کارشناسان پاکستانی: منطقه درگیر سیاست های تهاجمی آمریکا است

1398/02/31 - 10:17:00 ق.ظ
کارشناسان پاکستانی: منطقه درگیر سیاست های تهاجمی آمریکا است

«جاوید صدیق» دبیر روزنامه «نوای وقت» پاکستان روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در اسلام آباد اظهار داشت: کاخ سفید به بهانه توافق هسته ای ایران را تحت فشار قرار داده است و متاسفانه این وضعیت تنش ها میان دو طرف را تشدید کرده است.
وی افزود: ترامپ بدون هیچ توجیهی و یکجانبه از توافق هسته ای ایران (برجام) خارج شد در حالی که اعضای اروپایی به ویژه چین و روسیه به این توافق پایبند بوده و خواستار برقرار ماندن برجام هستند.
این کارشناس مسائل سیاسی پاکستان گفت: تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران نه تنها به ضرر ثبات منطقه ای است بلکه این وضعیت تاثیر زیادی بر قیمت های جهانی نفت گذاشته است.
وی معتقد است: بروز اختلافات میان کشورهای اسلامی نیز یکی از مهمترین دلایل افزایش تنش ها در منطقه است که هیچ سودی برای ثبات کشورهای منطقه ندارد.
جاوید صدیق افزود: دونالد ترامپ گفته که آمریکا سر جنگ با ایران ندارد و از سوی دیگر روحانی نیز امکان جنگ با واشنگتن را رد کرده اما با این حال تحرکات آمریکا در خلیج فارس و منطقه هشدار دهنده است که باعث تشدید تنش ها شده است.
وی با ابراز تاسف نسبت به اوضاع فعلی در منطقه، اظهار داشت: کشورهای منطقه باید در کنار هم برای تنش زدایی کمک کنند در غیر این صورت وضعیت کنونی به نفع منطقه نیست.
دبیر روزنامه نوای وقت پاکستان تاکید کرد: این کشور مخالف هرگونه رویارویی علیه ایران است و سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان نیز اخیرا با اعلام مواضع منطقی این کشور گفت که تمام کشورها در منطقه باید از طریق گفت وگو اختلافات را رفع کنند.

**آمریکا، مسئول تنش های منطقه
«امتیاز گل» مدیر اجرایی 'اندیشکده پژوهش و مطالعات امنیتی' در اسلام آباد نیز به خبرنگار ایرنا گفت:کاخ سفید به دلایل غیرضروری در حال تشدید تنش های منطقه ای است.
وی افزود: آمریکایی ها به دنبال بهانه ای می گردند تا بتوانند از طریق تحریک ایران، رویارویی در منطقه را توجیه کنند.
این تحلیلگر نام آشنای پاکستان تاکید کرد: امروز تمام منطقه درگیر تنش است که دلیل اصلی آن نیز سیاست های تهاجمی کاخ سفید می باشد.
وی خطاب به دولت پاکستان گفت که این کشور باید به آمریکا و متحدان غربی آن را از هرگونه رویارویی در منطقه برحذر دارد در غیراین صورت منطقه شاهد جنگ دیگری خواهد بود.

**منفعت صهیونیست ها از جنگ در منطقه
«رستم شاه مهمند» سفیر پیشین پاکستان در افغانستان نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: در حقیقت دونالد ترامپ به دنبال جنگ با ایران نیست اما مواضع جاه طلبانه جان بولتون آمریکا را تحت فشار قرار داده است.
وی افزود:رویارویی در منطقه نه تنها چالش برای ملت های منطقه را دشوارتر می کند بلکه فرآیند تامین انرژی در جهان شدیدا تحت تاثیر قرار گرفته و قیمت جهانی نفت نیز با بی ثباتی روبرو خواهد شد.
این کارشناس ارشد پاکستانی با اشاره به توطئه های رژیم صهیونیستی علیه کشورهای اسلامی به ویژه ایران، گفت: صهیونیست ها به دنبال برافروختن آتش جنگ و درگیری در منطقه هستند و برای این هدف لابی صهیونیست در واشنگتن فعال است.
رستم شاه مهمند از دولت های پاکستان، و ترکیه و دیگر بازیگران مهم منطقه خواست تا برای جلوگیری از هرگونه درگیری در منطقه برای تنش زدایی و میانجیگری اقدام کنند.
دولت پاکستان هفته گذشته در واکنش به تحولات اخیر مربوط به تهران-واشنگتن و افزایش حضور نظامی آمریکا در خلیج فارس، گفت: تحرکات آمریکا نگران کننده است و موجب افزایش تنش ها در منطقه می شود.
«محمد فیصل» سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان اعلام کرد: اسلام آباد ضمن مخالفت با هرگونه رویارویی و تنش، از تمامی طرف ها می خواهد تا با خویشتنداری از طریق گفت وگو و مذاکره به رفع اختلافات بپردازند.
در پی افزایش تهدیدات و اقدامات تحریک آمیز مقامات آمریکایی در هفته های اخیر در سطح منطقه، بسیاری از سیاستمداران و رسانه های پاکستان در کنار دولت این کشور نسبت به تبعات آن هشدار داده اند.
آساق*272*274**1600

انتهای پیام /*