«ترزا می» آخرین شانس برای خروج از بن‌بست برگزیت را ارائه داد

1398/02/31 - 04:31:00 ب.ظ
«ترزا می» آخرین شانس برای خروج از بن‌بست برگزیت را ارائه داد

«ترزا می» روز سه‌شنبه در نطق نیم‌ساعته خود اعلام کرد که در طرح جدید دولت به نگرانی‌های مخالفان طرح موجود درباره آینده ایرلند شمالی، اتحادیه گمرکی اروپا، همکاری‌های زیست‌محیطی انگلیس و اروپا و مسائل دیگر پاسخ‌ داده ‌شده است.
وی اعلام جزئیات این طرح را به‌ روزهای آینده موکول کرد اما هشدار داد، اگر نمایندگان مجلس به این طرح رأی مخالف بدهند، برگزیت به‌طور بالقوه متوقف خواهد شد.
«می» گفت به‌رغم اینکه با برگزاری همه‌پرسی مجدد برگزیت مخالف است اما گرایش نمایندگان به برگزاری مجدد هم پرسی برگزیت را حس و به همین دلیل، برگزاری مجدد همه‌پرسی برگزیت را در طرح جدید دولت موردتوجه قرار داده است.
نخست‌ وزیر انگلیس این طرح را آخرین شانس نجات برگزیت، پیش از کناره‌گیری از قدرت توصیف کرد و از نمایندگان مجلس خواست تا قدری از توقعات خود برای خروج از اتحادیه اروپا چشم‌پوشی کنند.
«ترزا می» که به دلیل نارضایتی عمومی از عملکردش در روند خروج از اتحادیه اروپا تحت‌فشار زیادی قرار دارد هفته گذشته توافق کرد تا دو هفته دیگر تاریخ استعفایش را اعلام کند.
او قرار است بلافاصله پس از رای‌گیری دوباره نمایندگان مجلس بر سر طرح دولت درباره چگونگی خروج از اتحادیه اروپا که قرار است در نخستین هفته ماه ژوئن برگزار شود، با 'گراهام بردلی' رئیس فراکسیون بانفوذ حزب محافظه‌کار موسوم به 'کمیته 1922' دیدار و درباره زمان برگزاری انتخابات درونی حزب محافظه‌کار، توافق کند.
«می» پیش‌تر وعده داد بود که درصورت موافقت پارلمان با طرح دولت، از مقام خود کناره‌گیری خواهد کرد، اما اگر پارلمان با طرح او مخالفت کند احتمالاً، زمانی را که بعید است طولانی باشد برای برگزاری انتخابات درون‌حزبی مشخص خواهد کرد.
او امروز از ارائه پاسخ دقیق درباره احتمال کناره گیری از قدرت درصورت مخالفت مجدد پارلمان با طرح دولت خودداری کرد؛ اما از هفته گذشته رقابت تنگاتنگی میان هم حزبی های او برای تصدی کرسی نخست وزیری آغاز شده است.
اتحادیه اروپا، پس از سه بار مخالفت پارلمان انگلیس با طرح دولت درباره نحوه خروج از بروکسل، مهلت برگزیت را تا نهم آبان ماه تمدید کرده است.
شبک**اروپام ** هـ ن **1392

انتهای پیام /*