کردستان وجود دارد.
استان کردستان دارای 20 معدن سنگ آهن است که 74 میلیون تن از 2 میلیارد و 800 میلیون تن از ذخیره قطعی معادن کشور را در خود جای داده است.
سهم کردستان از ذخیره قطعی 48 هزار میلیون تُنی معادن کشور 1.2 درصد و در بخش اشتغال هم سهم استان از 138 هزار و 879 نفر اشغال اسمی کشور سه درصد است.
3020

انتهای پیام /*