تشدید سیاست خصمانه آمریکا علیه حزب الله لبنان؛ دلایل و پیامدها

1396/07/20 - 10:28:00 ق.ظ
تشدید سیاست خصمانه آمریکا علیه حزب الله لبنان؛ دلایل و پیامدها

تصمیم گیری های اخیر دولت و کنگره آمریکا علیه حزب الله و موضع گیری های تهدید آمیز مسئولان آمریکایی و اسرائیلی و سعودی در روزهای اخیر روند بی سابقه ای به خود گرفته و با وجود پیامدهای خطرناک این تصمیم ها برای لبنان، مقام های رسمی لبنان هنوز موضع گیری جدی و روشنی از خود نشان نداده اند.
نگاهی به موضع گیری های «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در چند ماه گذشته به خوبی گویای آن است که ترامپ و تیم مشاوران وی تا به امروز در قبال ایران و حزب الله رویکرد اتهام زنی را در پیش گرفته اند.
این روند با گذشت زمان شیب تندتری به خود گرفته و به تدریج وارد مرحله اقدامات عملی شده است. در همین راستا انتظار می رود در هفته جاری شاهد صدور تصمیم هایی از سوی کاخ سفید درباره پرونده هسته ای ایران و حزب الله باشیم.
فارغ از گمانه زنی ها و پیش گویی ها درباره تصمیم قریب الوقوع ترامپ درباره ایران و فضاسازی های پیرامون آن، کارشناسان برهه کنونی را مرحله ای حساس و سرنوشت ساز در جهت ترسیم راهبرد آتی دولت آمریکا برای مقابله با نفوذ ایران و حزب الله می دانند.
استفاده از زبان تهدید و فشار علیه ایران و حزب الله از سوی دولت آمریکا را باید در چارچوب نقشه بزرگتری دید که برای مقابله با محور مقاومت در منطقه تدارک دیده شده است. از همین رو در روزهای گذشته شاهد اقدامات معنادار متعددی همچون تصویب تحریم های مالی جدید علیه حزب الله و تلاش های بی وقفه آمریکا و عربستان با همکاری رژیم صهیونیستی برای تشکیل ائتلاف بین المللی علیه حزب الله بوده ایم.
بسیاری از تحلیلگران این اقدامات را در واکنش به کامیابی های اخیر جریان مقاومت در منطقه بویژه در سوریه، عراق و لبنان در کنار زدن گروه های تروریستی و تحکیم قدرت دولت مرکزی می دانند.
بسیاری از ناظران معتقدند حزب الله لبنان نقش مهمی در مبارزه با گروه های تروریستی در سوریه و در مناطق شرقی لبنان داشته است و همین موفقیت ها، قدرت این حزب را بیش از پیش افزایش داده است؛ چیزی که مطمئنا برای طرف هایی چون رژیم صهیونیستی هراسناک است.
تحریم های مالی جدید علیه حزب الله در کنار موضع گیری های تند مسئولان آمریکایی و اسرائیلی و نیز تعیین پاداش 12 میلیون دلاری برای دستگیری «طلال حمیه» و «فواد شکر» از مسئولان عالی رتبه امنیتی و نظامی حزب الله که برای اولین بار در یک دهه گذشته اتفاق می افتد، این روزها به موضوع اصلی محافل سیاسی و رسانه ای لبنان تبدیل شده است.
حزب الله تاکنون واکنش رسمی به این مساله نشان نداده اما روزنامه «الجمهوریه» به نقل از یکی از مسئولان حزب الله نوشت که تحریم های مالی موضوع جدیدی نیست و پیش از این نیز وجود داشت. این تحریم ها تاثیر اندکی بر حزب الله دارد اما اثرات بیشتری بر کلیت اقتصاد لبنان خواهد داشت.
این منبع مسئول در حزب الله با اشاره به اتهام های وارد شده به حزب الله نیز گفت: اتهام زنی ها نیز اتفاق تازه ای نیست و در چارچوب تبلیغات رسانه ای و سیاسی برای تخریب وجهه حزب الله قرار دارد و نوعی واکنش به پیروزی های بزرگ محور مقاومت در سوریه و عراق علیه تروریسم و تکفیری ها به شمار می آید.
وی تصریح کرد: اساسا ما منتظر تعریف و تمجید آمریکا نبودیم و این اتهام ها بار دیگر ثابت می کند که دولت آمریکا جز به منافع اسرائیل به چیز دیگری فکر نمی کند و نیز نشان می دهد که حزب الله در جایگاه مقابله با نقشه های آمریکا و اسرائیل در منطقه قرار دارد.
در این میان روزنامه «النهار» با اشاره به پاداش 12 میلیون دلاری آمریکا برای دستگیری 2 تن از مسئولان حزب الله نوشت: شیوه تعیین جایزه برای بازداشت شخصیت های حزب الله پیش از این درباره افرادی همچون «عماد مغنیه» به کار گرفته شده است و می تواند برای عده ای وسوسه انگیز باشد.
با این حال النهار سیاست های اخیر آمریکا در قبال حزب الله را در چارچوب «جنگ بدیل» علیه حزب الله دانست که به جای رویارویی با این حزب در میدان نظامی از طریق اسرائیل دنبال می شود.
النهار تصریح کرد: تبعات این جنگ اقتصادی که با هدف خشکاندن منابع مالی حزب الله دنبال می شود همه لبنانی ها را در بر خواهد گرفت و اختصاص به طائفه شیعیان ندارد چرا که بانک ها با هزاران موسسه و مراکز تجاری در ارتباط هستند که مالکیت آن در اختیار اعضای حزب الله یا هواداران آنهاست و اعمال تحریم ها می تواند تاثیر بسزایی در عملکرد این بانک ها داشته باشد.
تارنماری «المرکزیه» از قول برخی منابع حزب الله نوشت: تعیین جوایز مالی برای دستیابی به اطلاعاتی درباره فرماندهان مقاومت دلیل بر ضعف است و نشان می دهد که آنها قدرت پیدا کردن افراد یاد شده را ندارند و به شیوه تطمیع متوسل شده اند. آمریکایی ها این شیوه را پیش از این نیز آزموده اند اما نتیجه ای دستگیرشان نشده است.
تحلیل و گمانه زنی های رسانه ای و سیاسی درباره وضعیت مبهم پیش رو در سایه تهدیدهای اسرائیلی در حالی صورت می گیرد که موضع گیری قابل توجهی از مقام های رسمی لبنان شنیده نشده است.
روزنامه «الاخبار» با انتقاد از این مساله تاکید کرد که لبنان در سطح رسمی و دولتی تعامل جدی با توفان اخیر آمریکایی نداشته و همچنان امیدوار است که تصمیم گیران آمریکایی حفظ امنیت لبنان را همچنان در صدر اولویت های خود دارند.
به نوشته الاخبار، آمریکا رئیس جمهوری کنونی لبنان را نه یک متحد تاکتیکی و مرحله ای برای حزب الله بلکه متحدی راهبردی و اصلی برای حزب می بیند و از این بابت ناخرسند است.
الاخبار این سوال را مطرح کرد که آیا رئیس جمهوری و نخست وزیر آمادگی رویارویی با «توفان پاییزه آمریکایی» را دارند؟ دولت با ایده تشکیل ائتلاف بین المللی برای مقابله با حزب الله و درخواست از لبنان برای پیوستن به این ائتلاف چه برخوردی خواهد کرد؟ گروه های حاضر در دولت که مخالف حزب الله هستند مانند حزب نیروهای لبنان و حزب المستقبل در تحولات پیش رو چه رفتاری در پیش خواهند گرفت؟
الاخبار در پایان افزود: اینها همه بخشی از احتمالاتی است که به اقتضای سیر امور ممکن است شاهد وقوع آن باشیم و لازم است دولت برنامه ریزی های لازم برای برخورد مناسب با آن را انجام دهد.
خاورم*390*2054
انتشاردهنده: محمد خواجوئی

انتهای پیام /*