ضربه دیگر برگزیت؛ سازمان ملل به جدایی چاگس از انگلیس رای داد

1398/03/01 - 06:26:00 ب.ظ
ضربه دیگر برگزیت؛ سازمان ملل به جدایی چاگس از انگلیس رای داد

با وجود لابی گسترده انگلیس و آمریکا در سازمان ملل متحد، 116 عضو این سازمان روز چهارشنبه با قطعنامه ای که خواستار به رسمیت شناختن حاکمیت موریس بر این جزایر بود، رای مثبت دادند.
6 عضو هم رای منفی و 56 عضو دیگر سازمان ملل متحد هم ترجیح دادند تا در این مساله رای ممتنع را اعلام کنند.
در اواخر دهه 1960 و اوایل دهه 1970، انگلیس به طور اجباری کل جمعیت مجمع الجزایر چاگس را که بخشی از موریس بود، تخلیه کرد و در دیگو گارسیا بزرگترین جزیره هم اجازه داد تا ایالات متحده یک پایگاه مهم نظامی بزرگ و استراتژیک ایجاد کند.
رای امروز مجمع عمومی سازمان ملل متحد بار دیگر نشان داد که کشورهای جهان از رویکرد استعمارگری برخی کشورها خسته شده اند و حاضر نیستند به تهدید و تطمیع آنها تن دهند.
این رای بار دیگر انزوای کامل آمریکا را هم به رخ کشید که دیگر قدرتی برای لابی گری و جذب آرای اعضای سازمان ملل متحد برای پیشبرد اهداف خود ندارد چرا که این کشور از این جزایر به عنوان پایگاه نظامی خود برای حمله به آنچه که اهداف تروریستی می نامند، استفاده می کرد.
به این ترتیب، انگلیس باید هر چه سریع تر، حاکمیت این منطقه را به موریس واگذار کند و بدون هیچ قید و شرطی از آنجا خارج شود.
در قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد تاکید شده است از آنجا که جدایی مجمع الجزایر چاگس از موریس به خواست واقعی مردم نبوده، پس این جدایی قانونی نیست و این جزایر جزء جدایی ناپذیر سرزمین های موریس خواهد بود.
این قطعنامه تصرف انگلیس و ایرلند شمالی بر این جزایر را اقدامی اشتباه دانستند که لندن در قبال آن مسئولیت بین المللی دارد.
مجمع عمومی سازمان ملل متحد در این قطعنامه از همه کشورها خواسته است تا با سازمان ملل متحد برای حفاظت از قانون و الحاق این جزایر به موریس، همکاری کنند.
نشست امروز مجمع عمومی سازمان ملل متحد به دنبال رای مشورتی دیوان بین المللی لاهه برگزار شد که در آن، چاگس جزئی از موریس شناخته شده بود.
به نظر می رسد، خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در همراهی نکردن با انگلیس در این زمینه بی تاثیر نبوده است.
اروپام*1429

انتهای پیام /*